Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Lublin is friendly

HF (2009-02-21)

Wypełnianie ankiet
Fot. Kinga Gruszecka
Więcej fotek w galerii

„Miasto wielokulturowe” – to jedno z haseł, które miasto Lublin wykorzystuje w walce o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wielokulturowej przeszłości nikt Lublinowi nie odbierze i jak najbardziej trzeba o tym mówić, promować. Równie ważne jest spojrzenie na Lublin jak na miasto wielokulturowe dzisiaj. Co prawda do takich miast jak Londyn czy Nowy Jork naprawdę nam daleko. Ale nie da się nie zauważyć setek studentów zagranicznych przewijających się przez Lublin każdego roku. Niektórzy z nich przyjeżdżają tu na kilka miesięcy, inni zostają na całe studia.
Dlaczego tu trafili, jak im się mieszka w Lublinie, co w mieście stanowi dla nich problem, a co im się podoba? Odpowiedzi nie znaleźliśmy. Dlatego razem z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta postanowiliśmy sprawdzić jak czują się zagraniczni studenci w Lublinie i co możemy zrobić, aby czuli się jeszcze lepiej.

W ramach projektu odbyły się następujące spotkania ze studentami z zagranicy:

24 marca 2009, godz. 11, Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polonii i Cudzoziemców, ul. Weteranów 18 - spotkanie dla studentów CKIJP
26 marca 2009, godz. 17, Dom Studencki Babilon, ul. Radziszewskiego 17 - spotkanie dla studentów przebywających na wymianie w ramach programu Erazmus na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
31 marca i 2 kwietnia 2009, godz. 18, Collegium Anatomicum, ul. Jaczewskiego 4 - spotkanie dla studentów zagranicznych Uniwersytetu Medycznego

Spotkania organizowane były przez Urząd Miasta Lublin i Stowarzyszenie Homo Faber w ramach programu "Miasta Międzykulturowe" - wspólnej inicjatywy Rady Europy i Komisji Europejskiej.

Wyniki naszych badań zostały ujęte w raporcie, który jest do wglądu w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin, Plac Łokietka 1 oraz siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Narutowicza 41/4a. Na stronie stowarzyszenia zamieszczone jest streszczenie raportu.
Na podstawie raportu Stowarzyszenie przygotowało projekt „Witamy w Lublinie” który rozpoczął się w lipcu 2009 r. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt jest adresowany do cudzoziemców mieszkających lub studiujących w Lublinie. Podczas jego realizacji chcemy dać możliwość zarówno cudzoziemcom jak i osobom mającym z nimi najczęstszy kontakt do poznania się i zrozumienia swoich potrzeb. Przygotujemy punkt informacyjny oraz portal internetowy za pośrednictwem, których będziemy starali się rozwiązać jak najwięcej codziennych problemów. Zaproponujemy studentom przybywającym z zagranicy wycieczki, spotkania, warsztaty, dzięki którym poznają miasto i nauczą się w nim funkcjonować. Dotrzemy także do wszystkich instytucji i firm, mających kontakt z cudzoziemcami z propozycją przejścia szkolenia z zakresu ich kultury, tradycji i podstaw języka. Na koniec przygotujemy rekomendacja, dzięki którym zdecydowanie podniesie się jakość życia cudzoziemców w Lublinie.