Bookmark and Share

Robert Biedroń

AO (2008-02-27)

Robert Biedroń i Tomek Kitliński prowadzący spotkanie.
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

Spotkanie z Robertem Biedroniem, prezesem Kampanii Przeciw Homofobii było sposobem na sprawdzenie jak działają prawa człowieka w praktyce w Polsce. Całość poprowadził Tomek Kitliński, który dawał poruszanemu tematowi background filozoficzno-kulturowy.

Usłyszeliśmy m.in. o wkładzie gejów i lesbijek w kulturę, o koncepcji Lublina jako “miasta miłości” (Lublin i Lubljana to jedyne w Europie nazwy miast, których etymologia wiąże się ze słowem miłość – cząstka 'lubl'), miasta, z którym związana była Narcyza Żmichowska czy Józef Czechowicz.

Rozmawialiśmy również o problemach i postulatach ruchu gejowsko-lesbijskiego w Polsce. Według Roberta Biedronia najważniejszą i najbardziej palącą sprawą jest przeciwdziałanie panującemu wszechobecnie językowi nienawiści (zwłaszcza w szkole, gdzie określenie kogoś per 'ty pedale' jest jednym z najbardziej ubliżających wyzwisk). I tu potrzebna jest edukacja w zakresie wiedzy o mniejszościach seksualnych, która w ogromnej większości szkół jest tematem tabu. Pewną pomocą może okazać się “Tęczowy elementarz” napisany przez Roberta Biedronia, który w przystępny, wręcz łopatologiczny sposób wyjaśnia mity narosłe wokół gejów i lesbijek, a także daje wskazówki, tym, którzy odkrywają w sobie tożsamość homoseksualną/lesbijską, a nie zawsze wiedzą jak się z tym zmierzyć.


Robert Biedroń
- politolog, dziennikarz, publicysta, doktorant na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, autor "Tęczowego elementarza".

dr Tomasz Kitliński - filozof, artysta, uzyskał Dyplom Studiów Tekstu i Obrazu na Uniwersytecie Paryskim 7, pracownik Instytutu Filozofii UMCS. Współautor książki "Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej". Uczestnik akcji Kampanii Przeciw Homofobii "Niech nas zobaczą".

Spotkanie odbyło się 27 lutego 2008 r.