Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2009

Bookmark and Share

Wieczór z filmem o Białorusi

HF (2009-05-19)


Fot. Fot. Ignacy Tokarczyk
Więcej fotek w galerii

Amnesty International Lublin oraz Kinoteatr Projekt zapraszają na "Wieczór z Filmem o Białorusi".

W programie filmy wyprodukowane przez Telewizję Belsat:

Rewolucja na raty
reż. Jarosław Kamieński, 28 min. 2007
Filmowy debiut młodych, niezależnych dziennikarzy białoruskich współpracujących z Telewizją Białoruś. Pokazują oni dalsze losy swoich kolegów, którzy po zmanipulowanych wyborach w marcu 2006 roku zbudowali na centralnym placu Mińska namiotowe miasteczko.
Bohaterowie filmu, którzy w większości mają na swym koncie wyroki więzienia za udział w nielegalnej demonstracji po roku muszą podjąć decyzję czy ponownie wezmą udział w pokojowej demonstracji.

Serce za kratami
reż. Volha Nikalaychyk, 50 min. 2007
Film dokumentalny pokazujący rodziny białoruskich więźniów politycznych i ich stosunki z najbliższymi, z którymi mogą obcować wyłącznie przez więzienne kraty. Główną bohaterką jest matka Pawła Siewiarynca - jednego z liderów nielegalnej organizacji Młody Front, skazanego na karę więzienia w procesie politycznym. Codzienność dzisiejszej Białorusi z perspektywy bliskich osób, których aktywna pozycja obywatelska doprowadziła do pozbawienia wolności.

Galeria Ady
Reż. Uładzimir Kołas, 53 min. 2008
Akcja filmu rozgrywa się na Witebszczyźnie, gdzie niechlujność życia współczesnej wsi białoruskiej tworzy przygnębiający kontrast z nadzwyczajnym pięknem tamtejszej przyrody.
Bohaterowie filmu to małżeństwo - Ada i Oleg, prowadzący gospodarstwo rolne. Mimo ciężkiej pracy Ada wieczorem znajduje czas na rozwijanie swojej pasji związanej z malarstwem. Ada Koresponduje z malarzami i zaprasza ich do swojej wsi na plener. Część prac powstałych w trakcie pleneru zostaje u Ady, która kupiła wiejski domek, który stał się jej prywatną galerią.

Sala Czarna Centrum Kultury, ul.Peowiaków 12,                                                 
Zobacz także

Białoruś (Multimedia)


Czwartek 21 maja
Godzina 18.00


Wstęp wolny