Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 44, 45 (6,7/2009)

Bookmark and Share

CZECZEŃSKIE DZIECIŃSTWO

(2009-09-29)

Strona 3
Więcej fotek w galerii
O tym, jak wygląda życie dzieci na Północnym Kaukazie, dociera do Polski niewiele informacji. Media rosyjskie skupiają się na przedstawianiu Czeczenów jako niosących zagrożenie terrorystów albo opisują odbudowę kraju po zakończonej wojnie. Organizacje pozarządowe nagłaśniają przypadki łamania praw człowieka.
- Nie walczę o wolność Czeczenii, walczę o prawdę o niej - powtarza przy wielu okazjach Krystyna Kurczab-Redlich. W tej prawdzie mieści się także obraz życia dzieci, którym przyszło dorastać w czasach wyjątkowo brutalnej wojny. Reżyserka wielokrotnie dotykała tego tematu w swoich filmach i relacjach z Kaukazu.

„Czeczeńskie dzieciństwo” będzie tematem spotkania, które odbędzie się 12 listopada o godz. 18:00 na Wydziale Politologii UMCS. Gościem będą dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich.

Tego dnia na Wydziale Politologii będzie można zobaczyć także wystawę zdjęć zrobionych w Czeczenii w 2007 i wrześniu 2009 roku.

To samo zagadnienie, ale z trochę innej perspektywy zostanie poruszone podczas drugiego spotkania - z kulturoznawcą Issą Adajewem.
- Starsza siostra ma prawo wymagać, młodsza prosić - pisze Adajew w swojej książce Kamienie mówią - Prośbie siostry nie można odmówić. Bracia także czuwają nad siostrami - nad ich bezpieczeństwem, godnością, honorem. Już kilkuletni chłopiec gotów jest walczyć ze wszystkimi, jesli choćby mu wydaje się, że siostrze coś zagraża. Nie tylko siostrze - tak samo innej dziewczynce czy dorosłej kobiecie. To jego naturalna rola, do której przygotowuje się od wczesnego dzieciństwa - ochrona kobiety, domu, obrona słabszych.
Na spotkanie z Issą Adajewem zapraszamy 19 listopada. Wydział Politologii UMCS.

Organizatorami są Stowarzyszenie Ekologiczne „Dla Ziemi”, Homo Faber i Koło Dziennikarskie UMCS.
Spotkanie pod patronatem Centrum Praw Człowieka.

KRYSTYNA KURCZAB-REDLICH
Jest dziennikarką, wieloletnią korespondentką polskich mediów z Rosji. Autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których dokumentowała przypadki łamania praw człowieka przez wojska rosyjskie. W 2005 r. czeczeńska organizacja „Echo wojny” wraz z Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

ISSA ADGER-ADAJEW
Urodził się w 1956 roku na zesłaniu w Kazachstanie. Jest artystą plastykiem, kulturoznawcą, specjalistą w dziedzinie języków nachskich i kultury narodów Kaukazu. Był dyrektorem Muzeum Narodowego Czeczenii, które zostało zburzone w 1994 roku przez wojska rosyjskie wraz ze wszystkimi placówkami kulturalnymi i oświatowymi Czeczenii. W Polsce mieszka od 2000 roku.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy