Strona główna > Projekty > Zrealizowane > Objazdowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

Bookmark and Share

Objazdowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" 2008

HF (2009-11-14)

W listopadzie wraz Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy organizujemy lubelską edycję festiwalu filmowego "Żydowskie Motywy". Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

W Lublinie festiwal odbędzie sie w dniach 24-25 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (ul. Dolnej Panny Marii 3).

Koordyncja: Jacek Rachwald, Barbara Rozwód.24.11.2008/Poniedziałek

Godz. 16.00 – Nieczysta, Wielka Brytania 2007, reżyseria Dafna Sudri, krótki film animowany, 6 min.
Dzień z życia żydowskiej pary, dochowującej tradycji Niddy.
Kadr z filmu "Nieczysta"
Więcej fotek w galeriiGodz. 16.15 – Hotel dziewięciogwiazdkowy, Izrael 2007, reżyseria Ido Haar, dokument, 70 min.
Na izraelskich terytoriach okupowanych tysiące Palestyńczyków pracują nielegalnie na budowach. Po ciężkiej i niebezpiecznej podróży, z kocami i tobołkami, przechodzą przez wzgórza do miejsc, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie. W dziewięciogwiazdkowym hotelu twórcy filmu idą tropem Ahmeda i Muhammada. Jeden jest pogodnym kolekcjonerem znajdowanych rzeczy, drugi bezlitosnym krytykiem palestyńskiego charakteru („Myślimy wstecz. Nigdy nie myślimy naprzód.”) Za pomocą surowych, reportażowych ujęć ten niepokojący, lecz wzruszający film dokumentuje przyjaźń, nostalgię oraz bezkompromisową chęć przeżycia.
Kadr z filmu "Hotel 9-gwiazdkowy"
Więcej fotek w galerii

Godz. 17.40 – Papierowe lale, Izrael 2007, reżyseria Tomer Heymann, dokument, 80 min.
Kadr z filmu "Papierowe laleczki"
Więcej fotek w galerii

Papierowe laleczki to poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.
Kadr z filmu "Miasteczko Kroke"
Więcej fotek w galerii

Godz. 19.00 – Miasteczko Kroke, Polska 2007, reżyseria Natalia Schmidt, Kuba Karyś, dokument, 45 min.
Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości – bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu. Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia.

19.55 – Panna młoda, Wielka Brytania 2007, reżyseria Miri Shapiro, krótki film fabularny, 15 min.
Kadr z filmu "Panna młoda"
Więcej fotek w galerii

Ustalono już wszystkie szczegóły małżeństwa Sary, skojarzonego przez rodziców młodych. Mając śmiertelnie chorą matkę, musi poddać się wszelkim obrzędom religijnym, mającym uczynić z niej „koszerną żydowską pannę młodą”. Film pokazuje zmagania Sary, starającej się pogodzić kulturowe wymogi religii ze swymi uczuciami, zdaje sobie bowiem sprawę, że osoby, dla której podejmuje wszystkie wysiłki, niebawem nie będzie na świecie.
Godz. 20.20 – Jajko czy kura?, Izrael 2007, reżyseria Alon Alszeich, dokument, 36 min.
Kadr z filmu "Jajko czy kura"
Więcej fotek w galerii


Film stanowi część serialu telewizyjnego „Red Dawn”. Na granicy między Izraelem i Autonomią Palestyńską, 4 km od Gazy, leży kibuc Nir Am. Pomimo pocisków izraelskich i helikoptera szybującego nad głowami oraz rakiet palestyńskich padających na podwórko, Julia, rosyjska imigrantka i jej pięcioletnia córka nie poddają się.
Wożąc dziecko z lekcji skrzypiec na tańce, Julia posuwa się w swej lewicowości o krok dalej. Wywołuje to reakcję łańcuchową, doprowadzającą do nieoczekiwanych rezultatów. To kameralna, zadziwiająca opowieść o matce i córce, które wychowują się nawzajem w okolonym drutem kolczastym rajskim ogrodzie.
25.11.2008/Wtorek

Kadr z filmu "Obcy VI"
Więcej fotek w galeriiGodz. 16.00 – Obcy VI, Polska 2007, reżyseria Borys Lankosz, fabularny, 30 min.
Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo – a na pewno nie przez następne dwa tygodnie.
Godz. 16.40 – Wybrańcy, Niemcy, reżyseria Wendla Nölle, dokument, 88 min.
Kadr z filmu "Wybrańcy"
Więcej fotek w galerii

Kompozytorka i reżyserka filmowa Wendla Nölle udaje się na Manhattan, by poznać młodych muzyków żydowskich i ich twórczość, przy okazji prezentując nam nowe pokolenie muzyków żydowskich, działających w Nowym Jorku. Przedstawia między innymi ortodoksyjnego konwertytę, który rapuje w czterech językach, wplatając je w muzyczne studium nauczania talmudycznego, grupę, grającą muzykę pop, która łączy funk z duchowością żydowską i hebrajską liryką oraz ortodoksyjnego rabina, który zadomowił się na niezależnej scenie muzycznej na Lower East Side. Ale film ukazuje nie tylko muzyków, lecz i sam Nowy Jork, jego niezwykłą różnorodność, wzbogacającą konkretne koncerty o żywiołowe tło.

Kadr z filmu "Hummus Curry"
Więcej fotek w galerii
Godz. 18.15 – Hummus Curry, Izrael 2006, reżyseria Noam Pinchas, Yoni Zigler, dokument, 60 min.
Od wielu lat dla Izraelczyków podróż do Indii stanowi swoisty rytuał przejścia. Humus curry ukazuje życie hinduskiej wioski, w której roi się od turystów izraelskich. Film nie zawiera wywiadów, obecność kamery jest niezauważalna. Widzów raz po raz zaskakują sceny intymne, zabawne i poruszające. Krople deszczu zmieniają się w krople łez, a my mamy wyjątkową okazję, by na kulturę izraelską spojrzeć oczyma Hindusów.Godz. 19.25 – Złodziej pamięci, USA 2007, reżyseria Gil Kofman, fabularny, 95 min.
Kadr z filmu "Złodziej Pamięci"
Więcej fotek w galerii


Złodziej pamięci opowiada historię Lukasa – udręczonego młodzieńca, wiodącego jałowy żywot we współczesnym Los Angeles. Wspomnienia o swej przeszłości usiłuje zatrzeć monotonną pracą kasjera przy autostradzie. Przypadkowe spotkanie z ocalonym z Holokaustu ukazuje mu nagle świat i tożsamość, które z przerażającą siłą uznaje za swój – uciemiężonych Żydów w czasie II wojny światowej. Uzewnętrzniając z ogromnym przejęciem tę nową obsesję w prawdziwym życiu Lukas odkrywa, że ocalonego nęka poczucie winy nie tylko z powodu wymordowanych Żydów. Złodziej pamięci to fascynujący, śmiały i pełen napięcia film psychologiczny, przywodzący na myśl Taksówkarza.