Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2012

Bookmark and Share

Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review

HF (2012-06-07)

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz siódmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review, który odbędzie się między 21 a 27 czerwca w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.


Tegoroczne obchody Dnia Uchodźcy, oprócz zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie, mają zwrócić uwagę na problem detencji dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach w celu wydalenia. Tego typu praktyka, stosowana przez państwo polskie w celu zapewnienia sprawnej deportacji obcokrajowców do kraju ich pochodzenia, stanowi naruszenie Konwencji Praw Dziecka. Detencja, w szczególności w przypadku dzieci pozostających bez opieki, ma negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. W wielu państwach, w tym także należących do Unii Europejskiej, wprowadza się alternatywne środki zapobiegawcze.

Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 22 czerwca w Kinie KC w Warszawie (budynek Giełdy Warszawskiej). Tegorocznym filmem otwarcia jest „Kolor Oceanu” w reżyserii Maggie Peren, pokazywany podczas Berlinale 2011, a w Polsce na ostatnim festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy. Film pokazuje problematykę uchodźstwa z trzech stron: samego uchodźcy, policji a także turystów, którzy nie zawsze gotowi są na spotkania z uchodźcami, szczególnie podczas urlopu. W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument „Droga na drugą stronę” reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Mocny styl wizualny, będący wynikiem mieszanki pięknych technik animacji, tworzy uderzający, zadziwiająco spójny i niezapomniany film.


Lublin pokaże festiwalowe filmy w dniach 21.06 (czwartek) i 22.06 (piątek).

PROGRAM:

21.06 (czwartek)

18:00
„Combat girls. Krew i honor” reż. David Wnendt, Niemcy 2011, 103min.

20:00
Animowany dokument! "Droga na drugą stronę", fabuła 72 min., animacja, prod. Polska, Rumunia

22.06 (piątek)

18:00
„Obca” reż. Feo Aladag, Niemcy 2010, 119min

20:10
"Nanny Cam: Xenophobia in the Motherland, RPA 2010, 20 min. dokument'

"Życie w zawieszeniu", prod. Marc Silver, Nick Francis & CharlottePhillips, 7 min.


Po projekcjach zapraszamy na spotkanie dotyczące projektu „Wsparcie integracji dzieci uchodźców” finansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców oraz budżet państwa.
Podczas spotkania opowiemy o prowadzonych świetlicach dla dzieci uchodźców w Lublinie, Łukowie i Horbowie. Przedstawimy także działania skierowane do dzieci uczęszczających do świetlic.
Wyjaśnimy czym kierowaliśmy się przygotowując nasz projekt, postaramy się przekazać wypracowane przez nas wnioski i zaobserowowane rezultaty.
Spotkanie odbędzie się około godz. 20.30 po zakończeniu projekcji filmowych.


Pokazy i spotkanie będą odbywać się w Kawiarni Kawka na ul. Okopowej 9 i 1/2.

Wstęp wolny.


Info o tym, jak było i co widzieliśmy w roku ubiegłym prezentuje się TU.
Fotorelacja do obejrzenia również.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy