Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Otwarcie Punktu Obsługi Cudzoziemców/ek

(2014-09-15)

W końcu mają gdzie przyjść po pomoc. W dwóch językach


Z urzędnikami będzie można załatwić sprawy po ukraińsku i po angielsku. Obcokrajowcy, którzy mieszkają w Lublinie, doczekali się w końcu swojego kąta w ratuszu.

W piątek odbyło się uroczyste otwarcie punktu informacyjnego dla cudzoziemców w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14. Jak informuje rzeczniczka prasowa prezydenta Beata Krzyżanowska, punkt jest efektem współpracy miast: Łucka, Iwano-Frankowska i Lublina ze stowarzyszeniem Homo Faber, które realizuje projekt "Witamy w Lublinie 2".

Gdzie uczyć się polskiego

Anna Dąbrowska z Homo Faber tłumaczy, że ma to być miejsce, gdzie cudzoziemcy załatwią sprawy związane z meldunkiem czy prawem jazdy. Dostaną też informację, co zrobić, by zalegalizować swój pobyt, lub np. o organizowanych lekcjach polskiego. Urzędnicy przy Wieniawskiej obsłużą petentów w języku ukraińskim i angielskim.

Stowarzyszenie założyło już kiedyś punkt pomocy dla cudzoziemców - w 2009 r. przy Krakowskim Przedmieściu 39. Po dwóch i pół roku zakończył swoją działalność, a Homo Faber musiało zmienić siedzibę. Nadal jednak pod ten adres przychodzili obcokrajowcy po poradę.

Najwięcej Ukraińców

Niedawno pisaliśmy w "Wyborczej", że w Lublinie mieszkają przedstawiciele 86 krajów (nie licząc Polski). Można przyjąć, że żyją tu ludzie mówiący w sumie 75 językami. Najwięcej jest Ukraińców - zameldowanych jest u nas 1421 osób tej narodowości (dane z czerwca). Następni w kolejności są Białorusini (181 osób), Rosjanie (120), Turcy (113), Tajwańczycy (72), Ormianie (68), Bułgarzy i obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich (65). Są też w mieście przedstawiciele Argentyny, Boliwii, Etiopii, Filipin, Kambodży, Mauretanii, Meksyku, Sri Lanki, Tanzanii, Wybrzeża Kości Słoniowej i wielu innych.

Punkt informacyjny dla cudzoziemców jest współfinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013


Małgorzata Domagała
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin, 12 września 2014.W ratuszowym BOMie ruszył punkt informacyjny z obsługą po angielsku i ukraińsku

- Cudzoziemcy w jednym miejscu będą mogli uzyskać wszystkie informacje niezbędne im do życia w Lublinie. Dotychczas w tej sferze był pewien niedosyt. Tymczasem obcokrajowcy korzystają z takich uprawnień i mają takie same obowiązki jak pozostali mieszkańcy miasta - podkreślał Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

W piątek oficjalnie ruszył ratuszowy punkt informacji dla cudzoziemców. Mieści się w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14. Otwarcie placówki to element transgranicznego projektu realizowanego przez Lublin, Łuck, Iwano-Frankiwsk. - Taka placówka to mały ale istotny punkt na naszej drodze do Unii Europejskiej - mówił Yurii Verbych, z-ca prezydenta Łucka. Jakie sprawy będzie można załatwić w nowej placówce?

- W jednym miejscu gromadzimy wszystkie informacje, które mogą być przydatne obcokrajowcom. M.in. dane teleadresowe instytucji, w których muszą załatwić swoje sprawy ale też np. gdzie mogą za darmo wziąć udział w kursie języka polskiego czy skorzystać, również za darmo, z porady prawnej. Kolejna sfera to załatwianie wszystkich spraw administracyjnych leżących w kompetencjach ratusza - wyliczała Monika Artymiak, kierownik Biura Obsługi Mieszkańców UM Lublin. Chodzi m.in. o sprawy meldunkowe, wydawanie praw jazdy, zasiłki mieszkaniowe. - Ale też rejestrację działalności gospodarczej - uzupełniał Wojewódzki. W punkcie informacyjnym pracują trzy osoby. Można się z nimi porozumieć, poza polskim, również w języku angielskim i ukraińskim. - Na pewno liczba języków się zwiększy. Język anielski, choć najbardziej uniwersalny, nie jest znany przez wszystkich. Myślimy o wprowadzeniu do obsługi też języka francuskiego oraz angielskiego - zapowiedział Wojewódzki. Nie wiadomo ilu obcokrajowców będzie korzystało z usług placówki. Bo też nie wiadomo ile cudzoziemców przebywa w Lublinie. - Nie prowadzimy takich statystyk ani dotyczących miasta ani regionu - poinformowała Małgorzata Tatara, z biura prasowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Ale te liczba jest pokaźna. Na lubelskich uczelniach kształci się ok. trzech tysięcy cudzoziemców. Kolejne ok. 200 osób to uczniowie uczęszczający do lubelskich szkół - oceniał Wojewódzki.


Artur Jurkowski
Źródło: Kurier Lubelski, 12 września 2014.Punkt Obsługi Cudzoziemców powstał w Urzędzie Miasta

Punkt Obsługi Cudzoziemców otwarto w piątek w lubelskim Urzędzie Miasta. Trzy osoby mówiące po ukraińsku i angielsku dyżurują przy specjalnie wydzielonym stanowisku Biura Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14.

Przy okienku nie będzie można załatwić urzędowej sprawy, ale pracownik przejdzie z obcojęzycznym interesantem do odpowiedniego okienka i pomoże załatwić formalności. Przyjezdni zgłaszają się najczęściej ze sprawami meldunkowymi.

Punkt Obsługi Cudzoziemców uruchomiony we współpracy ze stowarzyszeniem Homo Faber ma nie ograniczać się do spraw prowadzonych przez Urząd Miasta, ale podpowiadać również, gdzie należy kierować się w innych kwestiach.


Źródło: Dziennik Wschodni, 14 września 2014.Od dzisiaj w Lublinie działa Punkt Obsługu Cudzoziemców


Cudzoziemcy nie będą sami w poszukiwaniu rozwiązań swoich problemów.
Z pomocą przychodzi im Stowarzyszenie Homo Faber i Urząd Miasta. Punkt Obsługi Cudzoziemców, który jest efektem współpracy tych dwóch instytucji, został oficjalnie otwarty.

O tym jak ważne dla migrantów jest takie miejsce mówi Anna Dąbrowska prezes stowarzyszenia Homo Faber.

Cudzoziemcy będą obsługiwani w trzech językach: Polskim, Angielskim i Ukraińskim.
O tym z jakimi sprawami migranci będą mogli przyjść do tego miejsca mówi Monika Artymiak dyrektor biura obsługi mieszkańców.

Ponadto każdy cudzoziemiec uzyska informacje m.in. gdzie odbywają się darmowe lekcje języka polskiego czy gdzie można dostać darmowa poradę prawną.
Cudzoziemcy będą mogli skorzystać też z elektronicznej tablicy gdzie znajdują się szersze infromacje na przykład co zrobić kiedy ktoś nas okradnie
Punkt Obsługi Cudzoziemców znajduję się Biurze Obsługi Mieszkańców na ul. Wieniawskiej. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach przyjęć interesantów BOM-u.


Krzysztof Janiak
Źródło: Radio Centrum, 12 września 2014Informacja po angielsku i ukraińsku. W lubelskim Biurze Obsługi Mieszkańców działa już punkt dla cudzoziemców

Pierwszy w Lublinie miejski punkt informacyjny dla cudzoziemców już działa. Mieści się w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej. Cudzoziemiec będzie mógł dostać tam komplet informacji na temat funkcjonowania urzędu miasta i administracji publicznej.

CP
Źródło: Radio Lublin, 12 września 2014.