Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

Zawróćmy wrony z Wrońskiej

Anna Dąrowska (2014-09-24)

Uchodźcy i uchodźczynie remontują ulicę! Dla siebie i innych.

Zdecydowaliśmy się zamieszkać w Lublinie. Chcemy być jego częścią. Niektórzy z nas wciąż mieszkają w Ośrodku dla Cudzoziemców przy ulicy Wrońskiej i jego okolicach. Jeśli byliście tu kiedyś wiecie, że ulica Wrońska jest w kiepskim stanie: nawierzchnia jest dziurawa, nie ma latarni ani kosza na śmieci. Chcemy to zmienić! 

Ulica Wrońska nie służy tyko nam, mieszkańcom Ośrodka. Na co dzień z tej drogi korzystają mieszkańcy bloków przy ulicy Wrońskiej oraz Rozdroże, Majdan Tatarski, Lotniczej, Szklanej i pobocznych ulic Łęczyńskiej.
Remont ułatwi też poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową - na Wrońską dwa razy dziennie przyjeżdża specjalny bus. To także tędy chodzą nasze, polskie i czeczeńskie, dzieci do szkoły.
W ramach Budżetu Obywatelskiego można zagłosować na nasz projekt - M 89.

Do dzieła!
_____________

Jak zagłosować?

1. W punktach do głosowania - lista
Kartę do głosowania można pobrać ze strony www.obywatelski.lublin.eu. Wypełnioną kartę należy dostarczyć do punktu głosowania.


2. Przez internet
Aby oddać głos w formie elektronicznej należy wejść na stronę www.obywatelski.lublin.eu i odnaleźć zakładkę Budżet Obywatelski. Następnie należy wejść kategorię "Głosowanie", zalogować się podając swoje dane i wypełnić elektroniczną kartę głosowania.


Uwaga!
Wybieramy maksymalnie 5 małych projektów oraz maksymalnie 3 duże projekty.


Głosowanie trwa od 24 września do 7 października 2014.

___________

O co chodzi z tym budżetem?

Budżet partycypacyjny, nazywany także budżetem obywatelskim, to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każdy mieszkaniec miasta może zadecydować w jaki sposób lub na jaki cel zostaną wydane pieniądze stanowiące część budżetu miejskiego lub publicznego. Innymi słowy jest to instrument uczestnictwa obywateli w procesie decydowania o publicznych pieniądzach, gdzie prawo do podejmowania decyzji przysługuje wszystkim mieszkańcom, a nie tylko wybranej grupie w trakcie wyborów - tj. radnym miasta.

Miejscem narodzin budżetu partycypacyjnego było brazylijskie miasto Porto Alegre, w którym to w 1988 r. Rada Miasta zaakceptowała pomysł dysponowania częścią finansów publicznych przez mieszkańców miasta. Z czasem kolejne miasta Ameryki Łacińskiej, Europy, a nawet Afryki zachęcone pozytywnymi skutkami realizacji projektu zaczęły podążać za przykładem brazylijskiej metropolii.

Więcej o idei Budżetu Obywatelskiego