Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 30 (3/2008)

Bookmark and Share

TYBET - CO MOŻESZ ZROBIĆ

Ola Gulińska (2008-03-20)

Strona 5
Więcej fotek w galerii
Flaga Tybetu
Więcej fotek w galerii
W Chinach (a więc także w Tybetańskim Regionie Autonomicznym) przestępstwem politycznym jest np. posiadanie w domu zdjęcia Dalajlamy lub nagrań jego wykładów. Albo wzniesienie okrzyku "Wolny Tybet!". Idzie się za to do ciężkiego więzienia na 10 lat i 11 miesięcy. Ludzie są zmuszani do pracy ponad siły, torturowani, bici, gwałceni. Szacuje się, że reżim mógł zabić ok. 1 mln Tybetańczyków. Tysiące zamknięto w więzieniach. Zniszczono ponad 6 tys. buddyjskich klasztorów. Ludzie żyją w ciągłym strachu przed represjami. Każdy, kto się na to nie godzi, może i powinien zaprotestować w obronie Tybetu. Może się wydawać, że podpisanie petycji albo udział w demonstracji, to bardzo mało, ale to nieprawda - mamy okazję okazać Tybetańczykom naszą solidarność, pokazać, że nie są sami. Jasno pokazując nasze stanowisko, nie tylko sygnalizujemy Chinom, że nie godzimy się na to, co robią. Możemy też sprowokować do działania nasze władze. Niech nie udają, że nie ma problemu łamania praw człowieka, skoro do władzy szli z hasłami wolności i solidarności na ustach.

ZORGANIZUJ DEMONSTRACJĘ SOLIDARNOŚCI Z TYBETEM
jak to zrobić: www.ratujtybet.org/Solidarni_z_Tybetem (z prośbą o pomoc możesz napisać także na tybet@ratujtybet.org). Dotychczas demonstracje odbyły się w Warszawie, Bielsku-Białej, Łodzi i Gdańsku.
Zobacz także

Zrób coś dla Tybetu (Aktualności)

Mail ws. Tybetu (Aktualności)

Protest zakończony (Aktualności)

Protest przeciwko wizycie Ambasadora Chin (Aktualności)

Spotkanie na temat praw człowieka w Chinach (Aktualności)

BEZ AMBASADORA (Warto poczytać)

Sprawa ambasadora ChRL (Aktualności)

Olimpiada (Programy)

Olimpiada (Aktualności)

Alternatywne Otwarcie XXIX Igrzysk Olimpijskich (Aktualności)


PODPISZ LIST OTWARTY DO PREMIERA
Na stronie tybet2008.pl możesz podpisać się pod apelem do premiera Donalda Tuska o powołanie międzynarodowej misji obserwacyjnej w sprawie łamania praw człowieka w Tybecie.

WYSLIJ LIST DO WŁADZ CHIŃSKICH
Na stronie amnesty.org.pl znajdziesz Pilne Akcje dotyczące konkretnych przypadków łamania praw człowieka (głównie torturowania aresztowanych mnichów i mniszek). Możesz napisać list do władz z protestem. Jeden list nie zmieni niczego, ale tysiąc lub dziesięć tysięcy może uratować komuś życie!

WYWIEŚ FLAGĘ
W Niemczech w różnych miastach w geście solidarności ratusze wciągają na maszty flagę Tybetu. My też możemy! Choć trudno ją kupić, każdy może wydrukować i przyczepić w widocznym miejscu. W oknie, w szkole, w parafii, w samochodzie. Flagę Tybetu można znaleźć np.na www.wikipedia.pl.

ROZPRZESTRZENIAJ INFORMACJĘ
www.tybet.org.pl - najnowsze informacje z Tybetu. Możesz rozesłać znajomym, wkleić jako opis na gadu-gadu, wysłać smsem.

UŻYWAJ POMARAŃCZOWEGO
Pokrzyżuj plany chińskiemu reżimowi, weź udział w globalnej manifestacji dla praw człowieka! Przyłącz się do TheColorOrange.net. Używając czegoś w pomarańczowym kolorze podczas Igrzysk, zarówno w Chinach i poza Chinami, wysyłasz światu sygnał, że w Chinach dzieje się źle. To może być cokolwiek, pomarańczowa czapka, torba na aparat, krawat, długopis, papier, sukienka, garnitur, torba itp. Kolor ten został wybrany m.in. ze względu na kolor szat mnichów w Tybecie i Birmie. Używając pomarańczowego koloru, możemy nieco przyćmić radość reżimowi i zamanifestować solidarność z represjowanymi.

ZBOJKOTUJ OLIMPIADĘ
Możesz zbojkotować sierpniowe otwarcie igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zamiast siedzieć przed telewizorem, idź na demonstrację 8 sierpnia przed chińską ambasadą w Warszawie. Albo zorganizuj własną demonstrację o czym wyżej.

ZMUŚ WŁADZE DO DZIAŁANIA
Napisz list do polskich władz o zajęcie stanowiska w sprawie wydarzeń w Tybecie. Pisz i ślij faksy do kancelarii premiera: faks 022 625 26, mail - cirinfo@kprm.gov.pl; MSZ: faks 022 523 95 99, mail - dap@msz.gov.pl; marszałka Sejmu: faks 022 621 76 54, mail - biuro@bronislawkomorowski.pl.
Możesz napisać także do Ambasadora Stałej Misji Rzeczpospolitej Polskiej przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie, pana Zdzisława Rapackiego.
Zadbaj, by w liście napisać np.: Apeluję do Pana o zwrócenie się do Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, pani Louise Arbour, oraz do członków Rady Praw Człowieka, o pilne wysłanie misji badawczej do Tybetu, w tym Tybetańskiego Regionu Autonomicznego oraz innych obszarów tybetańskich, aby zweryfikować obecną sytuację i zapobiec dalszym tragediom.
Ponadto apeluję do Pana o wezwanie Chin do umożliwienia dostępu do Tybetu wszystkich odpowiednich urzędników, w tym Specjalnych Sprawozdawców ONZ.
Adres:
His Excellency Mr. Zdzisław Rapacki
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative Chemin de l'Ancienne-Route 15
1218 Grand-Saconnex
Fax: +41 22 710 97 99 Email: mission.poland@ties.itu.int

ODEŚLIJ STARĄ CHIŃSKĄ KOSZULKĘ DO CHIN
Wszyscy chodzą w czymś z Chin. Nawet jak ci się wydaje, że masz Bossa to i tak pewnie sam materiał przyjechał z Azji. Każdy z nas przykłada rękę do tego, co się dzieje w Chinach. Chcąc nie chcąc kupujemy telewizory, telefony, zegarki, komputery, zabawki czy koszulki "Made In China" . Zapoluj w swojej szafie na zwykłą koszulkę z metką "Made In China". Spakuj ją ładnie do koperty, podejdź na pocztę i bodaj za 12 PLN (jeśli nie będzie więcej niż 500 g) wyslij na adres:
President of the People’s Republic of China
HU Jintao Guojia Zhuxi
The State Council General Office
2 Fuyoujie, Xichengqu
Beijingshi 100017, People's Republic of China
(Wyraz grzecznościowy: Your Excellency)
Albo tutaj:
Komitet Organizacyjny Olimpiady
Prezydent: Qi Liu
Prezydent od spraw wykonawczych: Weimin Yuan
Sekretarz generalny: Wei Wang
Adres:
Beijing Organizing Committee for the Games of the XXIX Olympiad
Beijing Xin Qiao Hotel
2, Dong Jiao Min Xiang
CN-Beijing 100004
China
Można zasypać koszulkami ambasadę :
Ambasador Sun Rongmin
ul. Bonifraterska 1
00-203 Warszawa
Polska

(wg pomysłu: http://parakalein.salon24.pl)

PRZEKAŻ 1% LUB WPŁAĆ PIENIĄDZE
Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji Inna Przestrzeń (za te pieniądze Fundacja realizuje projekt Monitor Olimpijski: www.Olimpiada2008.info.pl, chce przygotować wspólne działania z międzynarodowym ruchem praw człowieka, aby wywrzeć nacisk na Chiny w celu poprawy sytuacji praw człowieka, zorganizować kampanię praw człowieka w czasie Olimpiady).
Wpłać dowolną kwotę na konto Fundacji Inna Przestrzeń (ul. Świeradowska 43/669 02-662 Warszawa 31 2130 0004 2001 0374 4232 0003 z dopiskiem LHASA). Wszystkie zebrane pieniądze wykorzystywane będą na bieżącą działalność związaną z przeciwdziałaniem łamania praw człowieka w Tybecie.

ZGŁOŚ SIĘ JAKO WOLONTARIUSZ/KA DO KTÓREJŚ Z ORGANIZACJI
Możesz działać m.in. w :
Amnesty International (www.amnesty.org.pl)
Stowarzyszeniu Studenci dla Wolnego Tybetu (www.sft.org.pl)
Fundacji Inna Przestrzeń prowadzącej Program Tybetański (www.ratujtybet.org) i Monitor Olimpijski (www.Olimpiada2008.info.pl)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Prawa człowieka w Chinach i Tybecie:
Strona Helsińskiej Fundacji praw Człowieka www.hfhrpol.waw.pl
Portal www.gazeta.pl
www.freetibet.org
Informacje o buddyzmie tybetańskim i kulturze Tybetu na www.metta.pl


Opracowane na podstawie wypowiedzi Adama Kozieła i Witolda Hebanowskiego dla gazeta.pl oraz materiałów Fundacji Inna Przestrzeń.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy