Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O akcji "Studnia" w lubelskich mediach

HF (2008-06-25)

Jeden z pierwszych odważnych, który ma też swoją historię do opowiedzenia.
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii
Spotkanie przy studni

Akcję "Studnia" zrealizuje jutro Akademia Obywatelska. Organizatorzy zapraszają wszystkich na spotkanie przy studzience na placu manewrowym lubelskiego PKS w godzinach 12-17.
Elementem akcji będzie rozdawanie wody przypadkowym przechodniom. - Będziemy opowiadali i słuchali opowieści. O tym, co było kiedyś, o ulicach Szerokiej, Krawieckiej, Jatecznej, o konkretnych ludziach, którzy tu mieszkali - zapowiada Magdalena Kawa z AO.
Dlaczego wybraliśmy akurat to miejsce? - W dzielnicy żydowskiej najprawdopodobniej funkcjonowało kilka studzienek - zdrojów ulicznych - z których czerpano i sprzedawano wodę. Dwie z nich stały na ul. Szerokiej. Ta na placu PKS jest jednak jedyną, która ocalała - tłumaczy Kawa.
Akcja będzie działaniem podsumowującym czerwcowy cykl spotkań AO, dotyczących dzielnicy żydowskiej w Lublinie.

Aleksandra Dunajska
Kurier Lubelski
2008-06-25


Studnia w umarłej dzielnicy

W czwartek przy ceglanej studzience na placu manewrowym dworca PKS była rozdawana woda. Wolontariusze z Akademii Obywatelskiej opowiadali przechodniom o dzielnicy żydowskiej znajdującej się w tym miejscu przed wojną.
Studzienka stała przy nieistniejącej już ul. Szerokiej. - Dwóch panów powiedziało nam, że pamiętają tę studzienkę sprzed wojny. Wspominali długie kolejki stojących po wodę ludzi z wiadrami. Inny pan zwierzył się, że zapamiętał zapach bajgli, który unosił się z żydowskich sklepików przy ul. Lubartowskiej - relacjonuje Aleksandra Gulińska z Akademii Obywatelskiej.

W ciągu pięciogodzinnej akcji wolontariusze akademii rozdali kilkadziesiąt litrów wody. Przy okazji przechodnie słuchali nagranych relacji osób pamiętających nieistniejącą już dzielnicę żydowską.

Małgorzata Szlachetka
Gazeta Wyborcza Lublin
2008-06-27
                          
Zobacz także

Akcja studnia (Aktualności)

TAJEMNICA ZA 5 GROSZY (Warto poczytać)

Akcja Studnia (Programy)

CEGIEŁEK KUPOWAĆ NIE BĘDĘ (Warto poczytać)Tutaj można zobaczyć materiał o akcji "Studnia" przygotowany przez Annę Mazur z TVP Lublin.Zapraszamy na stronę Radia Centrum i Radia Lublin do posłuchania relacji z akcji "Studnia".