Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 33/34 (6/7/2008)

Bookmark and Share

FLAGA TYBETU

Magdalena Kawa (2008-08-04)

Strona 27
Więcej fotek w galerii
Ośnieżona góra - to Tybet, kraj otoczony śnieżnymi szczytami.
Sześć czerwonych pasów na niebieskim niebie odpowiada przodkom narodu tybetańskiego: sześciu plemionom - Se, Mu, Dong, Tong, Dru i Ra.
Połączenie sześciu pasów czerwonych (plemiona) i sześciu niebieskich (niebo) symbolizuje nieprzerwaną ochronę czarnych i czerwonych bóstw opiekuńczych, które od wieków troszczą się o nauki duchowe i świecką społeczność Tybetu.
Słońce nad szczytem ośnieżonej góry, którego promienie płyną we wszystkich kierunkach, jest symbolem wolności, Dharmy, dostatku, szczęścia i równości wszystkich mieszkańców Tybetu.
Dwa śnieżne lwy o turkusowych grzywach nieustraszoności symbolizują zwycięską jedność życia duchowego i świeckiego.
Wzniesiony, trójkolorowy, promienny klejnot wyraża wszechobecny szacunek Tybetańczyków dla Trzech Najwyższych Klejnotów: Buddy, Dharmy i Sanghi.
Dwukolorowy, wirujący klejnot między śnieżnymi lwami świadczy o oddaniu Tybetańczyków dyscyplinie etycznego postępowania - praktyce dziesięciu wzniosłych cnót i szesnastu rodzajów prawości.
Okalający flagę żółty pas symbolizuje rozprzestrzenianie się i rozkwit nauk Buddy, które podobne są czystemu złotu.

Historia
Tybetańska flaga narodowa jest ściśle połączona z autentyczną historią i królewskimi lineażami Tybetu, które liczą sobie tysiące lat. Co więcej, w Tybetańskim Roku Królewskim 820 albo w VII wieku ery chrześcijańskiej, podczas panowania religijnego Tybetańskiego Króla, Wielkiego Song-Tsen GampY, rozległy obszar Tybetu został podzielony na duże i małe dystrykty, znane jako "gö-kyi tong-de" i "yung-g'i mi-de". Z owych dystryktów została wybrana armia, składająca się z 2 860 000 ludzi, a następnie rozmieszczona wzdłuż granic Tybetu - i w ten sposób poddani mogli żyć bezpiecznie. Brawura i heroizm Tybetańczyków w tamtym czasie w podbijaniu i rządzeniu nawet sąsiednim Imperium Chin są dobrze znane w światowej historii.
W tamtym czasie, regiment Yö-ru tö posiadał sztandar wojskowy, na którym widniała para lwów śnieżnych stojących naprzeciwko siebie; sztandar Yä-ru mä posiadał lwa śnieżnego z jasną górną granicą; sztandar Tsang Rulag miał na sobie wizerunek lwa śnieżnego stojącego pionowo, skaczącego w kierunku nieba; zaś na sztandarze ü-ru tö widniał biały płomień na czerwonym tle. W ten sposób regimenty z każdego obszaru posiadały swój własny standard militarny. Kontynuując tą tradycję aż do początku XX stulecia, różne regimenty armii tybetańskiej posiadały sztandary wojskowe z wizerunkiem pary lwów śnieżnych stojących naprzeciwko siebie, lub lwa śnieżnego podskakującego do góry.
Podczas panowania Jego Świątobliwości, Wielkiego XIII Dalajlamy, ten wybitny duchowy i doczesny władca Tybetu wprowadził wiele reform do polityki administracyjnej, zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami. Bazując na kształcie uprzednich sztandarów wojskowych, Jego Świątobliwość poprawił je i zaprojektował obecną, nowoczesną flagę narodową. Wraz z jej oficjalną proklamacją zadeklarował, że będzie to jednolita, standardowa flaga używana przez wszystkie tybetańskie instytucje obrony wojskowej.
Schemat kolorów narodowej flagi tybetańskiej jasno wskazuje na wszystkie aspekty Tybetu w jego symbolice, takie jak cechy geograficzne religijnej i śnieżnej krainy Tybetu, zwyczaje i tradycje tybetańskiego społeczeństwa, administracji politycznej tybetańskiego rządu.
Historia świadczy o tym, że Tybet jest jednym z najstarszych narodów na świecie. Dlatego też we wszystkich trzech regionach Tybetu, niezależnie od kasty i wyznania, owa narodowa flaga odziedziczona po naszych przodkach jest powszechnie akceptowana jako wspólny, niezrównany skarb i nawet dzisiaj nadal jest traktowana z równym szacunkiem i estymą jak w przeszłości.

Ze strony: http://www.ratujtybet.org


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy