Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 35 (8/2008)

Bookmark and Share

GOŚCINIEC PROTESTANCKI

Przemysław Kuśmierczyk (2008-09-30)

Strona 14
Więcej fotek w galerii
O aktualnej działalności Ekologicznego Klubu UNESCO opowiada Przemysław Kuśmierczyk.


Planujemy zrobić trzytygodniowy projekt w Lublinie. Będzie dotyczył nie tylko historii, ale i współczesności protestantyzmu. Lublin, i szerzej Lubelszczyzna był zagłębiem protestanckim, pod koniec XVI wieku protestanci w Lublinie stanowili większość. Potem był przestój związany z reformacją, chociaż kalwini, luteranie, bracia polscy ciągle tu mieszkali. XIX wiek to okres, kiedy pozostawiają do dziś widoczne ślady, na przykład w architekturze. Jest to związane z rozwojem przemysłu, bankowości, to także fabryka wag, samolotów, młyny, browary itd.
Zajmujemy się tym tematem od dość dawna, ale projekt jest nastawiony na konkretne działanie, z ramami czasowymi i planem pracy. Nie wiadomo, jak to wyjdzie, mało kto próbował coś takiego robić. Będzie to przebadanie i zinwentaryzowanie zabytków, blisko trzy tygodnie pracy dokumentacyjnej w międzynarodowym zespole, dlatego językiem roboczym jest angielski. Oczywiście będzie także cała masa warsztatów dotyczących inwentaryzacji, fotografii,  dokumentacji. Będziemy robić wywiady z mieszkającymi w Lublinie protestantami. Często, przynajmniej w Lublinie, są to ludzie starsi, którzy wymierają, a mają potrzebę opowiedzenia czegoś innym, a nie chcą nikomu się narzucać. Jest z kim rozmawiać i jest co nagrywać.
Mało kto wie, że wszystkie tematy związane na przykład z ideą równości szans wprowadzili w Polsce protestanci, mówię tu o równości płci, równość szans w stosunku do mieszkańców wsi, budowanie dla nich słynnych szkół protestanckich. Jest cała masa dzieł kultury, które gdzieś są rozproszone po Europie, o których się nie wie.
Jak rozmawiam z lubelskimi protestantami z różnych kościołów: adwentystami, luteranami to mówią, że mają poczucie, że są pomijani, niedocenieni w powszechnej świadomości, w mówieniu o chrześcijanach w Polsce, w Lublinie. Często są pokłóceni między konkretnymi kościołami, a przecież mają niesamowity potencjał. Może ten projekt zacznie jakieś zmiany. Na zakończenie robimy festiwal "Gościniec protestancki", który odbędzie się na początku października.
Jest to projekt finansowany z Fundacji Batorego i Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" oraz z Ministerstwa Kultury, FIO i Miasta Lublin.

Opracowała Ola Gulińska



Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy