Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Czy wiesz, ża masz gender? - o spotkaniu napisali

HF (2008-10-22)

Spotkanie wokół braku. Tomek Kitliński i Kinga Dunin.
Fot. Marcin Rzońca
Więcej fotek w galerii
O biblii feminizmu w Hadesie

Dziś o godz. 18. w Kawiarni Artystycznej Hades odbędzie się spotkanie Kingi Dunin (m.in. felietonistki "Wysokich Obcasów") i Tomasza Kitlińskiego (autora książki "Miłość i demokracja", UMCS) na temat pierwszego polskiego przekładu książki Judith Butler "Uwikłani w płeć" uważanej za fundament intelektualny ruchu feministycznego.

Książka podejmuje kluczowe tematy dla współczesnej krytyki kultury, literatury i polityki - tożsamości, różnicy, ról społecznych i kulturowych. Specjalnie ważna jest dla uczestników debaty o tożsamości bycia gejem lub lesbijką - i społecznych reakcjach na taką tożsamość. Butler podkreśla opozycję między płcią kulturową (gender), a płcią biologiczną (sex); płeć nie jest dana, lecz jest wynikiem pewnej konstrukcji o kontekście czasowym i historycznym. Gender - a więc płeć kulturową należy analizować w kontekście historyczno-kulturowym oraz poprzez podmiotowe zachowania.

Maria Janion pisała o książce, że jest "obowiązkową lekturą nie tylko dla studentów i badaczy zajmujących się tematyką ciała i feminizmu, ale dla wszystkich zajmujących się filozofią, psychoanalizą czy szeroko rozumianą teoria kultury".

Autorka „Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity" jest profesorką literatury porównawczej i retoryki University of California w Berkeley. Wstęp do polskiego przekładu książki napisała Olga Tokarczuk.

Eseje Judith Butler, Kingi Dunin i Tomka Kitlińskiego znalazły się w tomach "Lektury inności" (Elipsa, 2007) i "Homofobia po polsku" (Sic! 2004).


Wstęp na spotkanie w Hadesie - wolny. Spotkanie organizują: "Krytyka Polityczna", Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego i Stowarzyszenie Homo Faber.                                                            
                                                                                              
Grzegorz Józefczuk                                                                                                       
Zobacz także

Czy wiesz, że masz gender? (Aktualności)


Gazeta Wyborcza Lublin
2008-10-21


O płci, feminizmie i filozofii

Judith Butler, profesor uniwersytetu w Berkeley, jest czołową postacią feminizmu, autorką głośnej książki „Uwikłani w płeć”. Dziś o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej Hades odbędzie się dyskusja nad polskim przekładem dzieła, które zyskało rangę kultowego studium o tematyce lesbijsko-gejowskiej.

Amerykańska uczona jest literaturoznawcą i filozofką, autorką prac z dziedziny gender i queer studies – kulturowych rozważań nad problemami płci. Butler pisała także o Hannie Arendt, Jacquesie Derridzie i filozofii żydowskiej. Jej najważniejsza książka to „Uwikłani w płeć”, wydana w 1990 r. Zachłysnął się nią cały świat, a słów uznania nie szczędziła także prof. Maria Janion: „Uwikłani w płeć” to klasyczna już dziś, obowiązkowa lektura nie tylko dla studentów i badaczy zajmujących się tematyką ciała i feminizmem, ale dla wszystkich zajmujących się filozofią, psychoanalizą czy szeroko rozumianą teorią kultury. Nie sposób uprawiać dziś refleksji nad płcią w kulturze bez znajomości tej przełomowej pracy”. Pod koniec października trafi do księgarń polski przekład dzieła, z przedmową Olgi Tokarczuk.

Przedpremierowe spotkanie w Hadesie poprowadzi dr Tomasz Kitliński z UMCS, gościem specjalnym będzie dr Kinga Dunin – autorka powieści „Tabu” i „Obciach”, felietonistka „Wysokich Obcasów”, związana także z redakcją „Krytyki Politycznej”. Organizatorami wydarzenia są właśnie „Krytyka Polityczna” oraz Homo Faber.

Eseje obojga prowadzących sąsiadują z rozważaniami samej Judith Butler w dwóch książkach: „Lektury inności” i „Homofobia po polsku”. Dunin i Kitliński regularnie uczestniczą w konferencjach poświęconych problematyce płci, m. in.: „Histeria w kulturze” w Galerii Narodowej Zachęta i „Mniejszości literackie i inne” na Sorbonie. Angażowali się w kampanie społeczne „Niech nas zobaczą” i „T-shirty dla wolności”.

Tomasz Kitliński wykłada filozofię i tekstologię na UMCS. Ukończył studia u carycy feminizmu Julii Kristevej na Uniwersytecie Paryskim. Napisał o swej mistrzyni książkę „Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej” (Aureus 2001). Wspólnie z Pawłem Leszkowiczem, historykiem sztuki z Poznania, wydał „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce” (Aureus 2005). Stworzył instalację dźwiękową i wizualną „Wszyscy rodzimy się biseksualni” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Współpracował z teatrem Krzysztofa Borowca i Eli Bojanowskiej.

Teresa Dras
Kurier Lubelski
2008-10-21


Kliknij tutaj, aby obejrzeć relację ze spotkania przygotowaną przez Radosława Bombę z portalu Wiedza i Edukacja.