Strona główna > Aktualności > Archiwum

Bookmark and Share

2007

(2008-01-01)

Poniżej zamieszczamy informacje na temat tego, co robiliśmy w 2007 r.


Dobra wiadomość 21.12.2007 r.

Stowarzyszenie Homo Faber (współtwórca Akademii) podpisało umowę z Fundacją Fundusz Współpracy dotyczącą dotacji z budżetu Programu Środki Przejściowe 2005 na realizację projektu "Akademia Obywatelska IV". Projekt będzie realizowany w terminie styczeń - październik 2008 r i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Bliższe informacje wkrótce.
"Back to Gomblin" 18.11.2007 r.

Stowarzyszenie Miasteczko, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN oraz Akademia Obywatelska zapraszają na pokaz filmu "Back to Gombin" oraz spotkanie z autorką, Minną Packer.
Wtorek, 20 listopada 2007 r. w restauracji Mandragora, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Film "Back to Gombin" to kronika tragicznej historii Żydów z małego miasteczka Gabin (położonego niedaleko od Warszawy), którzy przeżyli Holocaust. Jednym z nich jest ojciec autorki filmu. Minna Zielonka Packer, wraz z grupą innych potomków osób uratowanych - dzieci i wnuków, wraca do Gabina. Wszyscy oni mają poczucie, że Holocaust, chociaż osobiście go nie przeżyli, to jednak odcisnął piętno także na ich losach, psychikach i całym życiu. "Przeszłość jest mocną częścią mojego wewnętrznego doświadczenia emocjonalnego, nawet jeżeli nie przeżyłam bezpośrednio tego, co było udziałem moich rodziców." mówi Packer. Autorka pokazuje jak doświadczenie rodziców wpływa na życie kolejnych pokoleń.
Spotkanie doszło do skutku dzięki pomocy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Ambasady USA w Polsce. Więcej na stronie www.miasteczko.org
Nowy numer "Opornika" 15.11.2007 r.

Z przyjemnością informujemy, że wyszedł kolejny, już 27 numer naszej gazety.
W tym numerze piszemy głównie o tym co działo się podczas festiwalu "Prawa Człowieka w Filmie" a szczególnie o tym czego dotyczyły debaty. Znajdziecie duuuuuże teksty o wolności słowa, przemocy domowa i konktetnym sposobom radzenia sobie a tym problemem, historii żydowskiej dziewczynki i pomocy rozwojowa. A poza tym wszystko to, co w innych numerach.
Zapraszamy po odbiór do Akademii lub Sklepu Cynamonowego, w Bramie Grodzkiej.
Więcej na stronie "Opornika".
Dzieci z ochronki 9.11.2007 r.

Powodów zorganizowania tej akcjo było kilka. Po pierwsze Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem (rocznica Nocy Kryształowej), po drugie kolejna rocznic ostatecznej likwidacji getta na Majdanie Tatarskim - czyli koniec wielkwiekowej historii Żydów w Lublinie. Ale najważniejszym powodem była chęć przypomnienia historii ponad setki dzieci z ochronki przy ul. Grodzkiej 11.

Zaczęliśmy o 15:30 na ul. Grodzka 11. Z głośników słychać było historię ostatnich godzin opowiadaną przez naocznych świadków. I wiersz czytany przez małą dziewczynkę.
(kliknij tutaj jeśli chcesz posłuchać)

O 17:00 przeszliśmy od ochronki, przystając na chwilę na ul. Podwale w miejscu gdzie pali się przez całą dobę latarnia, ostatnia latarnia z żydowskiej dzielnicy, na ulicę Łęczyńską, do miejsca, w którym zginęły dzieci.

Sierociniec dla dzieci i starców żydowskich założono w drugiej połowie XIX wieku. Po powstaniu styczniowym jego lokalizację z ul. Podzamcze zmieniono na ul. Grodzką. Ochronka była subsydiowana przez Magistrat miasta Lublina i Gminę Żydowską.
Ochronka zajmowała dwupiętrowy budynek przy ul. Grodzkiej 11, na który składało się:
9 sypialni, 2 pokoje stołowe, szkoła, sala rekreacyjna, kancelaria, kuchnia, pokój służbowy, kąpielowy, pralnia i ubikacja. Jej główna działalność była nastawiona na całkowite utrzymanie, ubranie i zapewnienie nauki dla pensjonariuszy. Dzieci miały zorganizowaną naukę w szkołach powszechnych i średnich zakładach naukowych. Małe uczęszczały do przedszkola mieszczącego się na miejscu i odbywały tzw. kurs
przygotowawczy.

Z relacji świadków wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do sierocińca, wierząc, że tam będą bezpieczne. Pierwotnie budynek przeznaczony dla 30 osób musiał pomieścić ponad 100 dzieci i starców. Warunki sanitarno-higieniczne były tu poniżej wszelkich norm. Dzieci spały po kilkoro na jednym łóżku, a w dzień musiały przebywać w towarzystwie osób niedołężnych, często bardzo chorych. Na wszystko brakowało pieniędzy.

W czasie akcji likwidacyjnej getta, w marcu 1942 roku, ponad setkę dzieci z ochronki oraz starców wywieziono samochodami ciężarowymi na łąki na Majdan Tatarski i zamordowano. Wtedy też zginęły 3 opiekunki dzieci: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i p. Rechman, które nie chciały opuścić dzieci i dobrowolnie zdecydowały się na śmierć.

W miejscu gdzie sginęły dzieci jest boisko. Raz do roku, stawiamy tam kilka świec.
WATCH DOCS. Festiwal Prawa Człowieka w Filmie 17-20.10.2008 r.

Od 17 do 20 października w Lublinie odbywał się organizowany przez nas  6. Obiazdowy Festiwal Helińskiej Fundacji Praw Człowieka "Prawa Człowieka w Filmie".
Przez cztery dni, oprócz filmów uczestniczyliśmy w wielu dyskusjach, warsztatach, mogliśmy zapoznać się z dzialalnością organizcji pozarządowych, pojść na koncert.
Więcej na stronie www.hf.org.pl/festiwal2007.
Lemel i Cypa w szkołach 16 - 19.09.2007 r.

Z filmem postanowiliśmy także zagościć w zaprzyjaźnionych szkołach. Na pierwszy ogień poszły VIII i II L.O. oraz gimnazjum w Ulanowie. W tym ostatnim pokazaliśmy także niemiecką wersję filmu, specjalnie dostosowaną do gości naszych gimnazjalistów.
Lemel i Cypa - premiera lubelska 18.09.2007 r.

Po premierze głównej, w Ulanowie przyszedł czas na pochwalenie się efektami projektu w Lublinie.
Do żydowskiej restauracji Mandragora przyszło ok. 50 osób (plus media). Było ciasno ale wesoło. I mamy wrażenie, że się podobało!

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie projektu.
Lemel i Cypa - premiera 14.09.2007 r.

Film nakręcony. Czas na kino obiazdowe. Premiera obyła się o 19:30 w Ulanowie. Przed Gminnym Centrum Kultury ustawiliśmy ławki i krzesła a film wyświetliliśmy na zamocowanym na dwóch kijach prześcieradle. I było jak przed wojną.
Publiczność dopisała. W końcu to był film o ich miejscowości, z aktorami z Ulanowa i okolic, i premiera była także w miejscu akcji.
Po Ulanowie ruszyliśmy w trasę z kolejnymi pokazami. Byliśmy w Wólce Tanewskiej, spotkaliśmy się z ulanowską młodzieżą, byliśmy w Dąbrówce.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie projektu.
Sztetl 2007 13 - 26.08.2007 r.
W wakacje musieliśmy odbyć tradycyjną podróż. Był już wagon, autobus (a raczej rozklekotany pks) więc teraz przyszła pora na... rowery! Również trasa naszej podróży wciąż się zawęża. Tym razem podróżowaliśmy po otaczających Lublin przedwojennych sztetl. Rozmawialiśmy z ludźmi, oglądaliśmy, fotografowaliśmy, nagrywaliśmy.
Szczególną uwagę zwracaliśmy na historie dotyczace Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Więcej informacji wyjeździe mozna znaleźć na podstronie projektu.
Sztuka Dialogu 10 - 20.07.2007 r.

Akademia miała przyjemność pomagać w organizacji warsztatów "Sztuka Dialogu". Zajmowaliśmy się dokumentacją wydarzenia oraz, dzięki temu, uczestniczyliśmy w niezwykłych dyskusjach a wieczorami ogladali wieczorne improwizacje.
A na zakończenie warsztatów zaprosiliśmy wszystkich do Bramy aby mogli obejrzeć wystawę "Portret Miejsca." I z tego co słyszeliśmy później - było warto!

Więcej informacji mozna znaleźć na stronie projektu.
Działania edukacyjne 21.06.2007 r.

Skończył się rok szkolny więc pora na krótkie podsumowanie.
W roku szkolnym 2006/2007 przez dwa miesiące (maj, czerwiec), przeprowadziliśmy 16 zajęć w kilkunastu szkołach dotyczących żydowskiego Lublina, "Solidarności" i stanu wojennego oraz zesłań na Syberię.
Dodatkowo, osobiście skontaktowaliśmy się z 26 szkołami, przekazując materiały edukacyjne oraz zapraszając do uczestnictwa w podejmowanych przez nas akcjach społecznych, m.in. Listy do Henia, Dzień Równych Szans, Listy do getta.
Dzień Równych Szans 19.06.2007 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Równych Szans Akademia włączyła się, już po raz drugi, w akcję zorganizowaną przez projekt @lterEgo, przygotowując happening poświęcony równości kobiet i mężczyzn.
W dziale galeria oprócz zdjęć można zobaczyć filmik. Zapraszamy.

Więcej o równości można znależć na stronie Równi w Pracy.
Flight From Death 17.06.2007 r.

Akademia i Stow. Homo Faber zorganizało spotkanie połączoną z projekcją filmu dokumentalnego "Flight From Daeth".
Film pokazuje niepokój przed śmiercią jako możliwy głęboko zakorzeniony powód wielu naszych zachowań na psychologicznym, duchowym czy kulturowym poziomie, a przez wielu widzów został okrzyknięty jako "film odmieniający życie".
Po projekcji odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu The Legacy Project. Organizuje go Greg Bennick i Patrick Shen ze Stanów Zjednoczonych którzy przyjechali do Polski by razem z jedenastoma nastoletnimi studentami i przewodnikiem Davidem Whitsonem zrozumieć jak ludzie odnajdują nadzieję i nadają swoim życiom znaczenie.
Listy do Henia 19.04.2007 r.

19 kwietnia 2007 r. mieszkańcy Lublina mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN, która stała przed wejściem do Banku Pekao SA przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.
O godzinie 17 zebrani przeszli pod pomnik "Ofiar Getta" a następnie do miejsc związanych z życiem Henia - dom rodzinny przy ul. Szewskiej 3, dom przy ul. Kowalskiej 11, dokąd rodzina Żytomirskich została zmuszona przenieść się w związku z utworzeniem getta. Spacer zakończył się przy ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ul. Podwale.

Fotografie Henia oraz jego życiorys w językach: polskim, niemieckim i angielskim można znaleźć na stronie www.tnn.pl/henio
Spotkanie z dokumentem 03.04.2007

Akademia Obywatelska i Związek na rzecz Demokracji na Białorusi zorganizowały projekcję dwóch filmów dokumentalnych: Plac Kalinowskiego i Lekcja Białoruskiego oraz spotkanie z reżyserem Mirosławem Dębińskim.
Więcej...
Warsztaty dziennikarskie 28.03.2007 r.

Już po raz drugi Akademia została zaproszona do współorganiozwania Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich "Unia 2007", których temat brzmiał "Media - twórca codzienności".
Pierwszego dnia, poświęconego prasie, część redakcji "Opornika" przeprowadziła warsztaty pt. "Gazeta Obywatelska. Jak to się robi."
Drugiego dnia warsztatów, uczestnicy zostali zaproszeni do Bramy Grodzkiej na spektakl w wykonianiu Witka Dąbrowskiego pt. "Liście".
Likwidacja getta 16.03.2007 r.

Jak co roku, w rocznicę likwidacji lubelskiego getta w Bramie Grodzkiej odczytywaliśmy nazwiska dawnym mieszkańców dzielnicy żydowskiej. I jak co roku w akcji wzięło udział mnóstwo lubelskiej młodzierzy.
Happening 8.03.2007 r.

Podkreślenia Word'a
Na ogół nie zwracamy uwagi na nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn, gdy wypowiadamy powszechnie znane i lubiane powiedzenie "baba z wozu, koniom lżej". Wystarczy jednak zamienić "babę" na "chłopa" i wszystko diametralnie się zmienia.
Happening jest próbą pokazania, w jaki sposób język determinuje nasze postrzeganie rzeczywistości. Nieprzezroczystość języka dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Happening nie jest wymierzony w żadną z płci. Jest raczej próbą zmierzenia się ze skostniałymi przyzwyczajeniami językowymi, które sprawiają, że używanie form żeńskich jest równie rzadkie jak tworzenie męskich odpowiedników zawodów z reguły wykonywanych przez kobiety. Podejmiemy także temat wyobrażeń, zakorzeniony gdzieś tam w historii, nieaktualny jednak i bolesny. Bo oto wszyscy wiemy, ze mężczyzna ma być silny, odważny i lubiący grać w nogę, kobieta zaś powinna umieć gotować i zajmować się dziećmi. Mało tu miejsca na realizację siebie i bycie szczęśliwym. I z tym też będziemy polemizowali.
Demonstracja 26.02.2007 r.

Akadmia miała swój skoromny wkład w akcje na rzecz Rospudy. Wydrukowaliśmy numer Opornika w dużej mierze poświęcony temu zagadnieniu. Co więcej, cały nakład rozszedł się podczas demonstracji zorganizowanej przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Opornik 26.02.2007 r.

Wyszedł kolejny numer Opornika.
Śladami Singera 23.02.2007 r.

Kontunuując projekt Śladami Singera, ekipa Akademii, po raz kolejny odwiedziała Krzeszów i Ulanów, gdzie pracuje nad stworzeniem adaptacji jednego z opowiadań Singera.

Spotkanie Akademii Obywatelskiej 8.01.2007 r.

W ramach cotygodniowych spotkań poświęconych wielkokulturowemu Lublinowi gościliśmy znanego fotografika Andrzeja Polakowskiego.
Więcej na...
Spotkanie Akademii Obywatelskiej 16.01.2007 r.

Na potkaniu "Wielokulturowy Lublin dzisiaj" Dominika Jakubiak opowiedziała o pracy radiowca. Wysłyuchaliśmy także dwóch reportaży o obcokrajowcach uczących się w Polsce.