Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 38 (11/2008)

Bookmark and Share

MOSTY

Ola Gulińska (2008-12-18)

Strona 4
Więcej fotek w galerii
Na kilka listopadowych dni zjechali się do Sejn pod granicę litewską filozofowie, pisarze i naukowcy, ale także animatorzy kultury i działacze organizacji pozarządowych. Ludzie zajmujący się w różny sposób w swojej działalności kwestiami dialogu międzykulturowego. Tematem sympozjum z cyklu “Nowa Agora” tym razem były “Nowe utopie edukacyjne. Filozofia edukacji międzykulturowej”. "W swej pracy inspirowaliśmy się zawsze obrazem utopijnej »prowincji pedagogicznej« - Kastalii z Gry szklanych paciorków Hessego" - tlumaczył podczas powitania Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze".

Dyskutowaliśmy o pracy "budowniczych mostów", której pierwszym elementem jest oswojenie “obcego”, na tyle by zamienił się w “innego”. Jeśli włożymy w to dostatecznie dużo uważności i cierpliwości ten “inny” będzie też jednocześnie "swoim".Nie chodzi bowiem o to, by w oswajaniu zatracała się jego inność, a raczej by tego “innego” spotkać, by spotkały się dwie inności. A skoro tak, to musimy to spotkanie umożliwić, znaleźć płaszczyznę, na której mogą spotkać się inne kultury i tożsamości. Wobec tego naszą pracą powinno być nie zasypywanie rzek, a budowanie mostów nad nimi.

Wśród wykładowców byli m. in. prof. Tadeusz Sławek, kierownik Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, Dick Terdiman, profesor literatury oraz historii świadomości w University of California w Santa Cruz, dr Grzegorz Godlewski, kulturoznawca, wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego a także prof. Tadeusz Bartoś, filozof i teolog. Pojawili się także animatorzy kultury i to nie tylko z Polski - byli Gruzini, Azerzy, Litwini i Bośniacy.

"Nowa agora” to cykliczny projekt Fundacji Pogranicze. W jego ramach organizowane są w różnych miejscach Europy sympozja pod tym samym tytułem, złożone z wykładów, dyskusji i prezentacji artystycznych. Miejsca spotkań, Sarajevo, Wrocław i Sejny, nie były wybierane przypadkowo - we wszystkich tych przypadkach są to miasta zmagajace się z trudnymi problemami pogranicza, gdzie szczególnie ważne jest mówienie o “budowaniu mostów” między kulturami, religiami, zwaśnionymi stronami konfliktu.

Mój wniosek?

Nawet radykalnym “praktykom”, brzydzącym się konferencjami i teoretyzowaniem, czasem przydaje się zastanowienie nad powodami i celem naszych działań. Szczególnie, że na wiele nurtujących nas pytań znaleziono odpowiedź np. w oświeceniu...Komentarze

Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy