Strona główna > Projekty > Projekty > Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie > WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. 2009

Bookmark and Share

Filmy

(2009-02-11)

Poniżej prezentujemy opisy filmów, które będzie można zobaczyc na festiwalu.


14 dni - prowokacja bydgoska19 marca 1981 roku w Bydgoszczy podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej z udziałem wicepremiera doszło do pobicia członków delegacji „Solidarności". Stało się to początkiem ostrego kryzysu politycznego, który objął swoim zasięgiem cały kraj. Przez dwa t... »
Ballada o prawdziwym kłamstwieRytm tego montażowego dokumentu niemal w całości zmontowanego z fragmentów kronik i peerelowskich programów telewizyjnych, wyznaczają pytania, na które (bardzo konsekwentnie trzymając się roli rzecznika rządu z czasów stanu wojennego) odpowiada Piotr Fronczewski. &... »
Barking tylko dla białychNawet w tak multietnicznym społeczeństwie jak brytyjskie, poziom tolerancji i zrozumienia dla innych kultur jest wciąż bardzo niski. Rasizm to nie tylko spektakularne wybuchy przemocy, ale - przede wszystkim - głęboko zakorzenione przesądy i stereotypy, które kierują zachowaniem zwyk... »
Bez zmrużenia okaKulisy negocjacji tybetańsko-chińskich – w obecnych realiach jedynej szansy na pokojowe rozwiązanie zadawnionego konfliktu, który kosztował już życie piątej części narodu, miliona dwustu tysięcy Tybetańczyków – z perspektywy Dharamsali, stolicy Tybetu na wychodź... »
Coming Out po polskuŚwiatowa kinowa premiera nowego filmu Sławomira Grunberga jest właściwie zapowiedzią dalszych prac autora nad podjętym tematem. „Coming out po polsku" to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zreali... »
Czerwony wyścigAby zostać sportowcem w Chinach, konieczne są wyrzeczenia niewyobrażalne dla przeciętnego Europejczyka. Twórca filmu przez rok obserwował gimnastyczne treningi kilkulatków w szanghajskiej szkole mistrzów sportu. Efektem niezliczonych skoków, wykonywania skomplikowany... »
Czy się uśmiechnęSześć izraelskich kobiet opowiada o swoich doświadczeniach podczas pełnienia służby wojskowej na terytoriach okupowanych. Są zmuszone, w wieku 18 lat poradzić sobie ze stresem, władzą i odpowiedzialnością, nienawiścią miejscowych, śmiercią bliskich i obcych. Bohaterki „Zobaczy... »2009-02-11
Kassim - sen bokseraKassim Ouma urodził się w Ugandzie. W wieku sześciu lat został porwany i siłą wcielony do jednej z rebelianckich armii. Zmuszany przez dowódców do trudno wyobrażalnych okrucieństw, był jednocześnie sprawcą i ofiarą najgorszych zbrodni. Odkrywszy, że w armii - która ... »
KochaniePortret niezwykłego performera, Petera Dirka Uysa - komika z RPA, który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zasłynął jako nieprzejednany krytyk apartheidu. Występował wówczas na własnej, domowej scenie, a na jego pokazy trafiali tylko wtajemniczeni. Po jakimś czas... »2009-02-11
Król komunizmuZrealizowany dla BBC film Bena Lewisa skupia się na widowiskowej stronie panowania „Geniusza Karpat". Rumuński despota, usiłujący zachować częściową niezależność od Moskwy (jako jedyny przywódca krajów demokracji ludowej nie poparł „bratniej" interwenc... »
Ludzkie szczątki„Human Remains" to film eksperymentalny, zmontowany z fragmentów kronik i unikalnych prywatnych materiałów archiwalnych, ukazujących najsłynniejszych dyktatorów świata - Hitlera, Mussoliniego, Stalina, Franco i Mao. Zdjęciom towarzyszy komentarz, łączący bezp... »
Łowca dyktatorówJeśli zabijesz jednego człowieka, pójdziesz do więzienia. Jeśli zabijesz czterdziestu, zamkną cię w szpitalu psychiatrycznym. Ale jeśli zabijesz 40 000 ludzi, czeka cię wygodna emigracja z pełnym kontem w zagranicznym banku. I to właśnie chcielibyśmy zmienić. Tak o swojej misji w... »
Moja JaponiaFilm powstały w 1945 roku na zamówienie amerykańskiego Ministerstwa Skarbu     (US Treasury Department), jest w istocie filmem reklamowym, mającym skłonić Amerykanów do zakupu wojennych obligacji rządowych. Ten zadziwiający nieudolnością inscenizacji antyja... »
RadioakcjaFilm opowiada o perypetiach dwóch niepełnosprawnych przyjaciół, którzy chcą założyć radio internetowe w swoim miasteczku. Nowe wyzwania oraz przeszkody, które muszą pokonać to poważny sprawdzian ich dotychczasowej przyjaźni. Dokument ten zebrał już szereg nagr... »
Recepta na jointyFilm dokumentujący ożywioną debatę, jaka od jakiegoś czasu toczy się w Stanach Zjednoczonych na temat medycznego zastosowania marihuany. Już dwanaście Stanów przyjęło ustawodawstwo chroniące pacjentów, którzy mogą legalnie palić jointy. Przeciwnicy takich rozwiąza... »
Zabronione dzieciKiedy dziewiętnastoletnia Helena rodziła w szpitalu pierwsze dziecko, podsunięto jej do podpisania jakiś dokument. Dopiero kilka tygodni później dowiedziała się, że wyraziła w ten sposób zgodę na własną sterylizację. Jedenaście lat wcześniej to samo przydarzyło się inn... »
Szeregowiec MichejewSzeregowy Michejew był dobrym milicjantem. Sumiennie wykonywał swoje obowiązki, wierzył w państwo i sprawiedliwość. Pewnego dnia został aresztowany i oskarżony o porwanie, gwałt i morderstwo. Ponieważ nie chciał się do niczego przyznać, śledczy poddali go torturom. Usiłując popełn... »
WerbownikNajnowszy obraz Edet Belzberg, której znakomite „Dzieci z podziemia" znalazły się w programie drugiej edycji naszego festiwalu, jest filmowym portretem sierżanta Claya Usie - jednego z najskuteczniejszych werbowników US Army. Film, czerpiący z najlepszych wzorów... »
Złota rybkaTomasz Wolski, reżyser świetnie przyjętej „Kliniki" z 2006 roku, swój najnowszy film nakręcił w Domu Pomocy Społecznej. Udało mu się stworzyć ciepły i przejmujący zbiorowy portret grupy upośledzonych mieszkańców Domu, którzy przygotowują się do przedsta... »
Zostać ojcemKanada jest jednym z pięciu państw na świecie dopuszczających małżeństwa homoseksualne i adopcję przez nie dzieci. W dokumencie Julii Ivanovej poznajemy życie codzienne trzech rodzin. Steve razem z Coreen i Wendy wychowuje swoje dzieci na odizolowanej wyspie. Scottowi niedługo matka zastę... »
Żołnierze w sariAutorka filmu była z kamerą na ulicach Katmandu przez trzy lata. Śledziła tam losy sześciu nepalskich kobiet na różne sposoby uwikłanych w konflikt, który od wielu lat toczy się w ich kraju. Córka Devi została porwana przez żołnierzy Królewskiej Armii Nepalu i ... »