Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O festiwalu WATCH DOCS. 2009

HF (2009-03-02)

Prawa człowieka w filmie

Czternaście dni - Prowokacja bydgoska
Więcej fotek w galerii

Po raz siódmy do Lublina zawita największy festiwal filmowy poruszający problematykę łamania praw człowieka. Lubelska edycja jest lokalną odsłoną festiwalu, który w grudniu odbył się w Warszawie i przez osiem dni przyciągnął ok. 15 tyś. widzów.

Podczas czterech festiwalowych dni będzie można obejrzeć ponad 20 najlepszych, najnowszych, światowych dokumentów poruszających szeroko rozumianą problematykę praw człowieka.
W tym zobaczymy m.in. filmy poruszające problem wojny i walczących na nich żołnierzy. Armia amerykańska pokazana z perspektywy młodych ludzi, nastolatków, którzy werbowani są do niej przez niezwykle skutecznego sierżanta Claya Usie ("Werbownik"). Armia izraelska przedstawiona została poprzez portrety młodych dziewczyn-żołnierek, które opowiadają o swojej służbie, stopniowo ujawniając coraz więcej traumatycznych przeżyć ("Czy się uśmiechnę").

Na festiwalu pojawią się także filmy w mniej dosłowny sposób dotykające problemu praw człowieka. "Czerwony wyścig" ukazuje nieziemskie zmagania kilkuletnich dzieci podczas zajęć gimnastycznych w chińskiej szkole sportowej. "Recepta na jointy" – starania chorych Amerykanów o dostęp do legalnej dawki marihuany a "Radioakcja" – perypetie dwóch niepełnosprawnych przyjaciół próbujących założyć internetowe radio.

W programie nie zapomniano także o Polsce – niezwykła, lekko fabularyzowana "Ballada o prawdziwym kłamstwie" Andrzeja Trzosa-Rostawieckiego czy zmontowany z nieznanych dotąd nagrań dokument "14 dni – prowokacja bydgoska" to filmy pokazujące trudną rzeczywistość PRL.

Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.
Lubelską edycję przygotowują: Stowarzyszenie Homo Faber, Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury, Zakład Praw Człowieka UMCS, Wyższa Szkoła Przedsiębioczości i Administracji.

Włodzimierz Spasiewicz
Gazeta Wyborcza Lublin - Co jest grane                                                                                 
Zobacz także

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. 2009 (Projekty)


2009-02-27


O prawach człowieka w filmie

W ciągu czterech dni zobaczymy w Centrum Kultury 21 filmów o tym jak łamane są prawa człowieka na świecie. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.
"WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie" zaczyna się we wtorek w Lublinie o godzinie 16. Wszystkie projekcie odbędą się w Sali Nowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Zostaną wyświetlone filmy, które warszawska publiczność oglądała w grudniu. W Warszawie w ciągu ośmiu dni pokazano 93 filmy. Według organizatorów zobaczyło je około 15 tysięcy widzów.

W Lublinie zostaną pokazane m.in. filmy pokazujące współczesnych żołnierzy, ale także obraz o katorżniczych ćwiczeniach kilkuletnich dzieci chodzących w Chinach do szkoły sportowej. Nie zabraknie też polskich akcentów. Obraz "14 dni - prowokacja bydgoska" opowiada o incydencie z 19 marca 1981 roku, kiedy podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy doszło do pobicia członków delegacji "Solidarności". Obejrzymy dokumentalny zapis tego wydarzenia rejestrowanego wówczas na bieżąco przez Jacka Petryckiego i Grzegorza Eberhardta. Rolki z taśmą przez lata leżały zapomniane w magazynach Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Zostały odkryte przez przypadek, w pudełku z napisem "Budowa cukrowni". - "14 dni - prowokacja bydgoska" to bardzo trudny film. Oglądamy dokumentalny zapis wydarzeń bez żadnego komentarza - mówi lubelski koordynator przeglądu Piotr Skrzypczak.

Dokument Petryckiego i Eberhardta będzie pokazany w jednym bloku z innym polskim filmem - "Balladą o prawdziwym kłamstwie" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, który został zbudowany z fragmentów kronik filmowych powstałych w PRL.

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Lubelską edycję przeglądu organizuje Stowarzyszenie Homo Faber, Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Zakład Praw Człowieka UMCS.

Małgorzata Szlachetka                                                                                                              
Gazeta Wyborcza Lublin
2009-03-02


Przyjdź i popatrz na Watch Docs

Od jutra w Centrum Kultury prezentowane będą filmy z najważniejszego festiwalu filmowego na świecie - Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs. Najważniejszego dlatego, że dotyczy rzeczy niezmiernie istotnej: praw człowieka.

Nazwa Watch Docs to angielska gra słów. Można ją przetłumaczyć jako „Oglądaj dokumenty” (”docs” to skrót od „documents”), ale „watch dog” to w angielskim „pies strażnik” lub ktoś, kto pilnuje przestrzegania norm, np. norm obyczajowych w mediach. I to drugie znaczenie jest bardziej trafne. Na tym przeglądzie pokazywane są obrazy, które należy traktować jak przycisk z napisem „ALARM”, dotyczące spraw omijanych z reguły szerokim łukiem przez główny nurt kina, niewygodne dla każdej totalitarnej władzy.

Od 3 do 6 marca w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 będą pokazywane dokumenty, które wcześniej obejrzeć można było na zakończonym już festiwalu Warszawie, a obecnie jeżdżą po całej Polsce w ramach tzw. festiwalu objazdowego. Do Lulina trafi 21 dokumentów nakręconych m. in. przez reżyserów z Polski, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chin, USA i Ugandy.

Lubelską edycję festiwalu organizuje Stowarzyszenie Homo Faber, Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Zakład Praw Człowieka UMCS.

paf
Kurier Lubelski
2009-03-02


WATCH DOCS od jutra w Lublinie

Już po raz 7. do Lublina przyjeżdża największy objazdowy festiwal filmowy - Watch Docs. Podczas 4 dni pokazów, Lublinianie zobaczą ponad 20 najlepszych i najnowszych filmów dokumentalnych poruszających problematykę łamania praw człowieka.

W tym roku pojawią się obrazy dotyczące wojny i żołnierzy - między innymi nastolatków werbowanych do amerykańskiej armii, czy młodych dziewczyn służących w armii izraelskiej.

Na festiwalu pojawi się także film pokazujący zmagania kilkuletnich dzieci w chińskiej szkole sportowej oraz historia o dwóch niepełnosprawnych, którzy próbowali założyć internetowe radio.

Festiwal rusza jutro o godzinie 16.00 w Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków.

TSpi
Radio Lublin
2009-03-02


VII Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Zapraszamy na siódmą edycję objazdowego festiwalu filmowego „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.” Przez cztery dni zaprezentujemy łącznie 21 filmów poruszających problematykę łamania praw człowieka na świecie.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-6 marca 2009 roku w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie.

W tym roku zobaczyć będzie można m.in. filmy poruszające problem wojny i walczących na nich żołnierzy. Armia amerykańska pokazana z perspektywy młodych ludzi, nastolatków, którzy werbowani są do niej przez niezwykle skutecznego sierżanta Claya Usie (Werbownik). Armia izraelska przedstawiona została poprzez portrety młodych dziewczyn-żołnierek, które opowiadają o swojej służbie, stopniowo ujawniając coraz więcej traumatycznych przeżyć (Czy się uśmiechnę).
Na festiwalu pojawią się także filmy w mniej dosłowny sposób dotykające problemu praw człowieka. Czerwony wyścig ukazuje nieziemskie zmagania kilkuletnich dzieci podczas zajęć gimnastycznych w chińskiej szkole sportowej. Recepta na jointy – starania chorych Amerykanów o dostęp do legalnej dawki marihuany a Radioakcja – perypetie dwóch niepełnosprawnych przyjaciół próbujących założyć internetowe radio.
W programie nie zapomniano także o Polsce – niezwykła, lekko fabularyzowana Ballada o prawdziwym kłamstwie Andrzeja Trzosa-Rostawieckiego czy zmontowany z nieznanych dotąd nagrań dokument 14 dni – prowokacja bydgoska to filmy pokazujące trudną rzeczywistość PRL.

Wstęp wolny.

Organizatorzy:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Społeczny Instytut Filmowy

Organizatorzy lokalni:
Stowarzyszenie Homo Faber
Kinoteatr Projekt – Centrum Kultury
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Zakład Praw Człowieka UMCS

Moje Miasto Lublin
2009-03-02


Prawa człowieka w filmie

21 nowych dokumentów poruszających problematykę praw człowieka będzie można zobaczyć przez cztery dni (3-6.03) w Centrum Kultury.

Już po raz siódmy będziemy w Lublinie gościć Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs”, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Tutejszą odsłonę przygotowują Stowarzyszenie "Homo Faber”, Centrum Kultury, Zakład Praw Człowieka UMCS oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji.

Organizatorzy szczególnie polecają filmy traktujące o wojnach i żołnierzach. W swoim obrazie "Werbownik” amerykańska reżyserka Edet Belzberg stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młodzi ludzie decydują się wstąpić do U.S. Army wiedząc, że po krótkim przeszkoleniu niemal na pewno trafią na front.

Z kolei Tomar Yarom z Izraela w dokumencie "Czy się uśmiechnę” przedstawia tamtejszą armię poprzez portrety młodych dziewczyn-żołnierek, które opowiadają o swojej służbie na terytoriach okupowanych, stopniowo ujawniając coraz więcej traumatycznych przeżyć.

Z zagranicznych filmów warto jeszcze zwrócić uwagę na co najmniej trzy. To "Czerwony wyścig” ukazujący nieziemskie zmagania kilkuletnich Chińczyków podczas zajęć gimnastycznych w szkole sportowej, "Recepta na jointy” o staraniach chorych Amerykanów o dostęp do legalnej dawki marihuany i "Zabronione dzieci” o losach romskich kobiet w Czechach, wbrew swojej woli pozbawionych możliwości rodzenia.

Polskim przebojem imprezy powinien być obraz Grzegorza Eberhardta i Jacka Petryckiego "14 dni - prowokacja bydgoska”, zmontowany z nieznanych dotąd nagrań z marca 1981 roku, kiedy doszło do politycznego rozłamu w "Solidarności” i faktycznego przejęcia odpowiedzialności za działania związku przez Lecha Wałęsę.
Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Adres: ul. Peowiaków 12.

Jacek Szymczyk
Dziennik Wschodni
2009-03-03


Kliknij tutaj, aby posłuchać relacji przygotowanej przez Radio Lublin.


Aby posłuchać relacji przygotowanej przez Radio Centrum kliknij tutaj.


Klikając tutaj można obejrzeć materiał przygotowany przez TVP Lublin. (od 11.43 min.)


Kulisy ludzkiego życia w CK

21 filmów, głównie dokumentalnych i reportaży prezentowanych w cztery dni zobaczymy podczas siódmej edycji objazdowego festiwalu filmowego „Watch docs. Prawa człowieka w filmie.” A wszystko już od 3 do 6 marca w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie
Co zobaczymy w tegorocznej edycji festiwalu?

M.in. filmy poruszające problem wojny i dramaty żołnierzy - armię amerykańską pokazaną z perspektywy młodych, werbowanych do walki ludzi, armię izraelską widzianą oczami młodych walczących kobiet, które opowiadają o swojej służbie. Ale to nie wszystko.

Tematyka filmów jest bardzo urozmaicona. I tak np w „Czerwonym wyścigu” zobaczymy, jak ciężko pracują na wyniki kilkuletnie dzieci podczas zajęć gimnastycznych w chińskiej szkole sportowej. Film uświadomi nam, że aby zostać sportowcem w Chinach, konieczne są wyrzeczenia wprost niewyobrażalne dla przeciętnego Europejczyka.

„Barking tylko dla białych” udowodni natomiast, że nawet w tak multietnicznym społeczeństwie jak brytyjskie, poziom tolerancji i zrozumienia dla innych kultur jest wciąż bardzo niski. Że rasizm to nie tylko wybuchy przemocy, ale głęboko zakorzenione przesądy i stereotypy, które kierują zachowaniem szarych obywateli.

Nie zabraknie także filmów z naszego rodzimego podwórka

Wyświetlona zostanie m.in „Ballada o prawdziwym kłamstwie” - dokument niemal w całości zmontowany z fragmentów kronik i peerelowskich programów telewizyjnych oraz „14 dni - prowokacja bydgoska” film opowiadający o początku ostrego kryzysu politycznego, który objął swoim zasięgiem cały kraj. Podczas premier przypomnimy sobie, jak ciężko było żyć w czasie PRL.

Festiwal objazdowy istnieje już 6 lat. Jego organizatorami są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.

Lubelską edycję festiwalu organizuje Stowarzyszenie Homo Faber, Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Zakład Praw Człowieka UMCS.

Opis filmów i program festiwalu znajduje się na stronie www.hf.org.pl. Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Karolina Szubiela
Moje Miasto Lublin
2009-03-03Festiwal filmów o łamaniu praw człowieka


Od wczoraj trwa w Lublinie festiwal Watch Docs prezentujący filmy dokumentujące łamanie praw człowieka na całym świecie. Przed nami jeszcze trzy festiwalowe dni i blisko 20 filmów.

Watch Docs jest największym objazdowym festiwalem filmowym w kraju. Od lat przyciąga tłumy widzów. W tegorocznej edycji obejrzymy m.in. zmagania kilkuletnich dzieci w chińskiej szkole sportowej oraz poznamy kulisy negocjacji tybetańsko-chińskich z perspektywy tybetańskich działaczy na wychodźstwie. Dowiemy się, jak konserwatywni mieszkańcy małego angielskiego miasteczka postrzegają żyjących obok nich przedstawicieli różnych mniejszości narodowych. Wiele miejsca zajmuje również problem wojny. W zaprezentowanych filmach poznamy tajniki werbowania amerykańskich nastolatków do armii oraz zobaczymy, jak wygląda służba młodych dziewczyn w izraelskim wojsku. Nie zabraknie również obrazów z naszego rodzimego podwórka. W większości będą one poświęcone problemowi łamania praw opozycji w czasach PRL-u.
Watch Docs potrwa do piątku 6 marca. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe w Centrum Kultury jest bezpłatny.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na internetowej stronie Centrum Kultury w Lublinie (www.ck.lublin.pl).

Kinga Smoleń
Gazeta Wyborcza Lublin
2009-03-04


W dziale "Byliśmy tam" można posłuchać relacji z festiwalu przygotowanej przez reporterkę "Studni Akademickiej".


Koniec Watch Docs

Jeszcze tylko dzisiaj będzie można obejrzeć filmy prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Watch Docs. Do Centrum Kultury warto się wybrać z dwóch względów: to rzadka okazja obejrzenia świetnych dokumentów, traktujących o prawach człowieka, a wszystkie seanse są darmowe.

Pokazy kinowe w CK rozpocznie „Ballada o prawdziwym kłamstwie”, w którym opisane są absurdy propagandy PRL-u, a zakończy „Złota rybka” - zbiorowy portret grupy upośledzonych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, którzy przygotowują się do przedstawienia bajki o złotej rybce.

Lubelską edycję festiwalu organizuje Stowarzyszenie Homo Faber, Kinoteatr Projekt - Centrum Kultury, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Zakład Praw Człowieka UMCS.

Piątek, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, od godz. 16

paf
Kurier Lubelski
2009-03-06


O prawach człowieka

Dobiega końca lubelska edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Dziś (piątek, 6 marca) będzie można obejrzeć pięć produkcji. Nie zabraknie również tych, które dotyczą wydarzeń w Polsce oraz filmów, które jedynie pośrednio opowiadają o prawach człowieka. Na początek „Ballada o prawdziwym kłamstwie”, czyli montaż dokumentów z kroniki peerelowskich programów telewizyjnych.

Dziś będzie można zobaczyć także brytyjską produkcję „Król komunizmu”, pokazują postać Nicoale Ceausescu. Natomiast rosyjski dokument „Szeregowy Michejew” jest opowieścią o milicjancie. Pewnego dnia został oskarżony o porwanie, gwałt i morderstwo – jak się okazało, niesłusznie. Mimo to grożono mu torturami, jeśli się nie przyzna. Mężczyzna wyskoczył z okna drugiego piętra posterunku. Do dziś jest inwalidą. Piątkowy pokaz zakończy „Złota rybka” o upośledzonych mieszkańcach domu pomocy społecznej, ich maleńkich marzeniach i przygotowaniach do wystawienia spektaklu. W Lublinie przegląd odbywa się po raz siódmy. Jest to lokalna edycja niezwykle popularnego festiwalu odbywającego się w grudniu w Warszawie (ostatnia odsłona przyciągnęła ok. 15 tys. widzów).

Marta Szczecina
Gazeta Wyborcza Lublin – Co jest grane
2009-03-06