Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2009

Bookmark and Share

Ptasi developer

HF (2009-03-25)

Urząd Miasta już po raz trzeci będzie rozdawał budki lęgowe dla sikorek, ptasich sprzymierzeńców w walce ze szrotówkiem. Wydział Ochrony Środowiska przyjmuje zgłoszenia do 6 kwietnia. O przydziale ptasiego M1 decyduje kolejność zgłoszeń, więc spieszmy się w zajmowaniu kolejki u "developera".

Szacuje się, że jedna rodzina sikor może zmniejszyć populację szrotówka na drzewie o 20%. Niewielki ptaszek jest jednym z nielicznych naturalnych wojowników w walce ze szkodnikiem kasztanowców. W mieście coraz trudniej znaleźć sikorkom bezpieczne miejsce na założenie lęgu, dlatego Wydział Ochrony Środowiska, w ramach akcji „Zaprośmy ptaki do Lublina” i jednocześnie w ramach działań na rzecz lubelskich kasztanowców, już po raz trzeci zamówił budki.

O domki dla ptaków mogą ubiegać się placówki użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, szpitale, parafie itp. Organizatorzy akcji deklarują również pomoc w zawieszaniu budek. Inne podmioty, jak firmy, spółdzielnie mieszkaniowe. otrzymają ptasie mieszkania w takiej ilości, w jakiej je zakupią. Zgłoszenia należy kierować pod nr tel. 081 466 26 30, 081 466 26 31, do 6 kwietnia.

Budki niekoniecznie muszą być zawieszane na kasztanowcach czy w ich bezpośrednim sąsiedztwie, choć taka lokalizacja jest wskazana. Pracownicy wydziału podpowiadają, aby zachować minimum 20 m pomiędzy ptasimi M1. W przeciwnym razie nie zostaną one zasiedlone przez sikorki.

Informacja ze strony: www.um.lublin.ue