Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2009

Bookmark and Share

Polsko-holenderska wymiana młodzieży

HF (2009-05-24)

Spacer po żydowskim Lublinie
Fot. Ewa Zielińska
Więcej fotek w galerii

Od niedzieli gości w Lublinie młodzież z holenderskiego miasta Terneuzen. Wraz z uczniami i uczennicami I LO im. Staszica bierze udział w tygodniowym projekcie edukacyjnym o ludobójstwie.
 
Projekt rozpoczął się od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, w programie znalazł się także wykład Roberta Kuwałka o miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów, wycieczka po wielokulturowym Lublinie, a także wyjazd studyjny do Bełżca i zwiedzanie Zamościa. Młodzież czekają jeszcze warsztaty w Muzeum na Majdanku, wizyta w Kazimierzu Dolnym i wycieczka po żydowskiej Warszawie.

Równolegle do warsztatów i wyjazdów uczestnicy pracują w grupach i opracowują prezentacje na zadany temat (np. "Sytuacja społeczności żydowskiej w gettach", "Życie codzienne w obozach koncentracyjnych", "Tworzenie machinerii śmierci. Budowa obozów, komór gazowych, organizacja transportu", "Sprawcy, ofiary, zdrajcy").

Efekty pracy będzie można zobaczyć w piątek, 29 maja w godzinach 10 - 13 w I LO im. Staszica.

Projekt ma także na celu integrację młodzieży polskiej i holenderskiej. Przez tydzień uczniowie i uczennice I LO goszczą u siebie w domach holenderskich rówieśników. W programie wymiany są także warsztaty integracyjne. Rewizyta planowana jest na październik 2009 roku.

Projekt odbywa się w języku angielskim. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Homo Faber, I LO im. Stanisława Staszica przy współpracy ze Stowarzyszeniem Studnia Pamięci.

Środki na realizację projektu pochodzą z Unii Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu".