Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O Szeptanym Lublinie

HF (2011-05-06)

Wywiady, wywiady, wywiady...
Fot. Alicja Kawka
Więcej fotek w galerii


Posłuchaj materiału przygotowanego przez Krzysztofa Kota z RMF FM.


Byliśmy także na antenie Radia Lublin (informacje oraz udział w audycji Studnia akademicka Józka Szopińskiego) i Radiu Eska.


Lublin obchodzi 20. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989

Lublin w wyjątkowy sposób uczci dwudziestą rocznicę obalenia komunizmu. 4 czerwca na placu Litewskim stanie 170 urn wyborczych, cześć z nich trafi później na Białoruś czy do Chin.

Tego dnia będzie można wybrać się w wycieczkę po najważniejszych miejscach dla opozycjonistów. Przewodnikiem w tej podróży będą odtwarzacze mp3.

4 czerwca 1989 r. Made In Poland” – urny z napisami takiej treści staną 4 czerwca na placu Litewskim. – Przygotowane przez nas urny będą papierowe. Szukaliśmy urn z 1989 roku, jednak żadna się nie zachowała – mówi Piotr Brożek z Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”. - To symbol odzyskania wolności, który niestety jest zapomniany, skoro po świecie jeżdżą kawałki muru berlińskiego, to czemu nie może być tak z urnami – dodaje.

Instalację na placu Litewskim utworzy 170 urn – tyle w 1989 roku było komisji wyborczych.

Część urn trafi potem do 7 miejsc na świecie. – Wieczorem wyślemy je do stolic państw, które brały udział w jesieni ludów. Urny trafią do Bukaresztu, Budapesztu, Pragi i Berlina – mówi Brożek. – Trzy kolejne zostaną wysłane do Komisji Europejskiej, Pekinu i do prezydenta Łukaszenki. Tam jak wiadomo obywatele nie mają tylu swobód co w Polsce – dodaje.

Wysyłane paczki będą opatrzone napisem „Uwaga! Delikatne. Nazwa towaru: Duch Wolności”.

Również z placu Litewskiego wystartuje wyjątkowa wycieczka śladami opozycji w Lublinie. Stowarzyszenie Homo Faber zebrało kilka opowieści osób związanych z opozycją. – Historie będą odtwarzały historię tych ludzi, którzy będą opowiadać je oprowadzając nas po ich Lublinie z lat osiemdziesiątych – mówi Piotr Skrzypek ze stowarzyszenia Homo Faber. – Będziemy mogli się dowiedzieć gdzie była drukarnia Solidarności, czy w którym miejscu nasz przewodnik został spałowany – dodaje.

Wspomnienia osób związanych z opozycją zostaną nagrane. Kilka dni przed rocznicą 4 czerwca pojawią się na stronie internetowej stowarzyszenia.

– Chcemy by ludzie ściągnęli je i spotkali się z nami o jednej godzinie na placu Litewskim. Na hasło „start” włączą swoje odtwarzacze muzyczne i wyruszą w wędrówki szlakami naszych rozmówców – tłumaczy Piotr Skrzypek*. Organizatorzy projektu „Szeptany Lublin” w ramach którego są tworzone nagrania liczę, że do wspólnego zwiedzania Lublina z wirtualnym przewodnikiem zgłosi się wielu młodych ludzi.

4 czerwca o godzinie 20:15 na Placu Zamkowym wystąpi zespół Coma, koncert gwiazdy poprzedzi występ lubelskiego zespołu Backbeat.

Na zamku lubelskim od rano rozpocznie się konferencja pt. „ 20 rocznica odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej”. Wykład wygłosi min. Henryk Wujec.

* Chodzi o Piotra Skrzypczaka

Moje Miasto Lublin
Piotr Tyczyński
2009-06-03
Obchody: 20. rocznica wyborów 4 czerwca - Co już było, a co dopiero będzie

* Medale za wkład w przemiany demokratyczne w Polsce członkom Komitetu Obywatelskiego wręczyła wczoraj Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski. Wyróżniony został m.in. prof. Jerzy Kłoczowski, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Lubelszczyzny. Podczas uroczystości rocznicowych w Urzędzie Wojewódzkim spotkali się uczestnicy tamtych wydarzeń.

* Obchody rocznicy wyborów czerwcowych rozpoczną się dziś o godz. 9 mszą św. w archikatedrze. Godzinę później na Zamku Lubelskim ruszy konferencja z udziałem gości z Polski i z zagranicy. O godz. 15 rozpocznie się II Forum Gospodarcze Polska - Ukraina. W południe w Archiwum Państwowym zostanie otwarta wystawa tematyczna. Nie zabraknie happeningów - o 11.30 na pl. Litewskim zaprezentuje się Pomarańczowa Alternatywa. Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza do udziału w projekcie „Lublin szeptany”. Trzeba ściągnąć ze strony szeptany.lublin.pl plik na mp3 i zjawić się dziś o 16.58 na pl. Litewskim. A o 17 uruchomić nagranie, które opowie nam fragment historii sprzed 20 lat.

* 5 czerwca o godz. 10 w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja „Wybory 4 czerwca 1989 i ich znaczenie”.

Kurier Lubelski
2009-06-04

Zobacz także

Lublin Szeptany - flashmob (Aktualności)


Pójdź na spacer po szeptanym Lublinie

Wystarczy, że wejdziesz na stronę szeptany.lublin.pl, ściągniesz plik dźwiękowego przewodnika do odtwarzacza i założysz na uszy słuchawki. Dzięki temu udasz się na niezwykłą wycieczkę po Lublinie śladami ludzi, którzy opowiadają o tym, jakie miejsca były dla nich najważniejsze w 1989 roku.

- Projekt „Lublin szeptany” powstał na rocznicę pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku – wyjaśnia Anna Dąbrowska z Stowarzyszenia Homo Faber, pomysłodawcy spacerów po Lublinie. – Przewodniki, które można znaleźć na naszej stronie internetowej w postaci mp3, to cztery niezwykłe opowieści ludzi związanych z przemianami ustrojowymi w Polsce. Po Lublinie oprowadzają słuchaczy anarchista i poeta Kazimierz Malinowski, redaktorzy podziemnego Informatora NSZZ Solidarność Barbara i Andrzej Pleszczyńscy, członek niezależnego harcerstwa Michał Stanowski i działacz niepodległościowy Dariusz Wójcik.

Aby udać się w nietypową wycieczkę po Lublinie wystarczy ściągnąć przewodnik na odtwarzacz mp3 lub telefon komórkowy, pójść pod lubelski „baobab”, gdzie zaczyna się wycieczka, nałożyć słuchawki na uszy i zgodnie ze wskazówkami okryć zupełnie inny Lublin.

Homo Faber pracuje właśnie nad kolejnymi trasami.

– Przygotowujemy spacer po głównej osi Lublina, który przybliży młodym ludziom historię miasta – tłumaczy Dąbrowska. – W przyszłym tygodniu na naszej stronie internetowej będzie można pobrać przewodnik w języku polskim, a wkrótce także po angielsku, ukraińsku, białorusku, hebrajsku i arabsku.

Marta Ćwik
Moje Miasto Lublin
2009-08-14

Szklana łódź i szepty w telefonie. Rzeczpospolita. 6.05.2011 r.

[...]Natomiast w Lublinie na wyjątkowy spacer można się wybrać w dowolnym czasie. Wystarczy wejść na stronę www.szeptany.lublin.pl i pobrać na odtwarzacz MP3 lub telefon komórkowy nagrania z opowieściami znanych lublinian.

Po dawnej dzielnicy żydowskiej oprowadza słuchaczy historyk Robert Kuwałek z Muzeum na Majdanku. A miłośnicy retrokryminałów Marcina Wrońskiego mogą podążać za słowami pisarza, który zachęca do odwiedzenia m.in. kamienicy, "w której przed wojną znajdowała się paserska melina, gdzie w najlepszej zgodzie załatwiali interesy i pili wódkę chłopaki z polskiej ferajny i żydowskiej chewry". – To forma poznania Lublina nie tylko jako miasta wielokulturowego, ale widzianego z perspektywy subiektywnych wspomnień – podkreśla Paulina Siembida ze Stowarzyszenia Homo Faber, które przygotowało spacery.[...]

Więcej możesz przeczytać tutaj."Szeptany Lublin II, czyli wycieczka śladami komisarza Maciejewskiego." Kurier Lubelski, 21.10.2010 r.

W sobotę (23 października) na nietypowe spotkanie, które może będzie nie ostatnim tego typu, zaprasza Marcin Wroński, autor kryminałów, których akcja dzieje się w międzywojennym Lublinie, a także najnowszej książki "Officium secretum. Pies pański”.

Wroński proponuje spacer śladami działań komisarza Maciejewskiego, bohatera swoich książek, pójście do miejsc niebezpiecznych – szczególnie nocą i zawsze po drodze możliwy jest kontakt ze zbrodnią i występkiem.

To Lublin szeptany, Lublin kryminalny, jakiego nie znamy, a jaki możemy poznać, zaznać dreszczu emocji, iść tropem zła.

Marcin Wroński zaprasza na takie spotkanie, ale trzeba się do niego przygotować. Należy wejść na stronę www.szeptany.lublin.pl i pobrać do odtwarzacza mp3 plik z opowieścią Marcina Wrońskiego. Następnie przyjść w sobotę (23 października) na Plac Litewski, stanąć pod "Baobabem” i dokładnie o godzinie 14.00 nacisnąć play. I dać się poprowadzić śladami komisarza Maciejewskiego.

A gdzie będzie obiecywane spotkanie? O tym dowie się ten, kto przemierzy całą trasę.
[...]
Więcej fotek w galerii