Strona główna > Na marginesie > Na marginesie

Bookmark and Share

Movember Polska

Joanna Stachyra (2009-10-26)

Noszenie wąsów może zwalczyć raka!

Grupa lubelskich studentów postanowiła zaszczepić w Polsce nową akcję charytatywną - Movember. Każdy mężczyzna biorący w niej udział przez cały listopad zobowiązuje się nosić wąsy. Po co? A po to, żeby zwrócić uwagę na problem raka prostaty i wspomagać profilaktykę tej choroby.

Więcej fotek w galerii


Pomysł by "Wąsopad" (nazwa “Movember” pochodzi od połączenia angielskich słów “moustache” - "wąsy" - i “November” – "listopad") sprowadzić do Polski zrodził się w głowie Kamila Dworniczaka, który w zeszłym roku uczestniczył w tej akcji w Wielkiej Brytanii. Udało mu się zebrać ok 400 funtów. Pomyślał wtedy, że dobrze by było podobne działania zrobić w rodzinnym kraju - w końcu kiedyś wąsy były symbolem rozpoznawczym Polskich mężczyzn.

Zasady działania akcji są proste - wystarczy zarejestrować się na stronie Movember (odnośnik i opis jak to zrobić, można znaleźć na stronie www.movemberpolska.jak.pl). Później poprzez propagowanie akcji możemy zbierać pieniądze na konto swoje lub drużyny. Rozsyłamy linki do znajomych, publikujemy te informacje na forach czy portalach społecznościowych. Nie jest to trudne szczególnie dla mężczyzn biorących udział w akcji - wąsy na ich twarzach stanowią reklamę samą w sobie - powód do dyskusji w gronie znajomych i napęd dla tzw. marketingu bezpośredniego. Każda osoba, która zechce wspomóc finansowo akcję może skorzystać ze specjalnego formularza internetowego.

Niestety Movember nie doczekał się jak dotąd polskiej edycji. Tegoroczne działania będą pierwszym działaniem tego typu. Kamil, który koordynuje akcję "Movember Polska" już nawiązał kontakt z osobami odpowiedzialnymi za nadzorowanie ogólnoświatowego Movembera i uzyskał obietnice, że już w przyszłym roku możliwe będzie stworzenie niezależnego oddziału w Polsce. Wszystko zależy od zaangażowania naszych rodaków i ilości osób, które w tym roku przyłączą się do drużyny "Movember Polska".


Więcej fotek w galerii
Do akcji mogą włączać się zarówno mężczyźni jak i kobiety, choć te drugie wspierają mężczyzn raczej duchowo.

Przygotowania do listopada ruszają pełną parą. Aktualnie wystartowała strona internetowa www.movemberpolska.jak.pl Trwają również rozmowy na temat pozyskania partnerów do projektu oraz dotarcia do jak największej potencjalnej liczby wolontariuszy. Marzeniem organizatorów byłoby pozyskanie "twarzy" projektu Movember - osób znanych, które zechciałyby zapuścić wąsy na miesiąc listopad i przez to wywołać dyskusje społeczną na temat profilaktyki raka prostaty oraz przyczynić się do poprawy kondycji męskiego zdrowia w Polsce.Kontakt:
Kamil Dworniczak – koordynator akcji
tel.: 508862580
e-mail: duge11@wp.pl
Darek Figura – administrator strony, materiały dla mediów
tel.: 663181925
e-mail: darek.figura@gmail.com

www.movemberpolska.jak.pl