Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

Festiwal Filmu Queer "a million different loves!?"

HF (2010-02-04)


“a millon diffrent loves!?” Festiwal Filmu Queer, Lublin 2010

Festiwal Filmu Queer "a million different loves!?" istnieje od 2006 roku jako projekt podejmujący problematykę tożsamości, płci i seksualności w kulturze audiowizualnej. W Lublinie odbywa się po raz drugi. Podczas festiwalu będą miały miejsce projekcje filmów z całego świata, debaty, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, ekspertami oraz imprezy towarzyszące.

Wtorek 16.02.2010

17:00 pokaz filmów

Blok tematyczny „Queerowi pionierzy”

Hołd złożony dwóm pionierom homoseksualnego ruchu w USA. Dzięki ich wizjonerskiemu zaangażowaniu w sprawy społeczności oraz olbrzymiej wytrwałości udało się przetrzeć szlak i wywalczyć wiele praw, przywilejów oraz możliwości prowadzenia upragnionego stylu życia dla społeczności LGBT w USA oraz wielu innych miejscach na świecie.Więcej fotek w galerii

575 Castro St
Reż. Jenni Olson, U.S.A., 2008, 7 min.
575 Castro St. to gra światła i cienia na ścianach scenografii Castro Camera Store do filmu Milk Gusa Van Santa. Ujęcia pozbawione są niemal całkowicie ruchu i dźwięku. Są ciche i nieruchome. Wszystko po to, by tym lepiej oddać spektrum emocji zawartych w słowach Harvey'a Milka dobiegających spoza kadru. Ścieżka dźwiękowa została wycięta z 13-minutowego zapisu słów Milka na kasecie magnetofonowej, nagranej w jego sklepie piątkowego wieczoru, 18 listopada 1977 (kilka tygodni po jego wyborach do Rady Miasta San Francisco, co uczyniło go jednym z pierwszych ujawnionych gejów piastujących wysokie stanowiska państwowe w USA). Taśma została podpisana słowami: Nagranie ma zostać odtworzone jedynie w przypadku mojej śmierci w zamachu. Delikatność 575 Castro St. sprawia, że cofamy się w czasie do stylistyki dziesiątek gejowskich i lesbijskich filmów krótkometrażowych nakręconych w latach 70. na taśmie Super 8, które trafiały do rąk Harvey'a Milka, a następnie były wywoływane w jego sklepie Castro Camera Store.Więcej fotek w galerii

Sex Positive
Reż. Daryl Wein, U.S.A., 2008, 76 min.
Sex Positive przygląda się życiu Richarda Berkowitza, kontrowersyjnej amerykańskiej męskiej prostytutce BDSM, który w 1980 został aktywistą profilaktyki AIDS, i którego olbrzymi wkład w opracowanie praktyk bezpieczniejszego seksu nigdy nie został odpowiednio upamiętniony. Berkowitz zaistniał w epicentrum epidemii AIDS, domagając się przeciwdziałania gwałtownie rozprzestrzeniającej się chorobie, nim gejowska społeczność czy mainstream zaczęły w ogóle rozważać takie działania. Obecnie samotny i bez środków do życia opowiada swoją historię światu, który nigdy nie chciał słuchać.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:30 wernisaż wystawy „Niech nas zobaczą”Więcej fotek w galerii

Pierwsza w Polsce społeczno-artystyczna kampania mająca przeciwdziałać homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wystawa została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w 2003 roku, prezentowała trzydzieści par gejów i lesbijek na fotografiach pokazywanych na billboardach i w galeriach. Autorką zdjęć jest Karolina Breguła.

Miejsce: ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

Środa 17.02.2010

17:00 pokaz filmów


Blok tematyczny „Queerowe ciała, queerowe spektakle”

Trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performance, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.

Chubb Rubb: A Fat Cabaret
Reż. Alexis Mitchell, Kanada, 2006, 10 min.
Potężne zarówno pod względem gabarytów, jak i posiadanej władzy, Fat Femme Mafia z Toronto smagają ostrymi, zaangażowanymi politycznie słowami. Chubb Rubb śledzi poczynania Fat Femme Mafia oraz ich współkonspiratorów i sprzymierzeńców w dniach poprzedzających pierwszy, niezwykle wyczekiwany występ. Wywiady, próby i występy to podstawa pracy tych zapalczywych pączuszków; ich postawa inspiruje, a jak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Circus Geeks and Sideshow Freaks
Reż. Tori Foster & Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min.
Circus Geeks śledzi, jak duet queerowych klownów, the Hobo Homos, przemienia przestrzeń artystyczną w spektakularne przedstawienie cyrkowe. Ten skandaliczny, seksowny i zabawny film bierze na warsztat potrzebę zaistnienia w queerowej społeczności ostrej formy ekspresji, czemu ma służyć odzyskanie znaczenia słowa "dziwadło" ("freak").

Smutek w tobie / Blu in You

Więcej fotek w galerii

Reż. Michelle Mohabeer, Kanada/Tryinidad i Tobago, 2008, 50 min.
Akademicki w podejściu, eseistyczny w zamyśle i eksperymentalny w estetyce Smutek w tobie przedstawia rozmowę między kuratorką sztuk wizualnych a pisarką, rozmowę, która łączy historyczne i nowoczesne reprezentacje czarnego, queerowego, kobiecego, erotycznego ciała oraz seksualności.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:30 Wystawa Jej PerformatywnościWięcej fotek w galerii

Nietuzinkowa wystawa Pokaźnej Artystki, reprezentacja najciekawszych, zarazem najwybitniejszych dzieł Jej Performatywności. Penetracja obrazów, które cechuje nie tylko skala doniosłości, ale także estetyka wykonania. Spojrzenie na Lublin oczami Kobiety-Artysty.

Miejsce: Przestrzeń Działań Twórczych Tektura, ul. Wieniawska 15aczwartek 18.02.2010


17:00 pokaz filmów

Blok tematyczny „Męskie sekrety”

Współwięzień, kolekcjoner, prowadzący podwójne życie brat, sąsiad- podglądacz... Każdy z nich skrywa swój szczególny sekret i jest w stanie poświęcić bardzo wiele, by się odsłonić i wprowadzić go w życie.

Zakazane
Reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min.
Akcja tego filmu rozgrywa się w areszcie śledczym. Nowoprzybyły osadzony próbuje odnaleźć swe miejsce w całkowicie męskim świecie.Więcej fotek w galerii

Heiko
Reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min.
71-letni esteta wchodzi w specyficzną relację z młodym chłopakiem imieniem Heiko. Fetyszowa znajomość rozwija egzotyczną erotykę aż do ekstremum.Więcej fotek w galerii

Cadillac Blues
Reż. Mazen Khaled, Liban, 2003, 26 min.
Trzy dni z życia dwóch libańskich braci, Omara i Ryana. Obaj są sobie bliscy. Razem spędzają czas. Mają wspólnych przyjaciół. Dzielą przestrzeń życiową, telefon komórkowy i wielkiego starego Cadillaca. Ale pomimo tej bliskości i wszystkiego, co ich łączy, Omar trzyma w tajemnicy swe nocne życie, poniekąd związane z narkotykami. Sekret Ryana jest jeszcze większy. Każdy z nich do trwania w swym tajemnym życiu używa właśnie wspomnianego Cadillaca.

Własność / Possession
Reż. Hervé Joseph Lebrun, Francja, 2007, 24 min.
Historia nieodwzajemnionej miłości, pełnej bólu, czułości i umęczenia. Po wielu godzinach spędzonych na podglądaniu, pewien mężczyzna postanawia porwać swego sąsiada, aby wprowadzić swe fantazje w życie.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

20:00 Impreza afterowa.


Impreza afterowa w Klubie Obsesja. W programie między innymi „Tęczowe karaoke”, dyskoteka. Będzie można również porozmawiać z osobami organizującymi Queer Festiwal.

Wstęp: 5zł

Miejsce: Klub Obsesja ul. Cicha 2

Piątek 19.02.2010


18:00 pokaz filmów

Blok tematyczny „Retrospektywa Claudii Morgado Escanilli”

Urodzona w Santiago de Chile, Claudia Morgado Escanilla ukończyła studia w Concordia University w Montrealu w 1991 z odznaczeniem za znaczące dokonania filmowe. Od tamtej pory wyprodukowała, napisała scenariusze i wyreżyserowała ponad 10 filmów, które zdobyły międzynarodową sławę i nagrody na całym świecie, m.in. podczas berlińskich Teddy Awards w 1996 za film Unbound. Jej filmy były wyświetlane na takich dużych festiwalach, jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Toronto. W 2000 roku odbyła program rezydencjonalny dla reżysera w Canadian Film Centre, gdzie zrealizowała film Maritirio (Powierzchnia). Żyje i pracuje w Vancouver, zajmując się postprodukcją i nadzorem scenariuszy. Obecnie przygotowuje swój pierwszy film pełnometrażowy Patagonia.Więcej fotek w galerii

Angustia
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min.
Zmysłowy portret kobiety uwodzącej poezją i muzyką.

Niespętane / Unbound
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min.
Unbound to dokument, w którym 16 kobiet różnej narodowości, rasy i ideologii wyzwala się z definicji społecznych, stereotypów oraz ograniczeń stanika. Aktowi uwolnienia towarzyszą dowcipne i wnikliwe wypowiedzi bezpośrednio do kamery na temat znaczenia piersi w życiu i różnych kulturach. Prezentując serię wyśmienicie podkoloryzowanych, ekscytujących tableaux nawiązujących do dobrze znanych prac DaVinci, Caravaggia, Velázqueza i Kahlo, film przełamuje ograniczenia tradycyjnej kinematografii oraz kobiecych ciał.

Bez bikini / No Bikini

Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min.
Siedmioletnia, zadziorna Robin decyduje się wziąć udział w letnim obozie, choćby bez bikini... z zaskakującym rezultatem!

Smakuj mnie / Sabor a Mí
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min.
Smakuj mnie to erotyczna medytacja nad zmysłowymi tęsknotami, wstydliwą przyjemnością podglądania oraz tajemnym współudziałem w pożądaniu. Dwie kobiety w sekrecie wzajemne podglądają swe najbardziej intymne chwile. Przypadkowe spotkania wkrótce stają się zamierzonymi, a kobiety odkrywają wzajemną tęsknotę.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:00 spotkanie z redakcją nieregularnika „Furia” – Anną Laszuk oraz Małgorzatą Mazur i
dr Barbarą Smoczyńską.

Więcej fotek w galerii


„Furia” to nieregularnik lesbijsko- feministyczny. Wydawany z Fundacją Feminoteka, dzięki wsparciu Fundacji Heinricha Bolla. Tworzymy nową przestrzeń dla kobiet nie-heteronormatywnych, a więc piszemy tak o lesbijkach, jak biseksualistkach, osobach drag czy queer.
http://www.furia.org.pl/

21:30 Impreza W Klubie Place

Najświeższe, w pełni multimedialne miejsce na mapie Lublina. Klub jest otwarty na wszelkie odmienności a jego profesjonalna obsługa dba by każdy czuł się w nim swobodnie i bezpiecznie. Klub posiada dwa poziomy i trzy w pełni profesjonalne bary. Strefa VIP to oddzielne miejsce w Klubie z własnym barem, łożami i parkietem tanecznym.

Miejsce: Klub Place ul. Okopowa 5


Sobota 20.02.2010

13:30 pokaz filmów oraz debata

Blok tematyczny „Opowieści spoza szafy”

Począwszy od animowanych historii opowiedzianych w pierwszej osobie kończąc na zmaganiach z homofobicznym najlepszym przyjacielem. Młode kobiety i młodzi mężczyźni w tych trzech filmach reprezentują różne podejście do nieprzewidywalnego i zdradliwego procesu konfrontacji z własną seksualnością oraz ujawniania się przed przyjaciółmi i rodziną.

Coming Out po polsku / Coming Out in Poland


Więcej fotek w galerii

Reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min.
Coming out po polsku to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów "Coming out... " opowiada o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości opowiadają, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po "wyjściu z szafy".

14:00 Debata na temat Związków Partnerskich

Debata dotycząca postulatu wprowadzenia w Polsce związków partnerskich. W debacie udział wezmą między innymi: Kampania Przeciw Homofobii oddział Lublin, Zieloni2004, Iga Kostrzewa (Lambda Warszawa, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich).

17:00 dalsza część projekcji filmów


Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres
Reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min.
Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi,że jest gejem...

Poza szafą / Beyond the Closet


Więcej fotek w galerii

Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min.
Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.


Organizatorzy:
Kampania Przeciw Homofobii Lublin
Stowarzyszenie Homo Faber

Share |