Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O Festiwalu Filmowym WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie 2010

HF (2010-03-07)

VIII edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS już niedługo w Lublinie
Publiczność dopisała.
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii


1-7 Marca 2010
Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul.Radziszewskiego 16
Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul.Krakowskie Przedmieście 39

"8. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Lublin" jest repliką "Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie", który co roku odbywa się w Warszawie. W grudniu 2009 roku, podczas jego ostatniej edycji, na projekcjach pojawiło się w sumie około 15,000 widzów.

Tegoroczna lubelska edycja WATCH DOCS zapowiada się wyjątkowo interesująco. Festiwal nabiera rozmachu i tym razem będzie trwał siedem dni, od 1 do 7 marca, w trakcie których będzie można obejrzeć ponad dwadzieścia filmów. Aby ułatwić wybór, filmy zostały podzielone na bloki tematyczne: Afryka mówi; Ameryka Łacińska; Rosja, wojna i Rosja; Stany Zjednoczone; Wielkie Chiny; Przemoc wobec kobiet; Wciąż na Bliskim Wschodzie oraz Chcę zobaczyć. Siódmego dnia, w cyklu Zobacz to jeszcze raz, powtórzonych zostanie pięć najważniejszych filmów tegorocznej edycji.
Podczas festiwalowego tygodnia zobaczyć będzie można między innymi:

„Pożegnanie ze strachem”-reżyser Dhondup Wangchen odważył się pokazać Olimpiadę w Pekinie z perspektywy zastraszanej tybetańskiej społeczności. Za bezkompromisowy dokument autor skazany został 28 grudnia 2009 roku na sześć lat więzienia przez chiński sąd.

„Ciotki”-Kim Longinotto wyreżyserowała kolejny ciepły dokument, tym razem opowiadający historię grupy kobiet, które postanowiły pomagać wykorzystywanym seksualnie dziewczynom w Durbanie. Pomimo trudnych okoliczności, którym muszą stawić czoła, oraz dzielących je różnic, udaje im się stworzyć zgrany i pełen determinacji zespół.

„Dzień sądu”- bitwa o Międzynarodowy Trybunał Karny – Amerykańscy dokumentaliści przez trzy lata przyglądali się pracy prokuratora pracującego w Trybunale, Luisa Ocampo, który rozpoczął postępowania przeciwko przywódcom Lord’s Resistance Army i kongijskim watażkom. Na tym tle zostaje pokazane trudne zadanie ścigania zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstwa i zbrodni wojennych.

„Człowiek, który pokonał Pentagon”- historia Daniela Elsberga, pracownika elitarnej jednostki Pentagonu, który postanowił ujawnić kłamstwa związane z wojną w Wietnamie, znane później pod nazwą „Afera Watergate”. Polityczny konflikt ukazany i bezkompromisowość głównego bohatera zostały ukazane niczym w pełnym napięcia thrillerze.

„Reklama polityczna VII: 1952 – 2008” - poprzez montaż reklam kandydatów na prezydenta na przestrzeni lat, reżyserzy Reese i Mundatas pokazują zmiany charakteru kampanii wyborczych. Z czysto informacyjnej, neutralnej roli przechodzi ona coraz silniej w stronę komercji i marketingu, który za wszelką cenę chce „sprzedać” reklamowany produkt.

Zapraszamy także na dyskusję, która będzie dotyczyła przestrzegania praw człowieka we współczesnym świecie. Odbędzie się ona w sobotę, 6 marca, w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber.
Organizatorem Festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.
Lubelską edycję przygotowują: Stowarzyszenie Homo Faber, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", Zakład Praw Człowieka UMCS, Centrum Praw Człowieka, Kinoteatr Projekt, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
                                                      
MECENAT nad festiwalem objęli:                                                            ]
Open Society Institute
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

PARTNERAMI festiwalu są:
Ambasada Królestwa Niderlandów
Ambasada Kanady
Instytut Francuski
Canal +
Credit Suisse
MAart
Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
Hotel Ibis
Fortima
Open Society Institute Global Drug Policy Program
UNICEF
Visegrad Fund
Czesko-niemiecki Fundusz Współpracy
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Filmoteka Narodowa
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Projekcie odbywają się w:
Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul.Radziszewskiego 16 (1-4 marzec)
Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul.Krakowskie Przedmieście 39 (6-7 marzec)

Wstęp na wszystkie projekcje i dyskusję jest bezpłatny.

Student Lublin
http://www.student.lublin.pl/WATCH_DOCS-2-1821-5_2.html
2010-02-24
 


Kliknij tutaj aby zobaczyć materiał przygtowany przez Panoramę Lubelską. (od 16.50 min)

TVP LUBLIN
http://video2.v2.tvp.pl/2010/03/02/232771/film.asf
2010-03-01
 


Watch Docs 2010 w Lublinie: Filmy w obronie praw człowieka

Już po raz ósmy zagości w Lublinie największy polski festiwal filmów o prawach człowieka. W tym roku impreza powraca do Chatki Żaka.

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa człowieka w filmie co roku odbywa się w Warszawie. W grudniu 2009 roku, podczas jego ostatniej edycji, na projekcjach pojawiło się w sumie około 15 tysięcy widzów – mówi Jacek Rachwald ze stowarzyszenia Homo Faber. - Tegoroczna lubelska edycja Watch Docs zapowiada się wyjątkowo interesująco – podkreśla.

Festiwal nabiera rozmachu.

Tym razem trwać będzie cały tydzień. W tym czasie zobaczymy ponad dwadzieścia filmów, dotyczących problemu naruszania praw człowieka w różnych krajach. Filmy zostały podzielone na bloki tematyczne: Afryka mówi, Ameryka Łacińska, Rosja, wojna i Rosja, Stany Zjednoczone, Wielkie Chiny, Przemoc wobec kobiet; Wciąż na Bliskim Wschodzie oraz Chcę zobaczyć.

Siódmego dnia, w cyklu „Zobacz to jeszcze raz”, powtórzonych zostanie pięć najważniejszych filmów tegorocznej edycji – mówi organizator.

Po raz pierwszy od czterech lat impreza powraca na scenę Chatki Żaka.

– Kilka lat temu festiwalowi towarzyszyła kontrowersyjna wystawa zdjęć. Dlatego władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odmówiły współpracy i przenieśliśmy się do siedziby organizacji Homo Faber –mówi Jacek Rachwald.

Przez pierwszych sześć dni festiwalu w Chatce Żaka trwać będą premierowe pokazy filmów. – W ostatnim dniu prezentować będziemy powtórki najlepszych tegorocznych projekcji. Do nich zaliczamy chociażby film „Ziemia cenniejsza niż złoto”, czy „211:Anna”, obraz poświęcony Annie Politkowskiej, która była 211 dziennikarzem zamordowanym w Rosji od 1991 roku – wymieniają organizatorzy. W piątym dniu festiwalu przeniesiemy się do sali kinowej Homo Faber.

Co roku festiwal przyciąga tłumy widzów.

– Nie obawiamy się o brak miejsc w Chatce Żaka. Nieco gorzej może być już z miejscami w naszej siedzibie. Sala kinowa Homo Faber jest w stanie pomieścić osiemdziesiąt osób. Dlatego będziemy rozdawać przed wejściem bezpłatne, biletowane wejściówki – podkreśla Rachwald.

Festiwal Watch Docs to dokumenty, które nie tylko opowiadają o sytuacjach, w których doszło do pogwałcenia praw człowieka. Filmy wskazują również, w jaki sposób te prawa mogą być egzekwowane.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Szczegółowy program na www.hf.org.pl/ao/index.php

Moje Miasto Lublin
http://www.mmlublin.pl/14849/2010/2/28/watch-docs--w-lublinie-filmy-w-obronie-praw-czlowieka?category=kultura
2010-02-28
Anna Jasińska
 


Ruszył ósmy Watch Docs

W Lublinie można oglądać filmy dokumentalne z całego świata. 8. edycja Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie rozpoczęła się. Będzie można obejrzeć ponad 20 filmów podzielonych na bloki tematyczne.
- Festiwal Prawa Człowieka w Filmie ma zmusić do myślenia, to nie są łatwe tematy - mówi Piotr Skrzypczak ze stowarzyszenia Homo Faber..

Kliknij tutaj aby posłuchać relacji

Festiwal rozpoczął film dokumentalny o Annie Politkowskiej. Siódmego dnia, w cyklu "Zobacz to jeszcze raz", zostanie powtórzonych pięć najważniejszych filmów tegorocznego przeglądu. Filmy będzie można oglądać do niedzieli w Akademickim Centrum Kultury i w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber.

Radio Lublin
http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=72288
2010-03-01
KaG
 


Lublin: Replika festiwalu filmowego Watch Docs


Ponad 20 dokumentów traktujących o prawach człowieka będzie można obejrzeć od poniedziałku do niedzieli (1–7.03) w Lublinie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy, odbywa się w Warszawie od 9 lat.

W grudniu ubiegłego roku, podczas jego ostatniej edycji, na projekcjach pojawiło się w sumie około 15 tys. widzów. Pokazano ponad sto filmów ze wszystkich zakątków globu, dokumentujących łamanie praw człowieka.

Na lubelskiej replice dziewiątego wydania festiwalu w ciągu siedmiu dni zaprezentowany zostanie wybór ponad dwudziestu filmów. Dokumenty zostały pogrupowane w bloki tematyczne: "Afryka mówi”, "Ameryka Łacińska”, "Rosja, wojna i Rosja”, "Stany Zjednoczone”, "Wielkie Chiny”, "Przemoc wobec kobiet”, "Wciąż na Bliskim Wschodzie” i "Chcę zobaczyć”. Siódmego dnia na pokazie "Zobacz to jeszcze raz” zostanie powtórzonych pięć najważniejszych filmów repliki.

Jednym z najciekawszych obrazów będą "Ciotki”. To dokument Kim Longinotto opowiadający o grupie kobiet, które postanowiły pomagać wykorzystywanym seksualnie dziewczynom w Durbanie. Pomimo trudnych okoliczności, którym muszą stawić czoła, oraz dzielących je różnic, udaje im się stworzyć zgrany i pełen determinacji zespół.

Projekcje odbędą się w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16 (1–4 marca), i w siedzibie Stowarzyszenia "Homo Faber”, ul. Krakowskie Przedmieście 39 (5–7 marca). Start o godz. 16. W sobotę o 18.20 w Homo Faber będzie dyskusja o przestrzeganiu praw człowieka we współczesnym świecie.

Wstęp na wszystkie projekcje i dyskusję bezpłatny.

(zamieszczono również program festiwalu)

Dziennik Wschodni
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100301/KULTURA03/902210363
2010-03-01
Jacek Szymczyk
 


Dzisiaj w Lublinie rusza 8. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Potrwa do 7 marca. Tematyka festiwalu to prawa człowieka w filmie.

Społecznie i politycznie filmy dokumentalne z całego świata "Watch Docs" będzie można obejrzeć w Chatce Żaka i w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber.

Watch Docs odbywa się już po raz ósmy. W grudniu 2009 roku podczas inauguracji imprezy w Warszawie filmy obejrzało 15 tysięcy widzów. Podczas lubelskiej repliki festiwalu będzie można obejrzeć ponad dwadzieścia filmów. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje na temat przestrzegania praw człowieka we współczesnym świecie.

Dzisiaj w Chatce Żaka od godziny 16 do około 22 można obejrzeć 6 filmów.

Organizatorami imprezy są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.

Więcej szczegółów i program festiwalu na stronie Homo Faber

Kurier Lubelski
http://www.kurierlubelski.pl/aktualnosci/227232,prawa-czlowieka-w-filmie-rusza-festiwal-watch-docs,id,t.html
2010-03-01
KQ