Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

Ruszyły LOkomotywy

Alicja Kawka (2010-07-01)


Więcej fotek w galerii
LOkomotywy to projekt nastawiony na młodego odbiorcę kultury w Lublinie. Ma on na celu integrację lubelskiej młodzieży przez włączenie jej w działania kulturalne oraz edukację nieformalną, co pozwoli jej realizować własne pomysły i tworzyć kulturę najbliższą sobie.

Dnia 10 czerwca oficjalnie rozpoczął się pierwszy etap projektu. Członkowie Fundacji Teatrikon wraz z Wolontariuszami Europejskiej Stolicy Kultury odwiedzili pierwsze szkoły, które mają w perspektywie czasu stać się tzw. „stacjami kultury”. W pięciu liceach zostały przeprowadzone lekcje prezentujące Lublin w kontekście starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Ponadto organizatorzy LOkomotyw przedstawili możliwości rozwoju, jakie stwarza młodzieży dzisiejsza kultura lubelska, promując tym samym czynne uczestnictwo w tej sferze. Spotkania kończyły się niejednokrotnie żywą dyskusją dotycząca szans Lublina w walce o tytuł.

Właśnie rozpoczęły się wakacje. Dla niektórych oferta LOkomotyw może okazać się dobrym pomysłem na owocne wykorzystanie najbliższych dwóch miesięcy. Maszyniści, czyli koordynatorzy projektu, gwarantują jego uczestnikom wyjazdy integracyjno – edukacyjne oraz cykliczne warsztaty praktyczne angażujące ich zarówno od strony artystycznej, jak i teoretycznej (zarządzanie projektem). Oferta obejmuje m.in. zajęcia kuglarskie, dziennikarskie, teatralne, fotograficzne. „Chcemy stworzyć wam możliwość rozwijania waszych zainteresowań, nauczyć nowych rzeczy, których dotąd nie próbowaliście, a chcielibyście spróbować. Składamy wam możliwie najszerszą ofertę, w której każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie” – zapewniają koordynatorzy i dodają, że: „program LOkomotyw stale się rozwija i jest otwarty na pomysły uczestników, których, jak się okazuje, nie brakuje: zgłaszają się do nas nie tylko te osoby, które chcą się czegoś nauczyć, ale i te, które posiadając już pewne umiejętności, chcą dzielić się nimi z pozostałymi”.

Po wykładach przeprowadzonych w pięciu liceach (I, II, III, IV oraz V LO) do projektu wstępnie dołączyło około 70 osób, co organizatorzy uważają za bardzo dobry wynik. LOkomotywy spotykają się z aprobatą i zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Pojawiają się propozycje dalszej współpracy oraz pytania o kolejne edycje. „W pełni świadomi możemy stwierdzić, że Pociąg do Kultury ruszył pełną parą i nic nie wróży, by miał zwolnić.”

Młodzi licealiści, poczynając już od najbliższej środy, będą mieli okazję wziąć udział w serii szkoleń i spotkań oraz w praktyce poznać lubelską kulturę. Jednym z pomysłów jest m.in. ożywienie dzielnic Lublina oraz organizowanie wakacyjnych happeningów tematycznych. Wszystko po to by pokazać, że zostając w mieście podczas wakacji można w atrakcyjny i przyjemny sposób spędzić wolny czas.

Lista uczestników projektu jest wciąż otwarta i każdy, kto chciałby się przyłączyć do naszych działań może to zrobić w dowolnym momencie, pisząc na nasz adres e-mail: lokomotywy@teatrikon.org.pl lub szukając informacji na stronie http://lokomotywy.teatrikon.org.pl