Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci - film „Kapelan domu śmierci”

HF (2010-10-07)

11 października 2010 r./ godz. 18.00/ Stowarzyszenie Homo Faber
Lubelska Grupa Amnesty International
zaprasza na pokaz filmu pt. Kapelan domu śmierci  (USA 2008, reż. Peter Gilbert, Steve James, 90 min.). Bohaterem filmu jest Carroll Picket – pastor, który przez piętnaście lat był kapelanem celi śmierci osławionego więzienia „Walls” w teksańskim Huntsville.

Podczas projekcji będą zbierane podpisy pod petycją przeciwko wykonaniu śmierci na Reggim Clemonsie i Troyu Davisie - Amerykanom skazanym w nierzetelnych procesach.

Amnesty International jest przeciwne karze śmierci we wszystkich przypadkach, bez wyjątków ze względu na: rodzaj popełnionego przestępstwa, cechy przestępcy i metodę, jaką państwo zabija więźnia. Kara śmierci jest bezlitosnym zabójstwem istoty ludzkiej, popełnianym z premedytacją przez państwo w imię sprawiedliwości. Stanowi naruszenie prawa do życia zagwarantowanego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest najbardziej okrutną, nieludzką i poniżającą karą. Kara śmierci może być narzędziem dyskryminacji, często stosowana jest nieproporcjonalnie wobec ludzi biednych, członków mniejszości i rasowych, etnicznych czy religijnych wspólnot. Kara śmierci jest arbitralnie narzucana i wykonywana. Próba wyodrębnienia przez państwo „najgorszych z najgorszych” przestępców i przestępstw – z tysięcy morderstw popełnianych co roku – nieuchronnie prowadzi do niekonsekwencji i pomyłek oraz nieuniknionych błędów. Wynikają one z braku tolerancji, dyskryminacji, nieodpowiedniego reprezentowania oskarżonego przez adwokata. Ludzka sprawiedliwość jest omylna, więc ryzyko wykonania wyroku śmierci na niewinnym jest nieuniknione. Amnesty International domaga się bezwzględnego zniesienia kary śmierci na całym świecie.

Wstęp wolny.