Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

Przegląd filmów "Globalny rozwój w kinie"

Marta Sienkiewicz (2010-11-24)


Już 11 grudnia w świetlicy Stowarzyszenia Homo Faber pokażemy filmy I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Globalny Rozwój w Kinie". Jest to nowe wydarzenie w Polsce i w całej Europie Środkowo – Wschodniej. Festiwal Globalny Rozwój w Kinie prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu w Polsce możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Na festiwalu będzie można zobaczyć prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.


Program festiwalu:


17:00
Eclipse reż. M.Lapwood , kraj i rok produkcji: Indie 2007, czas: 10’, 
kraj przedstawiony w filmie: Indie 

Hipnotyzujące piękno i nędza Indii zostały uchwycone w przepięknych obrazach w tym nieopisanym poemacie o impresjonistycznym tonie, który opowiada o złożoności tego egzotycznego kraju. Kontrastując szorstkie warunki życia ludzi z ulic Mumbaju z naturalnym pięknem, które ich otacza, „Eclipse” jawi się jako wizualna podróż, cechująca się zapierającymi dech w piersiach obrazami i hipnotyzującą muzyką. To film bez słów, zawierający zniewalające obrazy i hipnotyzującą ścieżkę dźwiękową. Nie ma w nim ani aktorów, ani dialogów, a jedynie prawdziwi ludzie i żywioły.17:15
Jak dzieci zawiesiły słońce na nie niebie, reż. J.Giermaziak, kraj i rok produkcji: Polska 2010, czas: 30’, 
kraj przedstawiony w filmie: Zambia

Środkowa Afryka to jeden z najbiedniejszych regionów świata. Oprócz niewyobrażalnej biedy lokalna ludność musi walczyć z wieloma poważnymi chorobami. Najbardziej przerażający jest fakt, że najczęstszymi ofiarami zachorowań są dzieci. Jednym z podstawowych problemów Afryki jest także głód. Największą pomoc mieszkańcom niosą od lat katolickie misje. Księża i siostry zakonne pomagają najbardziej potrzebującym, prowadząc szkoły, kliniki oraz sierocińce.

17:50
Afrykański Sen reż., reż. W. Jurkow, kraj i rok produkcji: Polska 2008, czas: 52’,
kraj przedstawiony w filmie: Ghana 

Poruszający dokument o wyprawie w głąb Czarnego Lądu śladami polskiej podróżniczki – Kingi Choszcz. Niezapomniane krajobrazy, dzikość przyrody, egzotyczna kultura, a także obszar przerażającej nędzy i edukacyjnego zacofania – Afryka. To właśnie tam polska podróżniczka, laureatka nagrody Kolosa, zakończyła swoją wielką przygodę. Zmarła w wieku 33 lat na malarię. 

 18:45
War child, reż. K. Chrobog, kraj i rok produkcji: USA 2009, czas: 92’,
kraj przedstawiony w filmie: Sudan/Etiopia/Kenia 
http://www.warchildmovie.com

Emmanuel Jal (urodzony około 1980 roku), kiedyś dziecko-żołnierz w Sudanie, zdobył międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu stylowi hip-hopu, jaki prezentuje i który wzywa do pokoju i pojednania. Emmanuela rozdzielono od rodziny w 1987 roku, kiedy miał siedem lat i wysłano go na krwawą wojnę domową w szeregach SPLA, sudańskiej armii rebelianckiej. Przez kilka lat Emmanuel – tak jak dziesiątki tysięcy innych dzieci – nosił przy sobie karabin i spał z Kałasznikowem. Walczył, strzelał, zabijał. 20:30
Salt in the scars, reż. F. Castanotto, kraj i rok produkcji: Włochy 2009, czas: 17,’
kraj przedstawiony w filmie: Indie 
Solniska w Marakanam w południowych Indiach. Podążamy za Reeną, kobietą, która zarabia na życie, zbierając sól morską. W czasach Imperium Brytyjskiego, rdzenni mieszkańcy Indii walczyli o prawo pracy w solniskach. Jeden dzień z życia Reeny pozwala nam zrozumieć, jaką stały się one pułapką dla ludzi takich jak Reena. „Słone rany” to unikatowy dokument bez dialogów i bez głosu lektora, taki komentarz nie jest tu potrzebny – obraz tłumaczy wszystko.20:50
Szermierze dla Palestyny, reż. U. Laskowska i M.Mularski, kraj i rok produkcji: Polska 2010, czas: 30’,
kraj przedstawiony w filmie: Palestyna

Film opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się, jakie są ich problemy i marzenia.
Jest to opowieść inna niż większość historii z tego regionu. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie dotyczy ona wojny ani bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Jest to historia ludzi, którzy wbrew niesprzyjającej sytuacji politycznej i życiowym przeciwnościom, mimo wszystko starają się realizować swoje marzenia i ambicje. 21:25
Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem, reż. M. Mamoń, kraj i rok produkcji: Polska 2009, 
czas: 56’, kraj przedstawiony w filmie: Kongo

Bogactwo, tajemnica, magia, a jednocześnie głód, tląca się wojna i ludobójstwo: Kongo. To stąd na europejskie giełdy trafiają diamenty. Nikt nie pyta, ile krwi przelano, by je sprzedać. Czy w szalonym i mistycznym Kongo jest miejsce na ludzkie uczucia? W podróż do Kongo zabiera nas kontrowersyjny bohater filmu: Staszek – polski szmugler diamentów. Film Marcina Mamonia fantastycznie pokazuje współzależności między Europą, w tym Polską, a afrykańską codziennością. Czy kupując pierścionek z drogim kamieniem zastanawiałeś się, skąd on pochodzi, jak trafił do polskiego sklepu i jaka ludzka historia za nim stoi? Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych z zakresu tematyki międzynarodowej, polskie kino na najwyższym poziomie.

22:25
Hotel Sahara, reż. B. Haasen, kraj i rok produkcji: Niemcy 2007, czas: 90’,
kraj przedstawiony w filmie: Mauretania 

Czy zastanawiałeś się, kim są migranci z Afryki, przemierzający morza i oceany w zatłoczonych do granic możliwości łodziach, których zdjęcia można czasami zobaczyć w telewizji? Afryka, jaką trudno zaobserwować w innych filmach. Temat z europejskiego punktu widzenia jeden z najważniejszych – fala masowej migracji z Afryki do bogatej Europy.
Hotel Sahara to miejsce, w którym splatają się nadzieje, oczekiwania, niespełnione marzenia, strach przed rozczarowaniem najbliższych, stan dosłownej i duchowej bezdomności, prowizoryczne życie oraz przyjazdy – częstsze niż odjazdy – a zarazem stagnacja. To przede wszystkim niezwykła metafora życia "pomiędzy" – pomiędzy przeszłością a przyszłością, piekłem a rajem, punktem wyjścia a celem podróży.


Wszystkie filmy wyświetlane będą z polskimi napisami.

Wstęp jest wolny!

Więcej informacji o festiwalu i Fundacji HumanDoc na stronie www.festival.humandoc.net


Przegląd będzie towarzyszył kolejnemu Maratonowi Pisania Listów Amnesty International, który w tym roku odbędzie się w Homo Faber, w Tekturze oraz w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego.


Międzynarodowy Festiwal GLOBALNY ROZWÓJ W KINIE jest współfinansowany w ramach programu polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.
 Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy