Strona główna > Warto poczytać > Teksty

Bookmark and Share

OFIP, jak było

Kinga Kulik, (2011-09-19)

W dn. 16-17 września 2011 roku delegacja Stowarzyszenia Homo Faber wybrała się na VI Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie.  Z Lublina pojechała także grupa wolontariuszy/ek w towarzystwie Lubelskiego Ośrodka Samopomocy, Fundacji Rozwiń Skrzydła, Bractwa im. Św. Alberta, organizacji Misericordia, aby reprezentować miasto Lublin na Pikniku Organizacji Pozarządowych, który odbył się drugiego dnia Forum. Nasza pierwsza refleksja - było warto!

Pierwszy OFIP odbył się w 1996 roku. Jego organizatorem (i wszystkich kolejnych edycji) było Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych - apolityczna i nienastawiona na zysk organizacja, powołana w 1996 roku przez liderów organizacji pozarządowych w celu wspierania działalności społecznego ruchu Forum Inicjatyw Pozarządowych. Geneza sięga jednak lat wcześniejszych aż do Forum Inicjatyw Pozarządowych w latach 1994-96. Wówczas odbyło się ich ponad 15, miały jeszcze wtedy charakter lokalny (jedno ze spotkań odbyło się m.in. w Lublinie).

Tegoroczne OFIP wieńczyło szereg wydarzeń: spotkań, gier miejskich, wystaw, happeningów i innych, zaplanowanych podczas Tygodnia Obywatelskiego, który rozpoczął się 10 września.

16.września rozpoczęła się dwudniowa konferencja na Uniwersytecie Warszawskim. Wzięło w niej udział ponad tysiąc przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych z całej Polski. Jakub Wygnański oraz Zofia Komorowska ze Stowarzyszenia na rzecz Inicjatyw Pozarządowych opowiedzieli o idei przedsięwzięcia oraz panelach dyskusyjnych, które odbywały się równolegle 17. września (program konferencji) Następnie zaprezentowano archiwalny materiał z I OFIP u, na którym Jacek Kuroń uzasadniał, jak ważną rolę spełniają ngo w społeczeństwie i jaki jest ich wpływ na funkcjonowanie władz publicznych. Do istoty tworzenia i działania organizacji na tle sytuacji politycznej na przełomie lat 80./90. nawiązał w swoim wystapieniu prof. Andrzej Mencwel. Wprowadzenia profesorów z UW stają się tradycją. Do końca pierwszego dnia konferencji pozostały trzy ogólne panele: "Kondycja sektora i jego otoczenia - bilans ostatnich 3 lat i najważniejsze wyzwania" (więcej), "Przemilczane pytania czyli o rzeczach, które nie są takie proste, jak nam się wydaje" (o konflikcie interesów, modelach finansowania ngo i innych budzących watpliwości kwestiach dotyczących działalności organizacji - więcej) oraz debata z przedstawicielami komitetów wyborczych (jakie założenia przyjęto w poszczególnych programach politycznych odnośnie funkcjonowania organizacji pozarządowych - więcej).

Ostatni dzień konferencji rozpoczął się od "Śniadań na trawie", czyli 45 minutowych spotkań, na których dyskutowano m.in. na tematy: "Pakt dla Kultury, czy powstanie Pakt misyjny mediów publicznych?", "Fundraising - czy możemy zaczynać?", "Jak media pomogą Twojej organizacji?", " Co dalej z ekonomią społeczną?", "Jak skutecznie przeprowadzić kampanię rzeczniczą?", "Kiedy finansowanie zewnętrzne może być potrzebne organizacji pozarządowej: czy to ma być pożyczka, czy kredyt?", "Zarządzanie relacjami z otoczeniem - jak mieć tysiące przyjaciół i nie zwariować".

Sobota przebiegała w atmosferze piknikowej. Na Krakowskim Przedmieściu zaprezentowało się ponad 80 organizacji z całej Polski. Pomiędzy szeregiem namiotów rozstawiono scenę, na której odbywały się różnorodne występy, m.in. teatrów i działań performatywnych, obok organizacje gwarnie defilowały, czemu towarzyszyły działania w przestrzeni publicznej (choćby organizaowana przez Homo Faber wystawa "Czym dla Ciebie jest Lublin?", czyli nasze miasto oczami mieszkańców/ek innych miast). Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy naszym wolontariuszom/kom: Alicji Burek, Beacie Młynarskiej oraz Krzysztofowi Janiakowi.

Balony, kwiaty, kolorowe dekoracje, brakowało tylko szampana i fajerwerków. Można zarzucać festyniarstwo, ale po trzech latach wytężonej pracy - należy nam się. Tym bardziej, że dobrej zabawie towarzyszyła duża wartość merytoryczna debat, spotkań oraz refleksji nad działalnością, nie tylko całego sektora pozarządowego w Polsce, ale i własną. Okazuje się, że często borykamy się z podobnymi problemami, stajemy wobec tożsamych wyzwań. OFIP to idealne miejsce dla uświdomienia sobie, że jest nas więcej i, że warto po prostu robić swoje, czerpiąc z doświadczenia innych organizacji.

To czy spotkamy się za trzy lata (a przynajmniej w takiej formie) stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jakub Wygnański poinformował o rozwiązaniu Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych (Stowarzyszenie jest również jednym z inicjatorów portalu ngo.pl).


Więcej o tym co było na VI OFIP:Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~Andrzej - 2011-09-29
Fajny pomysł ze zdjęciami z VI OFIP (2011-09-19) w Warszawie.
Pozdrawiam; Andrzej