Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

HF (2011-10-08)

Wraz z Lubelską Grupą Amnesty International i Grupą "Horyzont - przeciw karze śmierci" zapraszamy na obchody Europejskiego Dnia Przeciw Karze Śmierci.

Program:
godz. 17.00 – otwarty warsztat nt. kary śmierci
Podczas warsztatu przekażemy i porównamy argumenty zwolenników i przeciwników kary śmierci. Warsztat będzie okazją zapoznania się z aktualnymi danymi na temat stosowania kary śmierci na świecie. Uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę na temat stanowiska Amnesty International odnośnie kary śmierci oraz instrumentów potrzebnych w działaniach na rzecz abolicji.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Zapisy: lublin8@amnesty.org.pl

godz.18.30 – pokaz filmów:
Dominique’s Story
reż. Mario Marazziti, Giulia Sirignani, USA 2010, 94 min.
Dokument w reżyserii Mario Marazziti i Giuli Sirignani opowiada historę Dominiqua Green’a, sądzonego i skazanego na karę śmierci w wieku zaledwie 18 lat, za morderstwo którego – wiele na to wskazuje – nigdy nie popełnił. Jest to historia człowieka, który w ostatnich latach swego życia wkroczył na drogę miłości i mądrości. Jego częste spotkania z Mario Marazziti, odbywające się w celi śmierci i dokumentowane na wideo, są wieloletnim świadectwem wyjątkowej przemiany ludzkiej.

W całunie
reż. Farid Haerinejad, Mohammad Reza Kaziem, Iran, Kanada, Holandia 2009, 73 min.
Śmierć poprzez ukamienowanie jest w Iranie wymierzana najczęściej kobietom – za cudzołóstwo, prostytucję czy zabójstwo w obronie własnej, czasem nawet bez dowodu winy. Wstrząsający dokument Farida Haerinejada i Mohammada Rezy Kazemiego przedstawia między innymi historię dwudziestojednoletniej Leyli, od dziewiątego roku życia zmuszanej przez własną matkę do prostytucji i regularnie gwałconej przez braci. Od strasznej śmierci za te „przestępstwa” uratowała ją główna bohaterka filmu – Szadi Sadr, wraz ze swoimi koleżankami z organizacji pozarządowej pracującej na rzecz praw kobiet.


Podczas akcji 10 października będziemy zbierali podpisy pod apelami o ratunek dla osób skazanych na karę śmierci.

Kara śmierci jest okrutna, nieludzka i poniżająca a jej stosowanie nie jest niczym innym, jak zabójstwem w akcie zemsty i godzi w istotę człowieczeństwa. Badania kryminologiczne wykazały ponad wszelką wątpliwość, że jej stosowanie nie odstrasza kolejnych przestępców od popełniania zbrodni.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat, 31 krajów wykreśliło karę śmierci ze swoich kodeksów karnych lub przestało ją stosować w praktyce. W 2010 Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz kolejny wezwało do globalnego moratorium na wykonywanie kary śmierci. Rezolucję w tej sprawie poparła rekordowa ilość krajów (109). W 2011 roku Illinois, jako 16. stan USA zrezygnował ze stosowania kary śmierci. Jedynym krajem w Europie w dalszym ciągu stosującym karę śmierci jest Białoruś.