Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O spotkaniu Wykreśl 212 k.k.

HF (2011-11-03)

Lublin wykreśla 212 kk

Dnia 3 listopada 2011 r. w Lublinie odbyła się debata poświęcona art. 212 kk. Debata została zorganizowana przez Stowarzyszenie Homo Faber wspólnie z twórcami kampanii „Wykreśli 212 kk”.

Jacek Brzuszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej podczas debaty opowiedział o swojej sprawie i skazaniu z art. 212 kk. Odniósł się do negatywnych konsekwencji, z jakimi wiązał się jego proces. Prof. Henryk Cioch, senator elekt, prawnik, adwokat wskazał, że nie tylko art. 212 kk jest groźny dla wolności słowa. Podkreślił potrzebę zmian kilku artykułów z kodeksu karnego oraz prawa prasowego. Jego zdaniem powinno się również dążyć do zwiększenia efektywności drogi procesu cywilnego w zakresie dochodzenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Senator opowiedział się za zniesieniem art. 212 kk i zobowiązał się do monitorowania prac rządowych w tym zakresie.

Dr Agnieszka Rybczyńska z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS mówiła podczas debaty o standardach wynikających z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dr Agnieszka Demczuk, także z Zakładu Praw Człowieka, odniosła się natomiast do praktyki polskich sądów, przedstawiając sprawy w jakich dochodzi do wydania wyroku skazującego. Mówiła, że znacznie częściej niż dziennikarze, ofiarą art. 212 kk stają się przeciętni obywatele, którzy zechcieli wyrazić swój pogląd lub ośmielili się krytykować dewelopera, lekarza itd.

Marek Frąckowiak z Izby Wydawców Prasy przedstawił długoletnie starania wydawców i organizacji pozarządowych na rzecz zniesienia odpowiedzialności karnej za słowo, podejmowane m.in. przez Helsińską Fundacje Praw Człowieka i IWP. Wykazał przy tym obłudę i zachowawczość polityków, którzy wielokrotnie opowiadali się za potrzebą zniesienia art. 212 kk, nie podejmując przy tym w istocie żadnych działań na rzecz zmian prawa.

Spotkanie poprowadziła Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Po głosach panelistów wywiązała się dyskusja z publicznością. Zgromadzeni goście wskazywali, że społeczeństwo nie lubi być krytykowane, stąd też wzrastająca liczba procesów z art. 212 kk. Mówiono również o działaniach środowisk, które w wybitny sposób nie znoszą krytyki (np. lekarze czy prawnicy) i chętnie korzystają z art. 212 kk. Odnoszono się również do potrzeby upsprawnienia cywilnej drogi ochrony dóbr osobistych i reputacji.

Więcej...

Źródło: Kampania społeczna na rzecz zniesienia artykułu 212 kodeksu karnego z dn. 3.11.2011 r.
Dominika Bychawska, Lublin wykreśla 212 kk.Knebel na wolność słowa wciąż zależy od polityków

Polskie prawo wciąż grozi więzieniem dziennikarzom i każdemu, kto odważy się na publiczną krytykę władz. Czy art. 212 zostanie usunięty? Zależy od polityków, którzy do tej pory się do tego nie kwapili

Ma ich przekonać kampania "Wykreśl 212" , którą prowadzą wspólnie Helsińska Fundacji Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Celem jest usunięcie art. 212 z kodeksu karnego, który grozi nawet więzieniem za zniesławienie.

W czwartek, w siedzibie stowarzyszenia Homo Faber dyskutowali o tym praktycy i naukowcy. - Nasza kampania jest skierowana do polityków, bo to oni stanowią prawo - przypomniał Marek Frąckowiak z Izby Wydawców Prasy.

Zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej Lublin" Jacek Brzuszkiewicz tekst o jednym z lubelskich sędziów przypłacił długim procesem karnym. W pierwszym postępowaniu skazano go na więzienie w zawieszeniu. Miał trudności w pracy: musiał stawiać się regularnie w sądzie przez kilka lat. I tak był w miarę dobrej sytuacji, bo firma, która go zatrudnia, opłacała mu adwokata. - Ja się nie poddawałem, ale dziennikarze z powiatowych miejscowości w obawie przed procesami, często rezygnują z poruszania tematów niewygodnych dla lokalnych władz - mówił. A Dominika Bychawska z Fundacji Helsińskiej wskazała na inny wątek: - Pozbawieni obrońców dziennikarze są często kierowani przez sądy na badania psychiatryczne.

Agnieszka Rybczyńska z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS tłumaczyła, że art. 212 jest często stosowany wbrew europejskim konwencjom i dotychczasowemu orzecznictwu Trybunału w Strasburgu. - Istotna jest wolność wypowiedzi w debacie publicznej. Powinna być chroniona dla porządku demokratycznego. Dziennikarzom przysługuje większa ochrona na gruncie prawa, a osobom publicznym (politykom) mniejsza.

- Niektóre regulacje w polskim prawie są zbędne, zbytnio rozbudowane i zbyt rygorystyczne - zgodził się prof. Henryk Cioch, prawnik, a od niedawna senator PiS. Jako alternatywę dla art. 212 wskazał możliwość wytaczania procesów cywilnych, które nie kończą się więzieniem, a co najwyżej koniecznością wypłacenia rekompensaty.

- Jednak wysokie odszkodowanie w sprawie cywilnej może wywołać efekt mrożący dla wolności słowa - przypomniała Agnieszka Demczuk z Zakładu Praw Człowieka

Więcej...


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin z dn. 3.11.2011 r.
'Wykreśl 212': Dziś debata nt. zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie

W Lublinie odbędzie się debata na temat wykreślenia z kodeksu karnego artykułu 212 - czyli przestępstwa zniesławienia. 'Wykreśl 212' to inicjatywa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Debata z udziałem polityków, naukowców i dziennikarzy rozpocznie się w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber przy Krakowskim Przedmieściu 39 w Lublinie o godzinie 17.00.

Więcej...

Źródło: Radio Lublin z dn. 3.11.2011 r.3 listopada – Lublin - „Wykreśl 212'

W Lublinie odbędzie się debata z udziałem polityków, naukowców i dziennikarzy na temat wykreślenia z kodeksu karnego art. 212 - czyli przestępstwa zniesławienia.

Ograniczenie wolności lub grzywna, a nawet rok więzienia – zgodnie z art. 212 kodeksu karnego grozi dziś każdemu sprawcy zniesławienia, niezależnie od tego, czy jest dziennikarzem, blogerem, zwykłym internautą-komentatorem czy naukowcem.
„Wykreśl 212' to inicjatywa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Izby Wydawców Prasy i Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. W ramach kampanii społecznej w całym kraju odbywają się spotkania na ten temat.
Początek w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber, przy Krakowskim Przedmieściu 39 o godz. 17.00.


Więcej...


Źródło: Radio Lublin z dn. 3.11.2011 r.
Wykreśl 212 - stop procesom o zniesławienie

Fundacja Homo Faber zorganizowała dziś (3 listopada 2011) debatę dotyczącą artykułu 212 Kodeksu Karnego, który odnosi się do przestępstwa o zniesławienie. Wszystko to w kontekście kampanii "Wykreśl 212", zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Izbę Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.
Gośćmi dzisiejsze debaty byli: prof. Henryk Cioch - senator elekt, prawnik, adwokat; Marek Frąckowiak - Izba Wydawców Prasy; dr Agnieszka Rybczyńska - Zakład Praw Człowieka, Wydział Politologii UMCS;
dr Agnieszka Demczuk, Zakład Praw Człowieka, Wydział Politologii UMCS oraz Jacek Brzuszkiewicz - dziennikarz "Gazety Wyborczej", który w 2007 roku został oskarżony o zniesławienie.

Więcej...


Źródło: Telewizja Internetowa Lublin itvl z dn. 3.11.2011 r.


Wykreśl artykuł 212, bo to knebel na wolność słowa


Dziennikarzom i każdemu zaangażowanemu społecznie grozi więzienie za krytykę pod adresem władz. Ten standard rodem z totalitaryzmu wciąż utrzymuje się w polskim kodeksie karnym. W czwartek dyskutować o wykreśleniu art. 212 będą znawcy tematu w siedzibie stowarzyszenia Homo Faber.

Mecenas Henryk Cioch będzie jednym z gości czwartkowej debaty.

"Wykreśl 212" to wspólna inicjatywa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Izby Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Celem jest usunięcie art. 212 z kodeksu karnego, który grozi nawet więzieniem za zniesławienie.

A że nie jest to czcza pogróżka, przekonał się o choćby dziennikarz "Gazety Wyborczej Lublin" Jacek Brzuszkiewicz.

Przed ośmioma laty napisał o jednym z lubelskich sędziów i jego relacjach z właścicielem pralni chemicznej w bloku mieszkalnym. Mieszkańcy skarżyli się na nią i walczyli o jej zamknięcie.

Sędzia pozwał dziennikarza, którego w pierwszym procesie skazano na więzienie w zawieszeniu, a dopiero w kolejnym uniewinniono. Na podstawie art. 212 skazano w latach 2002-2008 prawie tysiąc osób.

W czwartek o godz. 17 w Siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber (ul. Krakowskie Przedmieście 39) odbędzie się dyskusja, w ramach kampanii "Wykreśl 212". Poprowadzi ją Dominika Bychawska z Fundacji Helsińskiej. Udział oprócz Jacka Brzuszkiewicza wezmą także prawnik i senator PiS Henryk Cioch, Agnieszka Demczuk oraz Agnieszka Rybczyńska z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS oraz Marek Frąckowiak, przedstawiciel Izby Wydawców Prasy.

Więcej...


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin z dn. 2.11.2011 r.3.11.11 – LUBLIN organizuje debatę nt. zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie


Stowarzyszenie Homo Faber wspólnie z twórcami kampanii „Wykreśli 212 kk” organizuje debatę na temat zasadności zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie.

Debata organizowana jest w ramach kampanii społecznej. W całym kraju odbywają się spotkania na tem temat, Lublin jest kolejnym przystankiem.

Lubelska edycja odbędzie się w czwartek, 3 listopada 2011 r., o godzinie 17:00 w Siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39.

W spotkaniu wezmą udział, m.in:

Jacek Brzuszkiewicz, dziennikarz, Gazeta Wyborcza,

prof. Henryk Cioch, senator elekt, prawnik, adwokat,

dr Agnieszka Demczuk, Zakład Praw Człowieka, Wydział Politologii UMCS,

Marek Frąckowiak, Izba Wydawców Prasy,

dr Agnieszka Rybczyńska, Zakład Praw Człowieka, Wydział Politologii UMCS,

Spotkanie poprowadzi Dominika Bychawska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.


Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematem.

Więcej...


Źródło: Kampania społeczna na rzecz zniesienia artykułu 212 kk z dn. 26.10.2011 r.
Dominika Bychawska

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy