Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Festiwal HumanDOC

HF (2011-11-28)

W grudniu zapraszamy na pokazy filmów dokumentalnych w ramach Festiwalu HumanDOC. W Lublinie pokażemy 4 filmy z tego warszawskiego festiwalu.

HumanDOC to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno – edukacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. To pokazy światowej klasy filmów dokumentalnych uhonorowanych nagrodami na festiwalach takich jak: Sundance Film Festival (USA), Leipzig Film Festival (Niemcy), czy Panafrican Film Festival.

Festiwal prezentuje kino przedstawiające rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się tzw. krajach Globalnego Południa, a także pomoc niesioną tym społeczeństwom.
Celem festiwalu jest unaocznienie polskim widzom sytuacji w krajach ubogich, uwrażliwienie ich na potrzeby mieszkańców tych krajów, zwiększenie świadomości i pokazanie jak nasze decyzje wpływają na codzienne życie ludzi w innych częściach świata.

Przegląd będzie towarzyszył Maratonowi Pisania Listów Amnesty International, który jak co roku będzie gościł w naszych murach. W tym roku będzie on trwał w godz. 12:00 - 23:00 w sobotę, 10 grudnia.
Tutaj znajduje się strona warszawskiej edycji festiwalu: www.festival.humandoc.net.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Wszystkie filmy zawierają polskie i angielskie napisy.


Program pokazów:
Mir: Dziesięć lat w Afganistanie / The boy mir. 10 years in Afghanistan

reż. Phil Grabsky, 2010, 95 min
Reżyser przez ponad dziesięć lat śledził losy afgańskiego chłopca. To niezwykła historia dziecka przeobrażającego się w dorosłego człowieka znakomicie oddająca najnowszą historię Afganistanu.

Odyseja złomowa / Scrapp Odyssey
reż. Paweł Ferdek & Łukasz Gutt, 2010, 48 min.
Potężne Chiny kupiły już prawie cały poradziecki złom z biednego Kirgistanu. Rosnące imperium żywi się resztkami upadłego kolosa. Film pokazuje to zjawisko w mikroskali, rejestrując powolny rytm życia jednej kirgiskiej rodziny, rosyjskiego kierowcy wielkiej ciężarówki oraz kilka zdarzeń na długiej drodze przez góry Tien Szan.

Solartaxi – ze słońcem dookoła świata / Solartaxi- Around the World with the Sun
reż. Eric Schmitt, 2010, 68 min.
Louis Palmer rozpoczął swoją pełną niespodzianek przygodę w lecie 2007 roku. Wtedy to stworzył prototyp pojazdu napędzanego energią słoneczną. W ciągu 18 miesięcy odwiedził nim 40 krajów udowadniając, że samochód o zerowej emisji spalin, zasilany wyłącznie przez słońce, to nie sen. Przekonywał do tej idei wszystkich, których spotkał w swej podróży: gwiazdy filmowe, polityków, naukowców, ale również zwykłych ludzi. W tym swoistym kinie drogi widzimy, jak dawne dziecięce marzenia dziś stają się rzeczywistością.

Zamek / Il castello
reż. M. d'Anolfi & M. Parenti, 2011, 90 min
Dokument "Zamek" zabiera widza na sekretny obchód międzynarodowego portu lotniczego we Włoszech, odwiedzając przy okazji miejsca niedostępne na co dzień dla postronnych oczu. To „kafkowskie” miejsce skupia wielu rozbitków życiowych, imigrantów, przemytników. Wyprawa ta zamienia się w swoistą inspekcję pracy agentów bezpieczeństwa, czuwających nad porządkiem w tym wielkim ludzkim mrowisku.

Dzień: 10 grudnia 2011 r.
Godziny: 14:00 - 20:00
Miejsce: Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39.

Tego samego dnia i w tych samych godzinach filmy będą pokazywane w
Domu Kultury "Skarpa" na Czubach - ul. Przytulna 4.