Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Sobota Narodu Rosji

HF (2011-12-09)

Sobota Narodu Rosji
Deptak (przy ul.Staszica), Lublin, Poland, 14:00

Proszę wszystkie osoby, świadome niesprawiedliwości, które w ostatnim czasie dotykają narod rosyjski o przyjście na deptak i i wyrażenie poparcia dla niego w tych trudnych momentach walki o praworządne wybory i wolność słowa oraz sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez policję i wojsko.

4 grudnia w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory do Dumy. Podczas nich miejsce miały karygodne naruszenia prawa wyborczego na masową skalę. Było to między innymi fałszowanie kart wyborczych oraz niewyjaśnione przypadki głosów oddanych przez osoby nieznajdujące się obecnie w swoim okręgu wyborczym (bądź nawet w Rosji) oraz przez zmarłych. Wielu obywateli stawiających się w swoich komisjach wyborczych zastała niespodzianka – dowiedzieli się oni bowiem, iż już oddali swoje głosy. Wielu świadków potwierdza również obecność tzn. „Karuzel”. Są to autokary wypełnione po brzegi ‘wyborcami’ objeżdżającymi kilka komisji wyborczych w każdej składając swoje ‘rzetelne’ głosy.

Po ogłoszeniu wyników oburzeni obywatele wyszli na ulice Moskwy tworząc przeszło 10-ciotysięczne zgromadzenie. Ponieważ istnieje poważne podejrzenie, że około 13 milionów (!) głosów zostało skradzionych lub podmienionych, zgromadzeni (większość z których jest apolityczna i po raz pierwszy wyszła na ulice) postanowili wyrazić swój protest i zażądać wyjaśnień. W odpowiedzi zostali oni brutalnie potraktowani przez policję, która nie zawahała się użyć przemocy. Niemal 500 osób zostało aresztowanych, w tym liderzy opozycji oraz znany bloger N. P. Navalny. Ten ostatni w trybie ekspresowym został skazany na 15 dób aresztu. Wiele spośród zatrzymanych osób to przypadkowi przechodnie niemający nic wspólnego z owymi wydarzeniami. Głośnym już stał się przykład z Petersburgu gdzie aresztowano 6-letnie dziecko, po czym po dwóch dniach - areszt ten uprawomocniono. Spotykaną praktyką jest również pozbawianie więźniów wody oraz posiłków i bicie. Krzywdzeni są zarówno mężczyźni jak i kobiety, nie oszczędza się też osób chorych, którym odmawia się podania leków. Ponadto, informacje oraz relacje prosto z serca wydarzeń wysyłane są m. in. przy pomocy internetowych portali społecznościowych. Wiele dowodów potwierdzających wydarzenia o których tu mowa można znaleźć również na stronie www.youtube.com gdzie publikowane są różnego rodzaju filmy i nagrania. Dzieje się tak ponieważ próżno szukać jakichkolwiek informacji w rosyjskim państwowych radiach czy telewizji. Protesty i aresztowania trwają nieustannie już piąty dzień. W ich wyniku zatrzymanych jest już ponad 1000 osób.

Nie tylko w Moskwie i w Petersburgu ale również w innych regionach Rosji obywatele postanowili okazać swoje niezadowolenie. Większość ludzi podkreśla jednak, iż nie chce rewolucji. Nie identyfikują się oni ze skrajnymi nacjonalistami oraz opozycjonistami. Rzeczą dla nich najważniejsza są jedynie uczciwie przeprowadzone wybory co, jak się okazało, jest dla obecnego rządu rzeczą nazbyt trudną do przeprowadzenia. Jednocześnie naciski ze strony władzy się nasilają. Stało się to powodem coraz jaskrawszych wypowiedzi pod adresem rządu.

10-tego grudnia na terenie całej Rosji zaplanowane są demonstracje mające na celu unieważnienie wyborów. Równolegle w Londynie, Paryżu, Berlinie, Pradze przeprowadzone będą podobne zgromadzenia. Przy czym, wszystkie one będą pokojowymi manifestacjami domagającymi się jedynie o podstawowe prawa Rosjan – wolność i sprawiedliwość.
Wolne zgromadzenie pod hasłem „Sprawiedliwe wybory dla Rosji” odbędzie się również w Lublinie na deptaku o godzinie 14:00.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy