Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2012

Bookmark and Share

Kawka & Mrówkojad!

Marta Sienkiewicz (2012-09-05)

Złote Mrówkojady w Kawce - czyli niezwykła wrześniowa fuzja.  


Festiwal „Złote Mrówkojady” odbwa się w Lublinie od 2007r. Tegoroczna, szósta jego edycja odbyła się w dniach 18 – 21 kwietnia w Studio TVP Lublin.

Druga - prezentująca esencję, czyli najlepsze filmy edycji 2012 zawita do Kawiarni Kawka jeszcze we wrześniu!

Czym są Złote Mrówkojady?

Festiwal jest konkursem filmowym, w którym Nagrodę Główną i pozostałe nagrody oraz wyróżnienia przyznaje Jury festiwalowe, przewidziana jest również Nagroda Publiczności i Organizatorów. Festiwal kończy się uroczystą Galą Wręczenia Złotych Mrówkojadów (statuetek będących nagrodami Festiwalu) przeplataną występami kabaretowymi. 

Od pierwszej edycji „Mrówkojady” cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością wśród młodych twórców - amatorów i studentów szkół filmowych. Festiwal w ciągu kilku lat nieustannie się rozwija, z imprezy lokalnej, nastawionej na lubelskie środowisko niezależnych filmowców – amatorów stał się imprezą międzynarodową, z licznie reprezentowanymi filmami zagranicznymi. Na program Festiwalu składają się dwa konkursy – Filmów Amatorskich oraz Etiud Studentów i Absolwentów Szkół Filmowych.
Tym, co wyróżnia Lubelską Galę Filmu Niezależnego wśród innych festiwali jest humorystyczne podejście do tematu, Organizatorzy bawią się konwencją gali, parodiują huczne ceremonie rozdania nagród. Zdarza się, że niektórych autorów, ale i organizatorów artyści kabaretowi na kończącej Festiwal Gali nie oszczędzają.. wszystko jednak na wesoło.
Jakość programu filmowego festiwalu jest jednak zawsze wysoka, tu nie ma miejsca na „luz”. Do programu Mrówkojadów mają szansę dostać się tylko najlepsze i najciekawsze prace filmowe zrealizowane w ciągi dwóch lat poprzedzających bieżącą edycję Festiwalu.

Kto za tym stoi?

KINOTEATR PROJEKT.
Ma swoją siedzibę w Centrum Kultury w Lublinie i zajmuje się kinem niezależnym. Organizuje festiwale filmowe: Pełny Metraż, Filmy Dobrze Zakręcone oraz współorganizujemy Złote Mrówkojady. Jest lubelskim organizatorem pokazów Future Shorts
Kinoteatr Projekt został założony w 2001 roku przez Andrzeja Mathiasza. Jego misją jest promocja kina niezależnego oraz młodych, często debiutujących filmowców, zwłaszcza tych, którzy próbują tworzyć filmy ambitne, o wysokiej wartości artystycznej.
Kinoteatr Projekt organizuje liczne pokazy, przeglądy i prezentacje kina niezależnego w kilku cyklach, starając się w ten sposób animować ruch kina offowego w naszym mieście i regionie. Kinoteatr organizuje Międzynarodowy Festiwal Młodego Kina „Pełny Metraż”, którego pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2006r. Festiwal ten służy prezentacji wyłącznie niezależnych fabularnych filmów pełnometrażowych. Ponadto jest pomysłodawcą festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych oraz współorganizatorem, odbywającej się od 2007 roku Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady" (pomysłodawcą jest Maciek Misztal).

 
I to właśnie dzięki uprzejmości Kinoteatru, Mrówkojady odwiedzą Kawkę.

Zapraszamy więc Was 20 i 21 września do kawiarni przy ul. Okopowej 9 i 1/2, na godz 18:00.

Pokazy będą bezpłatne. Warto wysłać kogoś kto zajmie miejsce lub przezornie przyjść wcześniej :)


Co zobaczymy w wyniku tej historycznej fuzji?


PROGRAM:

20 września, czwartek, godz. 18:00

Konkurs Sudentów i Absolwentów Szkół Filmowych

Sonda o kobietach, reż. Mateusz Głowacki 30'
Film dokumentalny o kobietach widzianych oczami młodych mężczyzn. Chłopcy opowiadają o zakochaniu, podrywaniu, życiu i rozstaniach ze swoimi partnerkami.
Playground, reż. Elad Primo (Izrael) 9'
Z pozoru niewinna zabawa dwóch chłopców karabinem kończy się nieszczęśliwie. Przyjaciele muszą ponieść odpowiedzialność za swoje zachowanie i podjąć decyzję, która zaważy na ich całym życiu.
Noc życia, reż. Antoni Królikowski 31'
Karol przygotowuje się do studniówki. Obiecuje ojcu, że nie pojawi się w domu przed świtem. Jednak chłopak zamiast bawić się na szkolnej imprezie, przeżywa najdziwniejszą noc w swoim życiu, włócząc się po Warszawie.
Nauka jazdy, reż. Emi Mazurkiewicz 13'
Trzy siostry. Samochód. Odludzie. Nauka jazdy staje się pretekstem do rozpoczęcia psychologicznej gry między kobietami.
Kiedy ranne wstają zorze, reż. Mateusz Głowacki 30'
Polska, lata 60. Podczas zakładowej wycieczki dyrektor ogłasza konkurs: kto podczas grzybobranie znajdzie największego grzyba, otrzyma premię. Tymczasem pracownicy skupiają się głównie na podlizaniu się zwierzchnikowi.

Konkurs Filmów Amatorskich

Dzieciak, reż. Bartek Tryzna 9'
Daniel wychodzi z dzieckiem znajomych na spacer. Codzienna przechadzka przeradza się w niezwykłą wyprawę.
Priceless, reż. Sunit Sinha, Bhavpreet Singh, Subramanyam Suraj (Indie) 7'
Znudzony życiem mężczyzna postanawia podarować swojej dziewczynie nietypowy prezent. Film jest głosem w dyskusji o upadku wartości w zdehumanizowanym społeczeństwie.
Love on the airwaves, reż. Steven Hindes (Australia) 5'
Opowieść o trudnej relacji taksówkarza z… zazdrosnym GPS-em.
Rosa Alba, reż. Beniamin Szwed 8'
Samotny mężczyzna błądzi po zaułkach obskurnego hotelu. Czego szuka? Historię spowija gęsta mgła tajemnicy...
La Ultima Secuencia, reż. Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania) 13'
Koniec lat 60. Hiszpańsko-włoska ekipa kręci western na pustyni Almería. Ostatnia scena musi zostać zarejestrowana w jednym ujęciu. Konflikty w ekipie sprawiają, że dokończenie zdjęć staje się coraz trudniejsze.

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: '155


21 września, piątek, godz. 18:00

Konkurs Sudentów i Absolwentów Szkół Filmowych

Pokój, reż. Sławomir Shuty, Maciej Bochniak 29'
Tytułowy pokój jest miejscem kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi. Ekipa telewizyjna chce zrobić reportaż o jego mieszkańcach. Podczas oczekiwania na nagranie, między realizatorami i lokatorami pojawiają się napięcia, które prowadzą do makabrycznego finału.
Pollicino, reż. Cristiano Anania (Włochy) 8'
Dla chorego na Alzhaimerem mężczyzny każda z codziennych, drobnych czynności stanowi wielkie wyzwanie. Spacer do sklepu po chleb jawi się jako droga przez labirynt, w którym niekończące się rozdroża zmuszają do podejmowania ważnych decyzji.
Paparazzi, reż. Piotr Bernaś 33'
Film pokazuje najważniejsze w Polsce wydarzenia medialne roku 2010 – od polowania na Romana Polańskiego po katastrofę smoleńską – z punktu widzenia paparazzi. To opowieść o człowieku, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i musi ponosić ich konsekwencje.
Raju, reż. Max Zähle (Niemcy) 24'
Jan i Sarah Fischer adoptują dziecko z sierocińca w Kalkucie. Wkrótce chłopiec znika bez śladu. Indyjska policja wydaje się bezradna, więc Jan rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Wkrótce odkrywa, że nie są jedynymi osobami, które szukają Raju.
Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk 27'
Dwoje outsiderów, dziewczyna i chłopak okrzyknięci najgorszymi pracownikami supermarketu, na polecenie kierownika ma znaleźć cel w życiu. Czy wspólna wizyta w popularnym programie telewizyjnym pomoże samotnikom zbliżyć się do siebie i stać się bardziej towarzyskimi?
Ludzie Normalni, reż. Piotr Złotorowicz 24'
Matka. Syn. Ratownik medyczny... Ile można znieść dla jednej sekundy szczęścia?
Odwyk, reż. Krzysztof Jankowski 23'
Bazująca na prawdziwej anegdocie z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego opowieść o pobycie poety na przymusowym leczeniu odwykowym. Okazuje się, że szpitalu psychiatrycznym nie tak łatwo zachować trzeźwość…

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 168'


Zapraszamy

Kinoteatr Projekt
Kawiarnia Kawka  
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy