Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2012

Bookmark and Share

Palestyna od kuchni

Kinga Kulik (2012-12-06)

Zapraszamy na spotkanie zatytułowane Palestyna od kuchni. Odbędzie się ono 14 grudnia o godz. 19.00 w Kawiarni Kawka (ul. Okopowa 9 i 1/2). Spotkanie prowadzić będzie Ala Quandil, polska dziennikarka palestyńskiego pochodzenia. Będzie można obejrzeć film, zdjęcia oraz posłuchać opowieści osób zaangażowanych w tworzenie relacji z Hebronu.

Poniżej przedstawiamy informację od inicjatorek zdarzenia - członkiń Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA.


Ciężko jest nam się zgodzić z panującym od lat w mediach obrazem Palestyńczyka – ofiary – poddanego izraelskiej okupacji i zapomnianego przez świat. Choć z pewnością polityczna sytuacja regionu mocno daje się we znaki i przysparza cierpień, wielu Palestyńczyków działa i zajmuje stanowisko bardzo odmienne od tego przedstawianego w mediach – szczególnie w codzienności życia i jej wyborach. Film “Palestyna od kuchni” powstał właśnie po to aby obraz ten zmienić.
Film ukazuje Palestyńczyków i Palestynki zaangażowanych spożywcze kooperatywy, spółdzielcze markety spożywcze, oddolne inicjatywy i eko-farmy wpisujących się w tym samym nie tylko w palestyński pokojowy ruch oporu ale także w coraz bardziej popularne na całym świcie idee samoorganizacji i fair trade. W ten sposób poprzez swoje codzienne wybory mieszkańcy Zachodniego Brzegu i Południowego Hebronu stawiają opór wobec izraelskiej okupacji i neoliberalnej gospodarki, która zalewa palestyński rynek „śmieciowym jedzeniem” i przyczynia się do zanikania tradycyjnej palestyńskiej kuchni.
Film ukazuje jak wobec neoliberalnego systemu gospodarczego Palestyńczycy borykają się z podobnymi problemami co świat zachodni i jak, mimo tak odmiennej i trudniejszej sytuacji życiowej, potrafią stawić jej opór i sprawnie się zorganizować.
Więcej informacji: www.palestyna.nomada.info.pl

Organizatorzy:
NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
Stowarzyszenie Homo Faber

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym
stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy