Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2013

Bookmark and Share

Human Doc Review

HF (2013-12-02)

W dniach 12 - 15 grudnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Human Doc Review.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC "Globalny Rozwój w Kinie" jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.
Lubelska odsłona to także kilka imprez dodatkowych w tym Maraton Pisania Listów Amnesty International, oraz pokaz remiksów filmowych Remapping Europe. 

Festiwal będzie odbywał się w siedzibie TVP Lublin (ul. Raabego 2a). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


PROGRAM

12 grudnia (czwartek)

18:00 - 18:10 Przywitanie

18:10 - 19:30 Pokaz filmu "Welcome Nowhere", reż. Kate Ryan, czas trwania 80 min., film posiada napisy w języku angielskim
Historia romskiej społeczności z Sofii, której członkowie ponad dziesięć lat temu zostali przesiedleni do starych wagonów kolejowych pozbawionych infrastruktury sanitarnej. Od tego czasu walczą o przetrwanie z nadzieją, że rząd spełni obietnice o lepszych warunkach mieszkaniowych. Narratorem filmu jest hollywoodzki aktor Ethan Hawke.

19:40 - 21:00 Pokaz filmu "Minwhile in Melodyka", reż. Benjamin Kahlmeyer , czas trwania 80 min, film zawiera angielskie napisy
Codzienne życie południowoafrykańskiej rodziny z szaleństwem ostatniego mundialu w tle. Państwo Mtsweni mieszkają w ubogim Mamelodi pod Pretorią. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to dla miejscowych nie tylko chwilowa ucieczka od codziennych obowiązków i trosk, ale i nadzieja na wielkie zmiany. Pogodna filmowa opowieść.



13 grudnia (piątek)

17:00 - 18:30 Spotkanie z książką "Nadbużańskie historie"
"Nadbużańskie historie" to efekt wyjazdów stowarzyszenia Homo Faber na pogranicze polsko-ukraińskie, a także wieloletniego praktykowania przez HF edukacji wielo- i międzykulturowej, a także działań prawoczłowieczych. W książce zebrane zostały teksty dotyczące pracy z trudną historią i trudną pamięcią, aby innym, którzy podejmą trud edukacyjny w tym obszarze, a nie mają własnych doświadczeń z tego zakresu, trochę pomóc.

18:45 - 19:45 Pokaz filmu "Saving Face", reż. Daniel Junge , czas trwania 50 min., film zawiera angielskie napisy
Zdobywca Oskara w 2012. Bohaterkami filmu są dwie pakistańskie kobiety, Zakia i Rukhsana, ofiary ataków z użyciem kwasu. W Pakistanie oprawcy postawieni przed wymiarem sprawiedliwości dostają zwykle minimalne kary. Natomiast ofiary zmuszone są nosić do końca życia nie tylko blizny fizyczne, ale i psychiczne.

19:50 - 20:50 Pokaz filmu "Menstrual Man", reż. Amit Virmani, czas trwania 55 min, film zawiera angielskie napisy
Niektórzy ludzie wzdrygają się na sam dźwięk słowa menstruacja. Nie należy do nich jednak Muruganantham, który mimo drwin postanawia zaradzić ignorowanemu problemowi braku dostępu do środków higienicznych w Indiach. Zyskuje tym sobie opinię wizjonera, który odmienia życie wiejskich kobiet.



14 grudnia (sobota)

od 12:00 Maraton Pisania Listów Amnesty International
W dniach 14-15 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

17:00 - 18:30 pokaz filmowych remiksów Remapping Europe
Zestaw 12 najlepszych remiksów stowrzonych przez młodych twórców i twórczynie dotyczących współczesnych migracji w Europie. Remapping Europe to niezwykły projekt, realizowany jednocześnie w 4 krajach: Polsce, Wielkiej Brytanii, Turcji i Hiszpanii. W każdym z nich odbywają się lokalne warsztaty, poświęcone funkcjonującym w Europie obrazom migrantów i migrantek. Uczestnikami są młodzi ludzie - zarówno ci, którzy sami mają doświadczenie migracji, jak i osoby zainteresowane tą tematyką i poszukujące odpowiedzi na pytanie o to, jak zmienia się współczesna Europa i jak coraz płynniejsze są jej granice.

19:00 - 20:20 Pokaz filmu "727 days without Karamo", reż. Anja Salomonowitz, czas trwania 80 min, film zawiera angielskie napisy
Niekończące się oczekiwanie na pozwolenie na pobyt, zmagania z formularzami i urzędami, kursy niemieckiego, zawiłe zeznania podatkowe i policyjne kontrole. Ta wygląda rzeczywistość imigrantów w Austrii. Odważny, nowatorski dokument naruszający wszelkie zasady konstrukcji filmu dokumentalnego.

20:30 - 21:30 Pokaz filmu "When the bubble burst", reż. Hans Petter Moland, czas trwania 60 min, film z angielskim lektorem i polskimi napisami
Bańka złudzeń to historia ukryta za historią - zglobalizowana ekonomia powoduje, że narodom, firmom i osobom prywatnym coraz trudniej przychodzi obrona przed nieprzewidywalnością rynków finansowych. Ekonomiczny efekt motyla sprawia, że wszyscy jesteśmy tak samo narażeni na ryzyko.

24:00 - zakończenie Maratonu Pisania Listów Amnesty International


15 grudnia (niedziela)

8:00 - 12:00 Maraton Pisania Listów Amnesty International

18:00 - 19:20 Pokaz filmu "Bastoy. Prison", reż. Michel Kapteijns, czas trwania 75 min., film zawiera angielskie napisy
Od osadzonych w norweskim więzieniu Bastøy mężczyzn oczekuje się, że wezmą odpowiedzialność za samych siebie. Nie ma tutaj kamer czy cel, a więźniowie mogą nawet uprawiać hazard. Filozofia tego miejsca opiera się na przekonaniu wodza indiańskiego Niedźwiedzie Serce, że człowiek traktowany jak zwierzę istotnie się nim staje.

19:30 - 20:30 Pokaz filmu "Lovebirds. Rebel lovers in India", reż. Gianpaolo Bigoli, czas trwania 55 min, film zawiera angielskie napisy
Historia pary nowożeńców z Indii, którzy ryzykują życie, uciekając przed swoimi rodzinami, potępiającymi ich związek. Tradycja zabrania zawierania małżeństw z osobami spoza własnej kasty czy grupy religijnej. Pomocy udziela im grupa aktywistów znana, jako „Komandosi miłości”.




Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy