Strona główna > Projekty > Projekty > Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

12. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. 2014

HF (2014-02-17)

Miejsce:
ACK UMCS "Chatka Żaka", Lublin, ul. Radziszewskiego 16, Sala kinowa - Inkubator 
Wstęp wolny!

Wyjątkowe, poruszające kino.
Ważne sprawy.

To już 12 edycja WATCH DOCS w Lublinie - święto kina dla ciekawych świata, zainteresowanych zawiłościami politycznymi, dla świadomych i tych, którzy chcą być świadomymi naruszeń praw człowieka na bardzo różnych płaszczyznach.

Ten festiwal to moc wiedzy, godziny rozmów, dyskusji, spotkań w kuluarach.
Czas spędzony z ludźmi, którzy, choć czasem maja inne zdanie - chcą poznać Twoje.

Chodźcie do kina, zobaczcie kino o prawach człowieka na najwyższym światowym poziomie, spędźcie ten czas razem.

Do zobaczenia przed ekranem!

Materiały dla mediów


Program:
6 marca (czwartek)   |   7 marca (piątek)   |   8 marca (sobota)  
6 marca (czwartek)

17:00

Wizerunkowy problem / Image Problem, 88 ', 2012 Szwajcaria, Reżyser: Simon Baumann & Andreas Pfiffner

Simon Baumann i Andreas Pffifner podejmują się zadania nakrecenia filmu promocyjnego dla Szwajcarii według wszelkich zasad sztuki - po konsultacji ze specjalistami od promocji, budowania marki i politycznego marketingu. Gdy słabną w swoim zapale, korzystają z pomocy psychologa, a wątpliwości etyczne zgłaszają duchownym. W ich promocyjnym spocie przemówić mają zwykli Szwajcarzy, Baumann i Pffifner udają się więc w podróż.  Z kim będą się spotykać i jakie opinie usłyszą od mieszkańców/ek?
Odpowiedź w filmie.
Zobacz trailer.


18:30 
OTWARCIE FESTIWALU18:40

Amazing Azerbaijan!, 60 ' , 2012 Wielka Brytania reżyser: Liz Mermin

Znakomity reportaż Liz Mermin umiejętnie kontrastuje dwie twarze Azerbejdżanu. Z jednej strony prezydent Ilham Alijew chwali się światu nowoczesnym państwem zbudowanym na ropie, z drapaczami chmur i pięciogwiazdkowymi hotelami, a jego propagandyści nazywają Azerbejdżan orłem niosącym krajom islamu nowoczesność i demokrację. Z drugiej – za symbolicznym murem ciągnącym się wzdłuż drogi z lotniska w Baku ukrywa się biedę. A w tym wszystkim nominacja do organizacji Eurowizji w 2011r. Polecamy!


19:50


Vojta Lavička: wzloty i upadki / Vojta Lavička: Ups And Downs / Vojta Lavička: Nahoru A Dolů, 88 ', 2013 Czechy, Reżyser: Helena Třeštíková

Vojta Lavička to obraz nietypowy wśród tak wielu przecież dokumentów o Romach. Tytułowy bohater zdobył niekwestionowaną pozycję w życiu publicznym nieprzychylnego Romom środkowoeuropejskiego społeczeństwa. Vojta jest popularnym muzykiem, publicystą, prezenterem, aktywistą. Niebezkrytycznym wobec romskich współbraci, ale też z biegiem czasu coraz w tym względzie powściągliwszym, wobec narastającego wokół rasizmu. Nie chce jednak, jak rodzina żony, emigrować do Kanady.
Zobacz trailer.

PO FILMIE  - CZAS NA DYSKUSJĘ.

21:45

Nasza klątwa / Our curse, 27 ', 2013 Polska, Reżyser: Tomasz Śliwiński

Leo urodził się z rzadką chorobą, tak zwaną klątwą Ondyny. Mityczna klątwa dotknęła niewiernego kochanka rusałki: mógł on oddychać tylko wtedy, gdy o tym pamiętał. Leo przestaje oddychać, kiedy zapada w sen. Film jest zapisem pierwszych miesięcy życia Leo i osobistym dziennikiem rodziców, próbujących poradzić sobie w nowej sytuacji i oswoić lęk, w rzeczywistości pełnej kabli i dźwięków aparatury oddechowej.
Zobacz trailer.


Rodzina Państwa Kładko / Kladko Family, 7 ', 2013 Polska, Reżyser: Carlos Spottorno

Rodzina Państwa Kładko to nakręcony przez hiszpańskiego fotografa Carlosa Spottorna – zwycięzcę World Press Photo 2002 – krótki, poruszający dokument, który powstał w ramach projektu Under Pressure Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego. Z jednej strony wskazuje on na ogromne różnice między państwami Unii w dostępie chorych na SM do opieki medycznej, z drugiej – jest hołdem złożonym ludziom, którzy nie tracą sił wbrew wszelkim przeciwnościom.

 
Ja nie mam wrogów / No enemies, 5 ', 2012, Irlandia, rReżyser: Trish McAdam

Poruszająco zilustrowana przez Trish McAdam sądowa mowa obrończa Liu Xiaobo z 2009 roku jest jednocześnie manifestem światopoglądowym aktywisty i wyrazem jego miłości do żony. Film powstał w ramach prowadzonej przez Front Line Defenders i PEN Club światowej akcji, która ma na celu uwolnienie noblisty i jego małżonki. Liu Xiaobo odsiaduje 11- letni wyrok za działalność wywrotową, a Liu Xia zamknięta jest w areszcie domowym.


Rzeczywistość 2.0 / Reality 2.0, 11 ',  2012 Niemcy, Meksyk, Reżyser: Victor Orozco Ramirez

Wielokrotnie nagradzana, eksperymentalna rotoskopowa animacja o narkotykach i zbrodniach karteli narkotykowych w Meksyku, opowiedziana z punktu widzenia emigracji. Reżyser, mimo pobytu na obczyźnie, ogląda w serwisie youtube płynące z ojczyzny obrazy przemocy. Stały się one zupełnie zasadniczym elementem intensywnie zmediatyzowanych narkotykowych wojen – gangi starannie dobierają miejsca kolejnych publicznych „egzekucji”, dbają o ich fachową audiowizualną rejestrację, a następnie o szeroką dystrybucję tych przerażających zapisów. Cieszą się one ogromną popularnością.7 marca (piątek)


17:00

Wyznanie Zelima / Zelim's Confession, 60 ',  2013 Niemcy, Reżyser: Natalia Mikhaylova

Zelim opowiada o torturach, których doświadczył jako czeczeński uchodźca w Inguszetii z rąk policjantów. Pewnego dnia, gdy czekał na autobus, funkcjonariusze zaproponowali mu podwiezienie. Jednak zamiast w stronę obozu dla uchodźców, zawieźli go na posterunek. Parę dni później znów zabrano go na komendę – tym razem siłą. O tym, co dalej - opowiada sam.
Zobacz trailer.

PO FILMIE - CZAS NA DYSKUSJĘ.


18:30

Pan i Pani Zhang / Mister and Missis Zhang / Monsieur et Madame Zhang, 52 ', 2013 Francja, Reżyser: Fanny Tondre & Olivier Jobard

Pan i Pani Zhang to dokument wybitny, klasą dyskretnej obserwacji, wspaniałych zdjęć i bezbłędnego montażu przewyższający większość współczesnych obrazów poświęconych migrantom. Podejmuje też niebanalny temat - powrotów. Tytułowe małżeństwo od dziesięciu lat mieszka we Francji, jak milion innych Chińczyków.
 
PO FILMIE - CZAS NA DYSKUSJĘ.


19:40 

Lato z Antonem / Summer with Anton / Un été avec Anton
, 61 ', 2012 Belgia, Reżyser: Jasna Krajinovic

12-letni Anton mieszka z babcią pod Moskwą. Jak wielu innych chłopców z niezamożnych rosyjskich rodzin w czasie wakacji jedzie na letnią szkołę wojskową. Od kiedy Putin doszedł do władzy, takie obozy stały się bardzo popularne. Strzelanie, musztry, dyscyplina, edukacja. Anton opowiada reżyserce o swoich przemyśleniach. Czuje, jak podczas obozu rośnie w nim siła.
Zobacz trailer.

PO FILMIE - CZAS NA DYSKUSJĘ.


21:00

To zależy od ciebie / It's up to you / Du velger selv, 15 ', 2013 Norwegia, Reżyser: Kajsa Næss

To film o dzieciństwie bez ojca. „Tatusiowie wszystkich innych z przedszkola nie są w więzieniu. I tu jest problem” mówi jedna z bohaterek.

Dzień zwyciężył noc / The day has conquered the night / Le jour a vaincu la nuit, 
28 ', 2013 Francja, Reżyser: Jean-Gabriel Périot

Jean-Gabriel Périot, stały bywalec WATCH DOCS, po raz kolejny udowadnia, że jest niekwestionowanym mistrzem krótkiej, eksperymentalnej formy.  O czym opowiada w tym krótkim obrazie- dowiecie się na festiwalu.Szaraf / Sharaf - An Animated Documentary / Sharaf - en animerad dokumentär, 
14 ', 2012 Szwecja, Reżyser: Hanna Heilborn & David Aronowitsch

Szaraf to imię nastoletniego bohatera tego krótkiego filmu, który przeżył wielodniowy pobyt na dryfującej po oceanie łodzi, pełnej wycieńczonych uchodźców. Szaraf miał szczęście – przeżył, podczas gdy tysiące innych ginie, próbując dostać się do Europy. Teraz w celi zamkniętego ośrodka opowiada filmowcom swoją historię.


Nigdy więcej – historia rewolucji / Not Anymore: A Story of Revolution,14 ', 2013 USA, Reżyser: Matthew VanDyke

Nigdy więcej – historia rewolucji to krótki, wstrząsający film, nakręcony przez aktywistę Matthew VanDyke’a w rozdartej konfliktem Syrii. Po studiach z zakresu nauk politycznych, bezpieczeństwa i arabistyki VanDyke przyłączył się do walki zbrojnej w Libii, gdy wybuchała tam rewolucja.Cegła / The Brick
, 15 ', 2013 Polska - Birma, Reżyser: Htoo Tay Zar & Min Thu Aung & Htuu Lou Rae & Yan Naing Kho & Zin No No Zaw

Półtorej godziny drogi od Rangunu leży wioska, której cała ludność żyje z jednego zajęcia – wypalania cegły. To wymagający proces. Uczestniczą w nim mężczyźni, kobiety i dzieci, tworząc spektakularny łańcuch produkcji.
  
 8 marca (sobota)16:00

Za kratami nie nosimy burek / No Burqas Behind Bars, 77 ', 2012 Szwecja, Reżyser: Nima Sarvestani

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Nikt nie każe im tu zasłaniać twarzy, z dala od utrzymywanego przez rodziny terroru mogą marzyć, snuć plany na przyszłość i wychowywać dzieci. Większość kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar odsiaduje wieloletnie wyroki za ucieczkę z domu lub zdradę.
O jakiej wolności marzą kobiety z więzienia Takhar?
Zobacz trailer.


PO FILMIE - CZAS NA DYSKUSJĘ


17:40 

Banaz: historia miłosna / Banaz: A Love Story, 70 ', 2012 Norwegia, Wielka Brytania, Reżyser: Deeyah Khan

Banaz – love story to wstrząsający film o honorowym zabójstwie Banaz Mahmod, 19-letniej Brytyjki kurdyjskiego pochodzenia. Popełnione w 2006 roku morderstwo poruszyło świat. Na rodzinnej naradzie ojciec, wuj i trzej kuzyni postanowili zgładzić nastolatkę, gdyż ich zdaniem splamiła honor rodziny niestosownym zachowaniem. Jej zbrodnią był pocałunek z ukochanym na ulicy – ktoś zobaczył parę i doniósł ojcu.
Zobacz trailer.


19:00

Czerwone wesele / Red Wedding / Noces rouges, 58 ', 2012 Kambodża, Francja, Reżyser: Guillaume Suon & Lida Chan

Ten z wielką kulturą zrealizowany film przypomina mało znane na świecie oblicze terroru Czerwonych Khmerów, które nawet w samej Kambodży jest jeszcze tabu. Próbuje je przełamać Sochan Pen, bohaterka Czerwonego wesela, która po prawie 40 latach milczenia gotowa jest złożyć skargę do sądzącego zbrodnie tamtego reżimu Trybunału, aby przymusowe małżeństwa z czasów Demokratycznej Kampuczy nie zostały pominięte w ogólnym obrazie jej zbrodni.
Zobacz trailer.

PO FILMIE - CZAS NA DYSKUSJĘ

20:20

Walka o Tybet / Struggle for Tibet / Kamp um Tibet,
 52 ', 2012 Niemcy, Reżyser: Shi Ming & Thomas Weidenbach

Walka o Tybet to pierwszy dokument, w którym o tragedii na Dachu Świata mówią przede wszystkim chińscy eksperci, krytycznie oceniający politykę własnego rządu. Pisarz Wang Lixiong, historyczka Li Jianglin i geograf Wang Weiluo prowadzą badania terenowe, zdobywają i analizują tajne dokumenty oraz plany inwestycji gospodarczych. Na ich podstawie dekonstruują mity, które powtarzane latami przez potężną machinę propagandową, dla wielu zdążyły nabrać charakteru aksjomatów.


21:30

Matka 24h / Mother 24/7, 30 ',  2012 Polska, Reżyser: Marcin Janos Krawczyk

Film Krawczyka to fascynujący, czasem wzruszający, a czasem zabawny obraz ludzkich pragnień, obaw, emocji, wiary i sceptycyzmu, a także polskich rytuałów i wnętrz. O co proszą Matkę Boską Częstochowską Polacy przyjmujący na 24 godziny do swoich domów peregrynującą po kraju kopię jej cudownego obrazu? Kim są i jak się wówczas zachowują? Najwyższej klasy filmowa obserwacja Marcina Janosa Krawczyka
Zobacz trailer.


22:00

Ziemia niczyja / No man's land / Ingenmandsland, 30 ' , 2013 Dania, Wielka Brytania, Reżyser: Michael Graversen

Ziemia niczyja to krótki dokument o nastolatkach w duńskim ośrodku dla dzieci, które do Danii uciekły bez rodziców. Poznajemy bardzo różne historie młodych ludzi, którzy czekaja na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy. Personel placówki robi co może, żeby im pomóc, jednak sam przeżywa trudne chwile, gdy zbliża się moment deportacji niektórych podopiecznych.

Organizatorzy
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Społeczny Instytut Filmowy

Organizatorzy lokalni
Stowarzyszenie Homo Faber
ACK UMCS "Chatka Żaka"
Kinoteatr Projekt – Centrum Kultury


Kontakt do koordynacji w Lublinie
Piotr Skrzypczak
e-mail: ps@hf.org.pl