Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

European Souvenirs

AD (2014-02-25)

European Souvenirs - czyli pamiątki z Europy.

Zapraszamy na niezwykły, międzynarodowy pokaz "live cinema show", w którym obrazy filmowe i muzyka są na żywo miksowane przez obecnych na scenie artystów.

22 marca 2014, godz. 20:00, ACK "Chatka Żaka" Sala Widowiskowa inkubator
 
Projekt został zainicjowany 2 lata temu i zrzesza kolektyw 5 młodych artystów z Polski, Turcji, Wlk. Brytanii, Holandii i Hiszpanii. Punktem wyjścia tego multimedialnego pokazu były takie uniwersalne słowa-klucze jak "rodzina", "podróż", "granice" czy "pamięć". Artyści badają osobiste, lokalne i uniwersalne znaczenia tych słów, zawarte w domowych i narodowych archiwach. Wszyscy urodzili się w latach 80-tych, łączy ich wspólna obserwacja zmian, zachodzących na przestrzeni ostatnich 30 lat wEuropie, dzieli osobiste ich doświadczanie. Podczas godzinnego pokazuzabierają widzów w podróż po ludzkiej pamięci. Przywożą z tej podróży cenne "Europejskie Upominki" - dźwięki i obrazy z przeszłości, z rożnych europejskich kontekstów. Zapraszają widzów do tworzenia nowych połączeń pomiędzy europejskimi krajobrazami, tożsamościami i wyobrażeniami, do nakreślania nowych granic na naszych własnych mapach pamięci.
Ważnym narzędziem użytym w pokazie jest remiks - czyli praca na filmowych, dźwiękowych i fotograficznych archiwach, w wyniku której znane nam obrazy i historie nabierają nowych znaczeń i zmieniają powszechnie obowiązujący obraz miejsc, w których żyjemy. European Souvenirs to niezwykła audiowizualna podróż, w którą zabieramy bagaż pełen europejskich tożsamości.

Projekt European Souvenirs został zrealizowany w ramach międzynarodowej sieci Doc Next Network, zainicjowanej przez Europejską FundacjęKultury. Kuratorem projektu jest hiszpańska organizacja ZEMOS98.Polskim partnerem projektu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Polskim partnerem sieci DNN i współorganizatorem pokazu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

WSTĘP WOLNY


Pokaz European Souvenirs odbędzie się w ramach Drugiego międzysektorowego forum roboczego dot. lokalnych polityk migracyjnych (21-23 marca 2014) organizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Interkulturalni pl oraz Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z urzędami miast: Krakowa, Lublina i Warszawy.