Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

25/25

HF (2014-05-27)

25/25 czyli kolejna podróż Homo Faber

Z okazji 25 rocznicy pierwszych (częściowo) wolnych wyborów Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na nietypową podróż po mieście i historii współczesnej Polski.

Najpierw kilka zdań wyjaśnienia, dlaczego to robimy.

Z okazji 20-lecia lipca 80 cześć naszego zespołu współtworzyła niezwykłą podróż po Polsce. Wsiedliśmy w kolejowy wagon, i w ciagu miesiąca odwiedziliśmy 17 najwiekszych miast, rozmawiając z ludźmi o solidarności - zwłaszcza tej pisanej z małej litery. Ta podróż zapoczątkowała nasz głód wiedzy na temat współczesności, zwłaszcza widzianej oczami cichych bohaterów i bohaterek.
O naszych doświadczeniach można przeczytać na www.wagon.lublin.pl.

Kolejny pomysł na poznawanie współczesnej, choć często bardziej odległej w czasie historii regionu, to autorski pomysł na podróż "Śladami Singera". Podróż trwała również miesiąc, jednak tym razem odbywała się starym, rozklekotanym autobusem. Poznawaliśmy relacje polsko-żydowskie w podlubelskich miasteczkach-sztetlach. I także rozmawialiśmy z setkami ludzi, którzy pamietają czasy dwudziestolecia międzywojennego, lata wojny a także wszystko to, co nastało po niej.
Relacje na www.hf.org.pl/singer/.

Potem przesiedlismy sie na rowery. Temat pozostał ten sam: trudna, współczesna historia. Przez pare lat odwiedzaliśmy miejsca, które kiedyś wielokulturowe, teraz często są jedynie umierającymi wsiami i miasteczkami. Rozmawialiśmy o burzeniu cerkwi, wysiedleniach, Akcji Wisła...
Więcej o wyprawach można znaleźć np. tutaj.

Jednak nasze oprowadzanie nie polega jedynie na podróżach. W Lublin także uwielbiamy sie zanurzać. Najlepiej przy pomocy historii mówionych. Jednak, by całość była czyms więcej niż odsłuchiwaniem relacji przed ekranem komputera, wymyśliliśmy "Szeptany Lublin". Oddaliśmy głos ważnym dla miasta postaciom, i pozwoliliśmy dać się odprowadzić po Ich Lublinie. W realu. Interesowały nas zwłaszcza kwestie związane z odzyskiwaniem utraconej po wojnie wolności. 
www.szepatny.lublin.pl

Tym razem nasza podróż także będzie nietypowa. Zamiast pociągu, autobusu czy roweru skorzystamy z czegoś najprostszego - z własnych nóg. I przebiegniemy po Lublinie 25 km snując opowieść o tym co było, co się zmieniło, i co, być może zdarzy się jeszcze w naszym mieście.

A skąd wiedza? Od fascynujących osób, które poświęciły nam swój swój czas by z nami, przez te 10 lat działalności HF, porozmawiać i pozwolić się nagrać, oprowadzić, poprowadzić. W ten sposób głowy mamy pełne niezwyklych opowieści o współczesnej historii miasta, które Wam z przyjemnością przekażemy.

Start: 4 czerwca 2014 r., godz. 18:00, Krakowskie Przedmiescie 61

Meta: dwadzieścia pięć kilometrów później, w tym samym miejscu.

Zapisy: brak. Wystarczy kondycja pozwalająca przebiec 25 kilometrów.

Wpisowe: chęć podzielenia się w trasie swoimi historiami na temat współczesnej, wolnej i demokratycznej Polski, a zwłaszcza w kontekście Lublina i przemierzanej przestrzeni.


Kontakt: Piotr Skrzypczak, ps@hf.org.plKomentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy