Strona główna > Warto poczytać > Teksty

Bookmark and Share

Czy masz prawo do prywatności?

Kinga Kulik (2014-07-21)

Zachęcamy do obejrzenia serii filmików Fundacji Panoptykon "Rodzina pod nadzorem" obrazujących w jaki sposób kamery monitoringu paradoksalnie mogą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, telefony komórkowe mogą ograniczać wolność, a każdy ruch w internecie jest śledzony i co w związku z tym może się zdarzyć.


Czym jest społeczeństwo nadzorowane?

Żyjemy w społeczeństwie nadzorowanym. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy albo wolimy o tym nie myśleć, jednak wszechobecny nadzór już stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Niemal każda nasza aktywność jest monitorowana i rejestrowana. Dzieje się to dzięki tysiącom baz danych, kamerom monitoringu, telefonom komórkowym, cyfrowym śladom pozostawianym w Internecie. Nowoczesne narzędzia przenikają się z różnymi przejawami nadzoru „nietechnologicznego”. Krok po kroku jesteśmy oswajani z kolejnymi przejawami kontroli nad naszym życiem. I często przyjmujemy je jak cywilizacyjną konieczność, przed którą nie ma ucieczki.Źródło: strona internetowa Fundacji Panoptykon, http://panoptykon.org/idea, 21.07.2014 r.
* Fundacja Panoptykon istnieje od 2009 roku. Celem organizacji jest działanie na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. W 2013 r. wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Amnety International Polska zwróciła się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu Wojskowego i Agencji Wywiadu z pytaniami dotyczącymi amerykańskiego programu PRISM oraz współpracy polskich organów władzy publicznej z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Sprawa jest w toku.

Opublikowała raporty:
- Internet a prawa podstawowe
- raport dot. monitoringu wizyjnego

Poczytaj o innych działaniach Fundacji.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy