Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

Czy Rosjanie i Rosjanki są sobie winni?

HF (2014-11-09)

Prawa człowieka i sytuacja społeczeństwa obywatelskiego w Rosji


Zbliża się pierwsza rocznica ukraińskiego Majdanu. Ten rok przeorał nasze myślenie o międzynarodowym bezpieczeństwie, przyszłości, światowym pokoju. Nasz region zszedł z drogi, która wydawała się oczywista - dalsza integracja, współpraca, zmierzanie w podobnym kierunku.

Od roku nasza uwaga nieustannie skupiona jest na Ukrainie, Ukraińcach i Ukrainkach, którzy walczą o niepodległość swojego kraju. Nierzadko oddając życie. Solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami, organizujemy zbiórki, przygotowujemy akcje poparcia. Temat „wojny na wschodzie” nie znika z codziennych rozmów.

Tymczasem Ofiarami polityki Federacji Rosyjskiej są nie tylko Ukraińcy ale także Rosjanie.
W naszych dyskusjach temat łamania praw człowieka w Rosji pojawia się niezwykle rzadko. Bardzo mało wiemy o codziennym prześladowaniu dziennikarzy/karek, działaczy/ek opozycyjnych, organizacji pozarządowych. Nie wiemy nic o osobach, które starają się zmieniać Rosję od środka.
Z racji ograniczenia swobód obywatelskich coraz trudniej protestować. A jednak na Marsz Pokoju w Moskwie przyszło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Brakuje elementarnej wiedzy o położeniu instytucji społeczeństwa obywatelskiego w Rosji oraz sytuacji zwykłych obywateli tego Państwa.
Nie zastanawiamy się nad wpływem sankcji ekonomicznych na pojedynczego Rosjanina czy Rosjanki, którzy z miesiąca na miesiąc mają coraz większe problemy z zakupem żywności.


Tymczasem w Polsce niepokojąco wzrasta rusofobia.

O tym wszystkim chcemy porozmawiać.

Zapraszamy 12 listopada (środa), o godzinie 18:00 do Inkubatora ACK UMCS Chatki Żaka, ul. Radziszewskiego 16.

O aktualnej sytuacji w Federacji Rosyjskiej opowie Rosjanka, doktorantka Wydziału Politologii UMCS, członkini Stowarzyszenia Homo Faber Olesya Malyugina.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy