Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

10. Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY 2015

(2014-12-30)

Zapraszamy na festiwal!
   
Stowarzyszenie Homo Faber wraz ze Stowarzyszeniem „Żydowskie Motywy” zapraszają na festiwal filmowy poświęcony nacji żydowskiej, jej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i tej na przestrzeni dziejów.


Za pośrednictwem sztuki filmowej zaciekawiamy widzów szeroko pojętą tematyką związaną z narodem żydowskim, a także szukamy drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się. Docieramy do zróżnicowanej widowni, która wyjątkowo często styka się z problemami współczesności, takimi jak nietolerancja czy nienawiść.


W ciągu trzech dni festiwalowych zobaczymy siedem filmów dokumentalnych, wyprodukowanych w różnych zakątkach świata, w tym trzy w Polsce. Wśród nich znajdziemy również akcent lubelski.


Wszystkie projekcje odbędą się w sali kinowej Inkubatora Medialno - Artystycznego ACK UMCS "Chatka Żaka" na ul. Radziszewskiego 16.

Wstęp wolny!

CZWARTEK


18:00 


Nigdy nie zapomnij kłamać Never Forget to Lie Marian Marzyński USA 2013, 56

Marian Marzyński opowiada historię swego życia, w którym "kłamstwo było kluczem do przetrwania". Niegdyś dziecko uratowane z Zagłady, potem przymusowy emigrant Marca, w 1981 roku amerykański reporter w PRL-u, dziś ponownie wraca do Polski z kamerą. Odwiedza swoje dawne mieszkanie w warszawskim getcie, spotyka ludzi, którzy pomogli mu przeżyć wojnę, rozmawia z przyjaciółmi, z którymi złączył go podobny los. Ten niezwykle osobisty, opowiedziany emocjami film ma siłę psychodramy, pomagającej zrekonstruować swoją tożsamość i pamięć.


19:10


Twarze nieistniejącego miasta/Faces of the Non-Existent Town 
Natasza Ziółkowska-Kurczuk Polska 2013, 25

Inspiracją do powstania filmu była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w Lublinie na strychu kamienicy przy Rynku 4 i przekazana do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Bohaterami opowieści są utrwaleni na fotografiach dawni mieszkańcy przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. Film jest artystycznym eksperymentem; otwiera przestrzeń prawdopodobnych codziennych zdarzeń i relacji między ludźmi. Estetyka obrazu, subtelna animacja, oryginalna muzyka, tworzą nacechowany symbolicznie język.PIĄTEK


17:00

Żołnierz na dachu Soldier on the Roof Esther Hertog Holandia 2012, 80

W Hebronie na Zachodnim Brzegu, jednym z ważniejszych świętych miejsc zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów, pośród 120 tysięcy Palestyńczyków mieszka około 800 ekstremistycznych żydowskich osadników. Przez trzy lata Esther Hertog filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia. Osadników strzeże cały batalion żołnierzy rozmieszczonych na dachach miasta.18:40

Holokaust - klej do tapet? Holocaust - Is It a Wallpaper Paste? Mumin Shakirov 
Rosja 2013, 56

Siostry Karatygin osiągnęły to o czym marzy wielu młodych ludzi – stały się sławne. W tym celu wzięły udział w programie telewizyjnym „Absolutnie oszałamiające”. W tym quizie na ogół nie ma tematów pojawiających się na egzaminach, ale nieoczekiwanie dziewczyny zapytano co znaczy słowo „Holokaust”. Odpowiedziały, że to jest rodzaj kleju do tapet. Ta część programu otrzymała ogromną ilość kliknięć na YouTube i spowodowała wiele pytań dotyczących edukacji w Rosji oraz samych dziewcząt. SOBOTA

17:00

Pani spod szóstki The Lady in Number 6 Malcolm Clarke Kanada, USA,UK 2013, 39

Pani spod szóstki, laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osoba niezależną i przypisywała swoje długie życie nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie.


18:00

Bezsenność Insomnia Andrzej Titkow Polska 2012, 53 min

Leonard Borkowicz urodził się w 1912 roku w Wiedniu, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W młodości został członkiem ruchu komunistycznego. W więzieniach II RP spędził ponad pięć lat, a potem trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Po wojnie pełnił wiele funkcji partyjno-rządowych. Był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami. W roku 1968, na fali antysemickiej czystki, został zwolniony ze swej ostatniej pracy. 26 października 1989 roku rozczarowany, zgorzkniały i schorowany, popełnia samobójstwo.

19:00

Mój najszczęśliwszy dzień My Happiest Day Michał Bukojemski Polska 2013, 67

Marian Turski jest Polakiem, Żydem, był komunistą. Historia jego ocalenia z Holokaustu jest punktem wyjścia do opowiedzenia o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski. Ludzkiej solidarności zawdzięcza przetrwanie wojny. Solidarność lat osiemdziesiątych wyrzuciła na „śmietnik historii” Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, której był członkiem. Marian Turski, uczestnik i chłodny obserwator, daje świadectwo epoki.PARTNER
 

 PATRONI MEDIALNI