Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2015

Bookmark and Share

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ola Gulińska (2015-02-19)

Zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – to przesłanie „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zaplanowanego na ostatni tydzień lutego. Idea ta związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).

Od 23 lutego do 28 lutego szereg podmiotów wesprze ludzi pomocą: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna oraz Komenda Główna Straży Granicznej.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można znaleźć informacje o dyżurach funkcjonariuszy ww. instytucji.


W Lublinie oferujemy wsparcie osobom doświadczającym dyskryminacji codziennie

Prowadzimy Punkt Wsparcia Antydyskryminacyjnego, w ramach którego oferujemy poradnictwo dla osób, które doświadczyły nierównego traktowania.

Żeby się umówić na spotkanie, trzeba do nas wcześniej zadzwonić (664 360 701) lub napisać mail (antydyskryminacja@hf.org.pl). Oddzwonimy lub odpiszemy, proponując dogodny termin na spotkanie. Rozmowy odbywają się w naszym biurze tak, by nikt nie przeszkadzał w swobodnej konwersacji. Obowiązuje nas zasada poufności. Może się do nas zgłosić każda osoba, która przypuszcza, że dotknął jej problem dyskryminacji. Po omówieniu problemu próbujemy dokonać diagnozy sytuacji i przede wszystkim zweryfikować, czy faktycznie doszło do dyskryminacji. W oparciu o te informacje pomagamy wskazać możliwe ścieżki dalszego postępowania, omawiając konsekwencje każdej z nich. Nie świadczymy porad prawnych. Wspieramy w szukaniu konkretnych rozwiązań, ale wybór jednego z nich należy do osoby, która doświadczyła dyskryminacji.

Jeśli wymaga tego sytuacja, asystujemy na kolejnym etapie podjętych działań. Udzielamy również wsparcia w kontaktach z poszczególnymi instytucjami bądź organizacjami, jeśli współpraca z nimi okazuje się wskazana lub konieczna.

Zapraszamy również na stronę www.hf.org.pl/antydyskryminacja, na której staramy się gromadzić bazę wiedzy, kontaktów, opisów przypadków oraz dobrych praktyk dotyczących dyskryminacji.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy