Strona główna > Warto poczytać > Teksty

Bookmark and Share

Pakiet dobrych praktyk, inspiracji i artykułów o edukacji międzykulturowej dzieci i młodzieży

HF (2015-11-30)

Niełatwo odczytać napisy.
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

W edukacji międzykulturowej ważna jest różnorodność, pomysł, podejście, wykorzystanie tego co dookoła, ale i nowych technologii. Prezentujemy Wam więc zebrany przez nas pakiet rekomendacji, dobrych praktyk, polecanych przez nas stron, scenariuszy i publikacji do wykorzystania w swojej pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą.

Jakie cele zakładamy w edukacji wielokulturowej?

1. Przeciwdziałanie postawom dyskryminującym, rasistowskim, opartym na stereotypie, przesądzie czy plotce, postawom i zaochowaniom wykluczającym.

2. Kształtowanie w dzieciach nastawienia na dialog społeczny, otwartości na innych i nowe sytuacje.

3. Zwiększenie wiedzy na temat mniejszości i pogłębienie pozytywnego wizerunku innych kultur, a także zrozumienie i zaakceptowanie różnic.

4. Wzbudzanie chęci do odkrywania, ciekawości świata i ludzi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOBRE PRAKTYKI/ CIEKAWE PROJEKTY

I jedziemy poznać kolejną religię - islam.
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii

4 STRONY WARSZAWY - projekt dla szkół dotyczący czterech religii istniejących w Warszawie (katolicy, prawosławni, muzułmanie i żydzi).
STRONA PROJEKTU
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MATERIAŁY POMOCNICZE/ PUBLIKACJE

1. Materały pomocnicze do realizacji projektu Ślady przeszłości, do wykorzystania szczególnie w szkołach ginazjalnych.
POBIERZ
Praca wre!
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii


2. Publikacja pomocna przy planowaniu edukacji o tolerancji, przydatna w praktykowaniu wielokulturowości i międzykulturowości podczas warsztatów organizowanych przez ngo, szkoły, organizacje społeczne.
POBIERZ


3. Niebieskoocy, Nora Lester, Stowarzyszenie Kobiet Konsola - podręcznik od prowadzenia zajęć z wykorzystaniem filmu "Niebieskoocy". Daje m.in. możliwość zobaczenia, jak przebiega jedno z najbardziej znanych ćwiczeń w edukacji antyrasistowskiej, stworzone przez Jane Elliott, zmusza oglądających do refleksji nad mechanizmami uprzedzeń i dyskryminacji.
POBIERZ


4. Wielokulturowość na co dzień - materiały dla nauczycieli, Stowarzyszenie Villa Decjusza. Zestaw praktycznych narzędzi pracy z młodzieżą, zwłaszcza na terenach zamieszkałych przez mniejszość romską. Projekt w ramach którego powstała publikacja, skierowany był do nauczycieli z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
POBIERZ


5. Weź kurs na wielokulturowość, Helsińska Fundacja Praw Człowieka. E-podręcznik dla trenerów i trenerek prowadzących zajęcia z wielokulturowości, praw człowieka, przeciwdziałaia dyskryminacji.
POBIERZ
Praca wre!
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii


6. Pogranicze, tożsamość, edukacja międzykulturowa, Jerzy Nikitorowicz, Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana. O edukacji międzykulturowej w kontekście pogranicza, mniejszości, relacji między grupami mniejszościowymi historycznie i współcześnie.
POBIERZ


7. Edukacja międzykulturowa, Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu, Program Młodzież w Działaniu. Kompendium wiedyz o nauczaniu międzykulturowym, zasadach,metodach pracy z dziećmi i młodzieżą, dużo praktycznych przykłądów i scenariuszy gier. W dwóch częściach.
POBIERZ CZĘŚĆ I
POBIERZ CZĘŚĆII

8. Edukacja międzykulturowa, Program Młodzież w Działaniu. Publikacja przybliża termin edukacja międzykulturowa, kultura, międzykulturowość, stereotypy. Zawiera wiele scenariuszy gier, zabaw i ćwiczeń o tematyce międzykulturowej.
POBIERZ
Wszystko ciekawi.
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii


9. Uczenie się międzykulturowe. Pakiet szkoleniowy, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Zawiera wskazówki, które pomogą opracować metodologię uczenia się międzykulturowego, wybór różnych rodzajów stosownych metod, modelowe propozycje prowadzenia warsztatów tematycznych.
POBIERZ


10. Edukacja interkulturowa, Magdalena Dakowska, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Artykuł o edukacji i przegląd działań realizowanych przez CEO w paramch projekłości".
POBIERZ


11. Kultura polskich Romów. Poznajmy sie! Materiały pomocnicze, scenariusze i inspiracje dla nauczycieli zebrane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej dotyczące edukacji o Romach w Polsce i na świecie.
POBIERZ


12. Narzędziownik różnorodności. Dobre praktyki w projektach i organizacjach, Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Publikacja podsumowująca Sympozjum Różnorodność – sprawdzam!, które odbyło się 27 września 2013 roku na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 z Białegostoku w ramach Antydyskryminacyjnego Programu Edukacji Obywatelskiej Różnorodność – podaj dalej!
POBIERZ-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ORGANIZACJE

1. Fundacja Edukacji Międzykulturowej miedzykulturowa.org.pl

2. Fundacja Obywatelska Perspektywa obywatelska.org.pl

3. Fundacja Świat Na Wyciągnięcie Ręki swiaty.org.pl

4. Centrum Edukacji Obywatelskiej ceo.org.pl

5. Helsińska Fundacja Praw Człowieka www.hfhr.pl

6. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu wolontariat.org.pl

7. Stowarzyszenie Studnia Pamięci facebook.com/studniapamieci

8. Fundacja Ocalenie ocalenie.org.pl

9. Stowarzyszenie Nomada nomada.info.pl

10. Stowarzyszenie Interkulturalni interkulturalni.pl

11. Fundacja Okno Na Wschód onw.org.pl

12. Fundacja Na Rzecz Różnorodności Społecznej ffrs.org.pl

13. Fundacja Humanity in Action uprzedzuprzedzenia.org

14. Związek Stowarzyszeń MULTIKULTURA multikultura.manifo.com

15. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN teatrnn.pl

16. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok widok.org.pl

17. Fundacja Edukacji i Twórczości www.mentoring.pl

18. Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 9dwunastych.org
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy