Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2016

Bookmark and Share

One Billion Rising

Anna Dąbrowska (2016-01-18)

NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND

PROTESTUJ | TAŃCZ | POWSTAŃ
PRZECIWKO MOLESTOWANIU SEKSUALNEMU WOBEC DZIEWCZĄT I KOBIETOd 2013 roku 14 LUTEGO cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku jest nas coraz więcej. W 2013r. tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, a w 2015 w niemal 50.
Tańczymy 14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku


ZATAŃCZ W LUBLINIE
Próby: 1 - 4 lutego, sala prób nr 5 Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), godz. 18.00
Jeśli jesteś instruktorką tańca i chciałabyś pomóc w organizacji akcji - zgłoś się do nas. Będą dodatkowe próby - będziemy o nich informować.

Akcja: 14 lutego, plac przed Centrum Kultury, godz. 15:00.

Ostatnia próba.
Fot. Piotr Skrzypczak
Więcej fotek w galerii

POMYSŁ EVE ENSLER
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:
Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie...
Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!
I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING”
na Walentynki 2013 roku

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.
Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy

SYTUACJA W POLSCE
Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym ok. 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych!
Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.


Akcja koordynowana jest przez Fundację Feminoteka.