Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Masz Głos

(2016-09-12)

Masz Głos to ogólnopolska akacja prowadzona do lata przez Fundację im. Stafana Batorego. 
W lipcu 2016 r. nasze Stowarzyszenie do niej dołączyło, by w czterech regionach pomóc lokalnym inicjatywom lepiej współpracować z władzą.

Poniżej to co pojawiło się o naszej pracy w mediach.
A tutaj można przeczytać więcej o samej akcji.
Gazeta Wyborcza w Lublinie, 12.09.2016
Autro/ka: md

Kurs zmieniania świata na lepsze. Wspólna praca z samorządem

Wprawdzie pieniądze, jakie można dostać w tym konkursie są nie za duże, to jednak nie o nie tutaj chodzi. - To przede wszystkim frajda ulepszania otoczenia. Brakuje miejsca zabaw dla dzieci? To je stwórzmy!- przekonują organizatorzy.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Mowa o akcji "Masz Głos" prowadzonej przez Fundację Batorego. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które motywuje mieszkańców do wspólnej pracy z samorządem. W ten sposób można nauczyć się jak zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Udział w akcji to m.in. porady ekspertów, szkolenia na temat tego skąd brać pieniądze na realizacje pomysłów a także szansa na nagrodę Super Samorząd.

Taka statuetka w 2013 r. już powędrowała do mieszkańców Lublina - do grupy ojców, którzy dla swoich dzieci postanowili odremontować zdewastowany plac zabaw, gdzie sami bawili się w dzieciństwie. Przypomnijmy ich historię.

Ojcowie zaczęli działać pod nazwą Grupa Nieformalna Plac Zabaw Generała Sowińskiego i wystartowali w konkursie "Masz Głos". O pomysły na plac zapytali wszystkich swoich sąsiadów. Przygotowali 200 ankiet, które rozprowadzili do skrzynek pocztowych. Wypełnione ankiety mieszkańcy wrzucali potem do urny ustawionej w popularnym na osiedlu zieleniaku. W ten sposób udało się wypracować wstępną koncepcję. Potem zaczęło się szukanie pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. W sprawę zaangażowali się dzielnicowi radni i udało się. W 2013 r. ojcowie, podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, odebrali za to statuetkę.

Jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, specjalista Fundacji Batorego, zaangażowanie mieszkańców w życie swoich społeczności rośnie. W badaniach CBOS z 2002 roku tylko 50 proc. osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że ludzie tacy jak oni mogą pomóc potrzebującym lub rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi czy miasta, działając wspólnie z innymi. W 2014 było to już 80 proc.

Do udziału w akcji Masz Głos zaproszeni są wszyscy mieszkańcy - grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział jest bezpłatny.

Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

Można liczyć porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania), wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski. Jest też szansa na zdobycie niewielkiego grantu oraz szansa na zdobycie nagrody Super Samorząd i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie.


Cały tekst: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20676953,kurs-zmieniania-swiata-na-lepsze-wspolna-praca-z-samorzadem.html#ixzz4K1Zhawcz
Radio Lublin, 29.08.2016
Autor/ka: PaSe

Obywatelu! Pamiętaj, że Masz Głos


Prowadzona przez Fundację im. Stefana Batorego akcja Masz Głos wspiera mieszkańców z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia we współpracy z władzami lokalnymi.

Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje się wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy.

Rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos. Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.

Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, m.in. grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, czy Uniwersytety Trzeciego Wieku.

We wrześniu odbędą się bezpłatne szkolenia.


http://moje.radio.lublin.pl/obywatelu-pamietaj-ze-masz-glos.html


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy