Strona główna > Projekty > Projekty > Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Bookmark and Share

II Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet 2017

HF (2016-09-19)

Zapraszamy Was na drugą edycję Demakijażu, która odbędzie się od 25 do 29 października 2017 w Centrum Kultury w Lublinie.

W tym roku pokażemy wyzwania z jakimi mierzą się kobiety w różnych częściach świata. Feminizm nie ma jednej twarzy. To, co dla kobiet mieszkających w pewnych częściach świata wydaje się niezbywalnym prawem, w innych jest wciąż przedmiotem kontrowersji i sporów. W czasie Demakijażu spotkacie tę różnorodność.

Zapraszamy Was na projekcje, debaty, koncerty. Wszystko w feministycznym, kobiecym i dziewczyńskim klimacie. Już niebawem ogłosimy pierwsze informacje dotyczące programu, jest na co czekać – obiecujemy!


Zobacz także

I Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet 2016 (Projekty)PROGRAM

25 października (środa)

16:30 - 18:15 „Difret”
reż. Zeresenay Mehari, 2014, 99 min.,USA/Etiopia, dramat, obsada: Meron Getnet (Meaza Ashenafi), Tizita Hagere (Hirut), Brook Sheferaw (z-ca prok. okręgowego), Moges Yohannes (szef posterunku policji), Haregewine Assefa (Membere), Mekonen Laeake (ojciec Hirut), Meaza Tekle (matka Hirut), Shetaye Abreha (Etaferaw), Teferi Alemu (wiejski sędzia), Girma Teshome (Tadele)

Meaza Ashenafi przewodzi ANDINET – Kobiecej Organizacji Prawnej, działającej w Etiopii. Oprócz działalności doradczej, ANDINET oferuje kobietom reprezentację w sądzie. Stowarzyszenie zainteresuje przypadek 14-letniej Hirut, która popełniła nietypowe zabójstwo. Zgodnie z praktyką społeczną „telef”, została porwana przez mężczyznę, który wybrał ją na swoją żonę. W trakcie ucieczki przed porywaczami, Hirut wystrzeliła do „zalotnika”, śmiertelnie go raniąc. Meaza postanawia reprezentować przerażoną całą sytuacją dziewczynkę w czasie procesu, który zaważy nie tylko na przyszłości Hirut.

18:30 - 20:30 FILM OTWARCIA „Pomiędzy”
reż. Maysaloun Hamoud. 2016, 104 min, Francja/Izrael, dramat, obsada: Mouna Hawa, Sana Jammelieh, Shaden Kanboura, Mahmud Shalaby, Henry Andrawes

Pochodzące z Palestyny bohaterki dzielą mieszkanie w postępowym Tel Awiwie. Miasto daje im niezbędny do życia oddech, wolność oraz poczucie spełnienia, ale ma to swoją cenę. Gdy do mieszkania wprowadza się kuzynka jednej z kobiet, pobożna muzułmanka, Nour, kontrast pomiędzy konserwatywną tradycją a postępem wzrasta na sile. Staje się to powodem wielu zabawnych sytuacji i nieporozumień. Debiut Maysaloun Hamoud to olśniewający i inteligentny portret młodych Palestynek żyjących w Izraelu i szukających równowagi między tradycyjnym wychowaniem i wielkomiejskim życiem.

21:00 - 22:30 - KONCERT Gang Śródmieście
W całym kraju wyburza się stare budynki i masowo wycina drzewa. Co jakiś czas robotnicy wykopują spod ziemi artefakty z przeszłości. W gruzach dawnego domu towarowego Smyk odnaleziono plik pożółkłych dokumentów, które wyraźnie wskazują, że na terenie Śródmieścia w 1917 roku grasował kobiecy gang. Gang Śródmieście. W jego kodeksie zapisane było: bronić przed przemocą, wymierzać sprawiedliwość, walczyć o swoje prawa. Członkinie Gangu spotykały się na tajnych zebraniach, podczas których tworzyły też hymny i zaangażowane pieśni. Kwatera główna Gangu znajdowała się w Warszawie, ale powstawały filie w całej Polsce w myśl zasady: „w każdym mieście jest Śródmieście”. Znalezisko trafiło w ręce Burkini. Długo błąkała się nie wiedząc co sama ma z tym zrobić. Omal nie popadła w szaleństwo. Los postawił na jej drodze Dziarę i Bikini. Postanowiły kontynuować tradycję. Po stu latach Gang Śródmieście odradza się.

Gang Śródmieście tworzą: Burkini, czyli Karolina Czarnecka (aktorka i wokalista, znana z Pożaru w Burdel i twórczości solowej), Dziara, czyli Magda Dubrowska (liderka formacji Utrata Skład), i Bikini – Nela Gzowska (gitarzystka i basistka w zespołach takich jak Kobiety, The Shipyard czy Ryby).
Elektro punk o dziewczynach, nie tylko dla dziewczyn. Gang Śródmieście grasuje!26 października (czwartek)

17:00 - 18:45 „Lato Sangaile”
reż. Alanté Kavaïté, 2015, 98 min., Francja/Holandia/Litwa, dramat, obsada: Julija Steponaityte, Aiste Dirziute, Jurate Sodyte

Sangaile spędza wakacje z rodzicami w domu nad jeziorem. Jej największym marzeniem jest pilotowanie samolotu, ale nigdy nawet nie wsiadła na pokład ze względu na paniczny lęk wysokości. Cały gniew wynikający ze strachu i niemocy kieruje przeciw sobie. Pewnego dnia na pokazie lotniczym poznaje barwną i przebojową Auste. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

19:00 - 21:00„Mój czas”
reż. Jan Wierzejski, 2016, 52 min, Polska, dokument

Bohaterką filmu jest Magda Łączak - wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas” to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu Magdą Łączak, prowadzenie: Anna Dąbrowska

21:10 – 22: 55 Światło i cień”
reż. Yesim Ustaoglu, 2016, 105 min., Turcja/Francja/Niemcy/Polska, dramat, obsada: Funda Eryigit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtulus

Chehnaz jest atrakcyjną kobietą po trzydziestce - psychiatrą. Ma piękny dom i przystojnego męża, Cema. Ich wspólne życie jest godne pozazdroszczenia. Mieszkają w modnej dzielnicy Stambułu, w mieszkaniu, które zaprojektowali i umeblowali w doskonałym stylu. Cem jest odnoszącym sukcesy architektem. Jest realistą, kieruje się w życiu logiką. Chehnaz właśnie zakończyła okres stażu jako psychiatra i musi obowiązkowo przepracować dwa lata w szpitalu. Została przydzielona do państwowej placówki w znajdującej się w odległym nadmorskim miasteczku.27 października (piątek)

16:00 - 17:30 „Urmila - moja pamięć jest moją siłą”
reż. Susan Gluth, 2016, 87min.,Niemcy/Nepal/Norwegia, dokumentalny, obsada: Urmila Chaudhary, Phulpat Chaudhary, Khalsi Chaudhary

Film to pełna nadziei opowieść o młodej kobiecie, która walczy o wolność, sprawiedliwość i perspektywy dla młodych dziewczyn mieszkających w Nepalu. Urmila Chaudhary urodziła się na południu Napalu. Jako sześciolatka została sprzedana przez swoich rodziców i stała się kamalari – niewolnicą, pracującą dla bogatszej rodziny. 12 lat później odzyskała wolność, ale jej własna niezależność nie była dla niej wystarczająca – młoda kobieta postanowiła zawalczyć o prawa młodych kobiet i dziewcząt, które w Nepalu dzielą jej los. Obraz wprowadza widza w świat wewnętrznych zmagań bohaterki, pomaga zrozumieć jej niezwykłą determinację, ale też samotność osoby, która został pozbawiony dzieciństwa.

17:40 - 19:40 „Zwariować ze szczęścia”
reż. Paolo Virzì, 2016, 118 min.,Francja/Włochy, dramat, obsada: Valeria Bruni Tedeschi, Micaela Ramazzotti, Valentina Carnelutti

Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest gadatliwą manipulantką, która stylizuje się na milionerkę obracającą się w środowisku wyższych sfer. Donatella (Micaela Ramazzotti, prywatnie żona Virzìego) to wrażliwa introwertyczka o wytatuowanym i kruchym ciele, która skrywa mroczną tajemnicę swojej przeszłości. W komedii Paola Virzìego te dwie pacjentki „ośrodka terapeutycznego dla kobiet z problemami psychicznymi” połączy przyjaźń. Pewnego popołudnia postanawiają uciec i szukać szczęścia i miłości w wolnym świecie „zdrowych” ludzi.

19:45 - 22:15 „Służąca”
reż. Chan-wook Park, 2016, 144min., Korea Południowa, dramat, obsada: Min-hee Kim, Jung-woo Ha, Jin-woong Jo

Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.

22:00 AFTER PARTY Demakijaż muzyczny – impreza taneczna


28 października (sobota)

14:00 - 15:15 „#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja”
reż. Joe Piscatella, 2013, 74min, USA/Syria, dokument, obsada: Ala'a Basatneh, Aous Al-Mubarak, Bassel Shehadeh

Ala’a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję.

15:30 – 17.30 „Matki”
reż. Milcho Manchevski, 2010, 123 min., Francja/Macedonia/Bułgaria, dramat, obsada: Emilija Stojkovska, Milijana Bogdanoska, Dime Ilijev

Dziesięć historii kobiet opowiedzianych przez kobiety z dziesięciu stron świata. Łączy je szczególna rola, jaką mają w życiu do spełnienia – wszystkie są matkami. Film pokazuje niezwykłe momenty z ich życia przepełnione macierzyństwem i miłością. Obserwujemy je tuż po urodzeniu dziecka. Patrzymy, jak są dumne z możliwości zapewnienia wykształcenia swoim dzieciom. Mamy też szansę poznać niezwykłe momenty ich zaskakującej codzienności – jedna z nich, zawieszona gdzieś w przestworzach w statku kosmicznym, rozmawia przez telefon ze swoim dzieckiem na Ziemi. Film opowiada również o tragicznych wydarzeniach, bo pokazane w nim historie to przede wszystkim walka o przetrwanie. Te kobiety-matki przez całe życie zmagały się z przeciwnościami losu, a ich siła i miłość dają nadzieję na lepsze jutro.

17:45 - 19:15 „Miss Holocaust”
reż. Michalina Musielak, 2017, 22min., Niemcy/Polska, dokument, obsada: Rita Berkowitz,
Chava Hershkovitch, Sara Israel, Libreta Michalchov, Judith Rosenzweig

W Hajfie ma się właśnie rozpocząć prawdopodobnie najbardziej osobliwy konkurs piękności. Mieszkające w Izraelu kobiety ocalałe z Holocaustu przygotowują się do rewii w rytm dyskotekowej piosenki Bee GeesThe Bee Gees z musicalu "Staying Alive" (1983). Każda z bohaterek ma osobną motywację i wyjaśnienie dla udziału w tym przedsięwzięciu: dla jednych to metoda na przepracowanie traumy, dla innych oryginalny sposób na propagowanie pamięci o zbrodniach wojennych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Po projekcji spotkanie z twórczyniami filmu.

19: 30 - 21:15 „Fantastyczna kobieta”
reż. Sebastián Lelio,2017, 104 min., Hiszpania/Niemcy/USA/Chile, dramat, obsada: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Antonia Zegers

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

21:00 - 23:00 KONCERT Two Times Twice
Berliński duet założony w 2015 roku, połączony pasją do śpiewu, dźwiękowych eksperymentów i łamania artystycznych standardów. Ich muzyka to żywiołowy kolaż dwóch światów: Sarah - raperka z Londynu - i Edyta - piosenkarka oraz absolwentka lubelskiego UMCS-u, wspólnie tworzą muzykę, która odzwierciedla ich eklektyczne charaktery i stąd wymyka się wszelkim ramom jednego gatunku. 
Pierwsza płyta zespołu pt. “Trial&Error” została gorąco przyjęta przez berlińską alternatywną scenę muzyczną, a koncert w Lublinie będzie drugim występem Two Times Twice w Polsce. 

Wilcze Jagody
Wilcze Jagody wyłaniają się z leśnej mgły. 
Zespół powstawał jesienią 2015 roku na warszawskim Mokotowie, a w czerwcu 2016 wypuścił pierwsze demo nagrane w przepełnionym wiosennym światłem pokoju w domu na Zaciszu. Nela Gzowska Ania Włodarczyk i Zosia Hołubowska - prywatnie bliskie koleżanki - na scenie łączą miłość do synth popu, alternatywnego rocka spod znaku shoegaze i brzmienia wschodnich lat 80. Ich muzyka tętni energią dziewczyńskich queerowych kapel i wyraźnie nawiązuje do podejścia „do it yourself”. Wilcze Jagody to trzy różne żywioły : pulsujący bas, oniryczna gitara, i słodkawe klawisze. To wokalne pejzaże o załamanych sercach ale i miłosnym zapomnieniu czy erotycznym wyzwoleniu. Synth dream pop albo feminizm w rytmie vintage, jak same siebie określają. 
Wilcze Jagody mają za sobą koncerty na warszawskich scenach, a także występ na OFF Festivalu 2017. W sierpniu 2017 wydały swoją debiutancką EPkę. Obecnie nagrywają pierwszą płytę.


23:00 - 2:00 AFTER PARTY29 października (niedziela)

14:30 16:50 „Toni Erdmann” FILM Z AUDIODESKRYPCJĄ
reż. Maren Ade, 2016, 162 min.,Austria/Niemcy/Ruminia, komedia, obsada: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

17:00 - 18:30 DEBATA Trzy pokolenia feminizmu w Polsce

18:45 - 20:20 „Boski porządek”
reż. Petra Biondina Volpe, 96 min, Szwajcaria, dramat, obsada: Marie Leuenberger, Maximilian Simonischek, Rachel Braunschweig

Szwajcaria, 1971 r: Nora jest młodą gospodynią domową i matką, która mieszka ze swoim mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki gigantycznych wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 r., związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. Film inspirowany faktami, opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich – kolejny w kanonie kina kobiecego po „Niezłomnych” i „Sufrażystce”.

20:30 - 22:30 FILM ZAMKNIĘCIA „Dusza i ciało”
reż. Ildikó Enyedi, 116 min., Węgry, dramat, obsada: Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy.
Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.


Technikalia:

Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia jest wolny. Bezpłatne wejściówki na filmy będzie można odebrać w kasie CK od 15 października oraz przed konkretnymi seansami.

Budynek Centrum Kultury jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szczegółówe pytania dotyczące dostępności można kierowac na adres: jolanta.prochowicz@hf.org.pl

Wszystkie filmy dostępne z napisami polskimi i angielskimi. 

Podczas wszystkich debat dostępne będzie tłumaczenie na język angielski, a także tłumaczenie na język migowy.Tymczasem można dorzucić się do Festiwalu. Wpłać 5, 10 lub 20 zł. Tyle kosztuje bilet do kina. My kupimy licencje filmowe. Ty w zamian obejrzysz nie jeden, a kilka filmów. Dzięki Tobie wstęp na festiwal i imprezy towarzyszące będzie darmowy dla wszystkich.  Organizatorzy:

 
Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.Więcej informacji znajdziesz na naszym fanpejdżu:
https://www.facebook.com/demakijazfestiwal/?ref=ts