Strona główna > Projekty > Projekty > Masz Głos - o akcji

Bookmark and Share

Masz Głos 2017/2018

HF (2017-07-01)

Z przyjemnością infromujemy, że po raz kolejny roku zespół Homo Faber będzie współpracował przy organizacji, prowadzonej od lat przez Fundację im. St. Batorego, ogólnopolskiej akcji Masz Głos.

Będziemy pomagać w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i lubelskim.Akcja Masz Głos 2017/2018 - podstawowe informacje

Chcesz działać lokalnie, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz wsparcia merytorycznego i organizacyjnego w prowadzonych działaniach? A może brakuje ci środków do realizacji pomysłu? Dołącz do akcji Masz Głos.

Do edycji 2017/2018 dołączyło już ponad 250 grup z całej Polski, które chcą zmieniać swoją okolicę - miejscowości, gminy, dzielnice. Najwięcej, bo aż 75 procent to grupy spoza miast wojewódzkich, a wśród nich są biblioteki, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, sołectwa, rady młodzieżowe i rady seniorów. Ale do akcji mogą dołączyć także domy kultury, lokalne media i portale informacyjne, szkoły, czy uniwersytety trzeciego wieku.
Zobacz także

Masz Głos - o akcji (Projekty)

Masz Głos 2016/2017 (Projekty)

Witamy w Akcji! (Aktualności)

Już wkrótce nagrody (Aktualności)


Przez dziesięć miesięcy pod opieką koordynatorów uczestnicy będą wprowadzali zmiany w miejscu gdzie mieszkają. Część z nich już wie, że chciałaby, aby w ich miejscowości powstał budżet partycypacyjny, miejsce, w którym mogą spotkać się mieszkańcy, czy inicjatywa, która angażowałaby seniorów do działania. Ci, którzy chcą działać w swojej lokalnej społeczności, ale nie wiedzą jeszcze dokładnie co byłoby najbardziej potrzebne w ich okolicy skonsultują to z mieszkańcami. Na koniec akcji najbardziej skuteczni i najaktywniejsi uczestnicy zostaną wyróżnieni nagrodą Super Samorząd.Uczestnicy zgłaszają chęć udziału w akcji na stronie maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji, poprzez wypełnienie prostego formularza.
Udział w akcji jest bezpłatny


Co oferujemy uczestnikom akcji?
 • Przez cały czas trwania akcji bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, który pomaga m.in. w planowaniu i realizacji działań.
 • Dostęp do wiedzy, porady eksperckich, darmowych publikacji, szkoleń np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej.
 • Możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami akcji z całej Polski.
 • Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami, władzami oraz w kontaktach z mediami.
 • Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne.
 • Możliwość otrzymania minigrantu.
 • Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd i udział w uroczystej gali wręczenia w Warszawie


Jak przebiega akcja?
 1. Mieszkanki i mieszkańcy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne które chcą ulepszyć swoje otoczenie rejestrują się na stronie www.maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji i w prostym formularzu opisują swój pomysł na działanie.
 2. Zainteresowani biorą udział w szkoleniach wojewódzkich (podlinkujcie proszę zakładkę ze szkoleniami), inaugurujących akcję, podczas których dowiadują się więcej o akcji, a także zdobywają merytoryczną wiedzę o wybranych aspektach prowadzenia działań lokalnych. Szkolenia odbędą się we wrześniu.
 3. Uczestnicy w swojej miejscowości angażują do działania mieszkańców i mieszkanki oraz władze lokalne, przeprowadzają diagnozę lokalną, sprawdzają co tak naprawdę jest potrzebne w miejscu ich zamieszkania, jakie są potrzeby, oczekiwania, możliwości oraz chęci do wprowadzania zmian. Na tej podstawie planują przyszłe działania.
 4. Po określeniu swoich celów uczestnicy przystępują do działania, otrzymując przez cały czas wsparcie koordynatorów i koordynatorek oraz ekspertów i ekspertek akcji oraz mają do dyspozycji materiały promocyjne i edukacyjne.
 5. W trakcie akcji, podczas szkoleń i spotkań regionalnych, uczestnicy spotykają się także z innymi uczestnikami i uczestniczkami akcji, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz zdobywają wiedzę Dla najaktywniejszych uczestników i uczestniczek planowane jest trzydniowe spotkanie ogólnopolskie, a także spotkanie regionalne – dla dwóch lub trzech województw.
 6. Na koniec akcji najbardziej aktywni i skuteczni uczestnicy otrzymują nagrody Super Samorząd.

Przykłady działań uczestników z poprzednich lat przeczytaj w dziale Uczestnicy w akcji.


Aby zacząć działać należy zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji. Nabór trwa cały rok.Więcej: www.maszglos.pl

W przypadku ochoty do porozmawiania na żywo, bądź wymiany korespondecji mailowej zachęcamy do kontaktu osoby z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego:
jolanta.prochowicz@hf.org.pl

Jolanta Prochowicz: jolanta.prochowicz@hf.org.pl, Piotr Skrzypczak: ps@hf.org.pl

Pobierz plakat: plakat_maszglos_a4_4_KOLORiCZB.pdf

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy