Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

(2019-03-20)

Festiwal 'Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie' w Lublinie 

Polityka, ekologia, medycyna. Amerykańskie fakenewsy i polska „dobra zmiana”. Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na kolejną objazdową edycję festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Wstęp na projekcje i dyskusje jest wolny.

Rosyjską machinę propagandową od podszewki pokazuje francuski filmowiec Paul Mortira. „Wojna informacyjna: Rosja kontra Zachód” to dokument o tym, jak rosyjskie służby specjalne doprowadziły do perfekcji sztukę manipulowania informacją i uczyniły z niej skuteczną broń. Pokazuje, jak działają hakerzy i internetowe trole i w jaki sposób rosyjskim interesom służą pozornie niewinne happeningi i akcje publiczne w czasie ostatnich wyborów we Francji.

Polski akcent w programie tegorocznego festiwalu to m.in. „Dobra zmiana” Konrada Szołajskiego. Marta kieruje Klubem Gazety Polskiej w Gliwicach i działa w Strzelcach Reczypospolitej. Tita jest działaczką KOD- u. Obie są patriotkami, ale patriotyzm ich nie łączy. Wręcz przeciwnie – stawia je po dwóch stronach politycznej barykady.

O medycznej marihuanie opowiada z kolei „Podziemie nadzieli” Jana Bluza. Tytułowe podziemie to środowisko chorych i ich rodzin, lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu.

Aż 10 lat pracowała nad swoim filmem kanadyjka Slater Jewell-Kemker. Przez ten czas z kamerą w ręku podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale często przerażająca codzienna rzeczywistość. „Młodzi idą dalej” będzie można zobaczyć w niedzielę.

W krótkich metrażach nie zabraknie też historii z amerykańskiego i australijskiego podwórka. To filmowa analiza fake news „Czy Hillary Clinton kierowała gangiem handlarzy dziećmi?”, „Atomowi żołnierze” (świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat 50., którzy przerywają milczenie) i „Anubumin” o obozach dla uchodźców na tropikalnej wyspie.

– W ostatnim roku nasilił się wpływ tzw. graczy niepaństwowych. Używając mediów społecznościowych kłamią i manipulują, by osłabić zaufanie do państwa i demokratycznych procedur. Efektem takich działań są m.in. nieracjonalne decyzje wyborcze czy referendalne w wielu państwach – tłumaczy Marta Sienkiewicz ze Stowarzyszenia Homo Faber

Tego problemu będzie dotyczyć piątkowa debata (godz. 20). Wśród gości: Paweł Cywiński, orientalista, kulturoznawca, geograf, współtwórca Fundacji Polska Gościnność i dr hab. Jakub Nowak z Wydziału Politologii UMCS. Ten zajmuje się m.in. teoriami komunikowania i mediów. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz, reporterka radia TOK FM.

Drugie spotkanie dotyczyć będzie medycznej marihuany (sobota, godz. 18.30).

– Do rozmowy zaprosiliśmy Aleksandrę Pezdę, dziennikarkę i publicystkę, autorkę książki „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie” – dodaje Sienkiewicz.

Festiwal Watch Docs startuje w czwartek, potrwa do niedzieli, 17 marca. Wszystkie projekcje i spotkania w sali kinowej Centrum Kultury (Peowiaków 12). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Pełny program na hf.org.pl.

Źródło: www.dziennikwschodni.pl
 


Wizyta koordynatorki festiwalu Marty Sienkiewicz w stiudio TVP w programie "Poranek między Wisłą a Bugiem".
LINK DO STRONY TVP.