Strona główna > Warto poczytać > Teksty

Bookmark and Share

"Niewidzialni mieszkańcy" - raport

Marta Sienkiewicz (2019-12-12)





Badania zrealizowała Lubelska Grupa Badawcza: Agnieszka Duda-Jastrzębska i Marta Nazaruk-Napora na zlecenie Stowarzyszenia Homo Faber; zostały sfinansowane przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin w ramach projektu "Niewidzialni mieszkańcy".

Nowy mieszkaniec, jak już zalegalizuje pobyt, ma przed sobą kolejne wyzwania, już nie tylko urzędowe: naukę języka, poznanie miasta, odnalezienie miejsc, naukę poruszania się, realizację swoich pasji… Niezaproszony zwykle nie przyjdzie. Wiele go blokuje przed przestąpieniem progu: obcość, strach, nieznajomość języka, zwyczajów, ludzi, stereotypy, kody i mechanizmy przywiezione z kraju pochodzenia… I staje się niewidzialny, poruszając się po obrzeżach. Nieobecnego nikt nie widzi. Koło wykluczenia się zamyka.

Zastanawiamy się, czy kultura — sztandarowy "produkt" Lublina — jest dla wszystkich i czy mogłaby spełniać rolę integrującą starych i nowych mieszkańców miasta, być płaszczyzną do spotkań, poznawania się i budowania nowych wspólnot sąsiedzkich.

Dlatego realizując badania szukaliśmy informacji o wzorach uczestnictwa, związanych z nimi motywacjach i opiniach dotyczących obszaru związanego z kulturą. Chcieliśmy także poznać wskazówki, jakie można przekazać instytucjom kultury, by mogły w większym stopniu włączać cudzoziemców i cudzoziemki w swoje działania.

Raport zbiera unikalną wiedzę dotyczącą aktywności imigrantów — dotąd w Lublinie nie prowadzono podobnych badań — ale też definiuje główne bariery. Dla nas jest punktem wyjścia do planowania działań związanych z tworzeniem rekomendacji oraz wspólnym budowaniem polityki otwartości miasta na nowych mieszkańców.

Raport do pobrania w wersji pdf
Rekomendacje Homo Faber





Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy