Strona główna > Aktualności > Aktualności

Bookmark and Share

Światowy Dzień Uchodźcy 2020

Marta Sienkiewicz (2020-06-14)
Witajcie! Pozdrawiamy Was serdecznie!

Znacie to uczucie towarzyszące otwieraniu okna, kiedy wewnątrz jest zaduch albo otwierania drzwi, za którymi czekają goście?  Świeży haust powietrza, nowe spojrzenie - do tego Was zapraszamy.
Za kilka dni będziemy obchodzić 20. Światowy Dzień Uchodźcy. Chociaż uchodźców na świecie jeszcze nigdy w historii nie było tak wielu, nie chcemy w tym dniu nasycać się obrazami cierpienia albo wręczać sobie kwiatów i upominków. Chcemy podkreślić odwagę i siłę milionów ludzi, którzy w tej chwili walczą o życie. Chcemy pokazać, że każdy/a z nas może przyczynić się do zapewnienia im bezpieczeństwa. To dobry czas, żeby przypomnieć, czym są godność człowieka i solidarne wsparcie.
O czym mówimy? Dziesiątkom milionów ludzi grozi śmierć z powodu wojen, prześladowań, katastrof klimatycznych. Uchodźcy walczą o życie, usiłując przedostać się przez kolejne zamknięte granice. Uciekają przed przemocą w kraju pochodzenia, by potem doświadczać jej na granicach i na ulicach naszych miast. Wykluczeni, odizolowani w obozach na greckich wyspach, czekają latami, aż Europa udzieli im ochrony. Bez wody, ogrzewania, jedzenia, szkoły, pozbawieni wolności spędzają długie lata w oczekiwaniu na spełnienie marzenia o bezpiecznym domu. Inni po kilkadziesiąt razy odbijają się od granicy Rzeczypospolitej, ponieważ jej strażnicy “nie słyszą” próśb o udzielenie ochrony. Jeszcze inni, przy naszej bezczynności, tracą życie na morzu, zanim zdążą wypowiedzieć słowo „azyl”. Na czubkach naszych nosów nie widać tych zjawisk. Zaabsorbowani wirusem i samymi sobą straciliśmy z oczu innych, nawet najbardziej potrzebujących.
Dzisiaj spoglądamy w stronę uchodźców z podziwem. Widzimy z jaką odwagą i siłą walczą o swoje życie.
Jednocześnie patrzymy w stronę europejskich rządów, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Zamknięte przejścia, strzały na granicy, drut kolczasty i odpychanie rozpadających się łodzi od brzegów - to nie jest dobra odpowiedź na potrzeby zdesperowanych ludzi.
Gdy zawodzą rządy, czas na nas. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest sprzeciw i działanie. Obywatelska niezgoda nie może już ograniczać się do deklaracji. To jest czas działania. Zwracamy się zatem do wszystkich, dla których wartością jest prawda, troska i szacunek do drugiego człowieka, wzajemna życzliwość oraz wypełnianie prawnych zobowiązań - nie pozostawiajmy ludzi w potrzebie bez wsparcia.

Jest nas dużo! Mówimy więc głośno - dość przepraszania za działania naszych rządów. Najwyższy czas na wspólne działanie. Reagujmy na przemoc, nie zgadzajmy się na odbieranie ludziom godności. Zaufajmy swoim intencjom, dobru, które jest w każdej i każdym z nas. Razem możemy mieć wpływ na los wielu ludzi.  Można naprawdę wiele. Można zacząć od prostego działania:
 • dołącz do naszego wydarzenia na FB,
 • czytaj nasze wiadomości,
 • weź udział w spotkaniach online,
 • podziel się tą wiedzą z osobami w Twoim otoczeniu,
 • wspieraj tych, którzy działają na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

Im więcej nas będzie, tym większa szansa na zmianę. Nie bądź obojętny/a!


20 czerwca
, już po raz dwudziesty będziemy obchodzić Światowy Dzień Uchodźcy. To czas, kiedy możemy okazać naszą solidarność z uchodźcami, przypomnieć o przysługujących im prawach, a także uhonorować ich determinację w dążeniu do bezpiecznego i godnego życia dla siebie i swoich rodzin.

Z okazji tej 20 rocznicy, jako grupa organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka, od 15 czerwca 2020 roku rozpoczynamy serię wydarzeń poprzedzających tegoroczny Światowy Dzień Uchodźcy. Przez sześć dni będziemy publikować informacje o sytuacji uchodźców w Polsce i na świecie, organizować dyskusje i pokazy filmowe. Będziemy też zapraszać wszystkich do aktywnego włączenia się w różne działania na rzecz uchodźców.
 

Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia: 

LINK DO WYDARZENIA 
Działania edukacyjne w tematyce uchodźczej powstały dzięki współpracy kilkunastu polskich organizacji:
 • „Chlebem i Solą”
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • Polskie Forum Migracyjne
 • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 • Stowarzyszenie „Nomada”
 • Stowarzyszenie Homo Faber
 • Fundacja Nasz Wybór
 • Migrant Info Point
 • Amnesty International Polska

#granicaprawczlowieka #otwieramydrzwi #ŚwiatowyDzieńUchodźcy"
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy