Strona główna > Aktualności > Aktualności

Bookmark and Share

Nasze podsumowanie 2020 roku

Marta Sienkiewicz (2021-01-26)

2020. Cóż to był dla nas za rok! Trwaliśmy w nieustannym oczekiwaniu, traciliśmy i zyskiwaliśmy granty, z dnia na dzień zmieniały się przepisy, do których trzeba było się jakoś dostosować, rewidowaliśmy swoje plany, wartości, robiliśmy analizy i podsumowania, uczyliśmy się bardzo szybko nowych narzędzi no i zaczęło być ciężko z finansami… Można powiedzieć, że cały świat poczuł, jak to jest pracować w trzecim sektorze :)

Zapraszamy Was serdecznie do naszego prywatnego podsumowania 2020 roku. Co było dla nas ważne jako organizacji, nad czym pracowaliśmy, co zrobiliśmy dzięki Waszemu wsparciu. Będzie tego więcej niż tradycje TOP 10, bo to TOP 2020. Rozsiądźcie się i czytajcie 😊


2020 rok w działaniu

 
 • Codzienna praca Punktu Wsparcia Antydyskryminacyjnego. Na co dzień działało poradnictwo antydyskryminacyjne, prawne i obywatelskie – porad udzielały dwie prawniczki (specjalistka od prawa karnego – Monika Sokołowska i procedur migracyjnych/uchodźczych – Milena Kloczkowska) i prawnik prawa rodzinnego (Paweł Cegiełko). Na dwa miesiące wróciliśmy do udzielania porad na żywo (odbyliśmy też dwie wizyty poradnicze w Ośrodku Strzeżonym w Przemyślu), jednak jesienią znów musieliśmy przenieść tę pracę na kontakt zdalny. Cóż to był rewolucyjny skok technologiczny! Porady prawne w Przemyślu automatycznie przenieśliśmy do formy internetowej i raz w miesiącu spędzamy kilka godzin z cudzoziemcami udzielając im porad na platformie Zoom. Podczas porad online dużo łatwiej jest nam komunikować się w kilku językach (pomocne są tu aplikacje, których nie możemy używać będąc na żywo w ośrodku), możemy też korzystać z pomocy dodatkowych osób, które w trakcie dyżurów służą jako tłumacze (Marta Sienkiewicz niczym feniks z popiołów odrodziła swoją znajomość języka rosyjskiego 😉). Łącznie (w Przemyślu i Lublinie) w 2020 roku udzieliliśmy ponad 200 porad prawnych.


 • Fot. Magdalena Wojtanek
  Więcej fotek w galerii
  Zorganizowaliśmy dwa festiwale filmowe plus wersję objazdową festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. W związku z wybuchem pandemii i zamknięciem instytucji kultury, planowany na końcówkę marca 18 Watch Docs nie odbył się, odłożyliśmy więc jego organizację na bliżej nieokreślony termin. Kiedy Centrum Kultury w Lublinie dało nam zielone światło – zarezerwowaliśmy pierwszy możliwy termin i czekaliśmy na decyzję. Ostatecznie udało nam się przeprowadzić festiwal w dniach 20-23 sierpnia 2020 w Centrum Kultury, w przestrzeni Wirydarza – w plenerze. Była to pierwsza w historii edycja plenerowa o takim otwartym charakterze! I musimy przyznać, że letni styl festiwalowy bardzo mocno siedzi w naszych głowach, rozważamy więc powtórkę 😊 Zanim jeszcze plan na marcowy Watch Docs upadł z hukiem w pewną czarną środę, pomyśleliśmy, by zorganizować kilka pojedynczych pokazów, poza Lublinem, z włączeniem spotkania z gościem oraz warsztatu. Miał być to taki mikro WATCH DOCS w miejscach, do których festiwal nie dociera, miejscach bez kina czy innej instytucji kultury. Pomysł ten zgłosiliśmy do Fundacji Batorego i w listopadzie/ grudniu 2020 przeprowadziliśmy trzy mini wersje festiwalu. Był to absolutny eksperyment, który (mimo, że pierwotnie miał odbyć się na żywo) okazał się rewelacyjnym pomysłem! Na pewno będziemy go rozwijać. Drugi z naszych festiwali - Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet, odbył się w listopadzie, a organizacja go również była zupełnie nowym terytorium. Jola Prochowicz i Joanna Bednarczyk stanęły na rzęsach i mogliśmy uczestniczyć w pierwszym Demakijażu online i oglądać super produkcje filmowe z perspektywy łóżeczka 😊

 • Kraków. Szkolenie z zarządzania zespołem dla Fundacji Zustricz.
  Fot. Anna Dąbrowska
  Więcej fotek w galerii
  Akcja Masz Głos. W 2020 odbyliśmy kilkanaście spotkań na żywo z uczestnikami i uczestniczkami (w czterech województwach – lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim), Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak odbyli mini wizyty w miejscach ich pracy i zamieszkania oraz monitorowali postępy realizacji ich pomysłów zgłoszonych do Akcji Masz Głos. Jesienią spotkania te zostały znów przeniesione do sieci, coroczna Gala Super Samorząd również została w całości zorganizowana zdalnie.

 • „One for All, All for One” - bezpłatny program mentoringowy dla osób, które lokalnie wspierają imigrantów w Polsce. Program był skierowany do osób wspierających bezpłatnie migrantów i migrantki z małych i średniej wielkości miast w Polsce, Polaków/ek oraz migrantów (bez względu na dokument pobytowy) władających językiem polskim. Inicjatorem tego projektu było Konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz uchodźców i migrantów, które utworzyliśmy z innymi organizacjami pracującymi z migrantami w Polsce. W 2020 roku, w zasadzie w całości zorganizowaliśmy go online wraz z "wizytą studyjną online", w którym wzięło udział 5 mentee i 6 mentorów/ek. W czasie od sierpnia do grudnia 2020 zintensyfikowaliśmy prace w Konsorcjum (do tego doszły też mocniejsze współprace w zakresie opieki nad osadzonymi w ośrodkach dla cudzoziemców, którymi się opiekujemy prawnie). W naszym zespole programem zajmuje się Anna Dąbrowska.

 • Nieśmiertelny kurs języka polskiego dla cudzoziemców i cudzoziemek w Lublinie. W 2020 łącznie ponad 60 osób uczyło się z nami w dwóch grupach językowych (ukraińskojęzycznej i anglojęzycznej). Liczba chętnych przerosła nasze możliwości lokalowe, więc pierwsze lekcje odbywały się na żywo w dwóch lokalizacjach w Lublinie. Dzięki współpracy z Galerią Labirynt jedna grupa mogła uczyć się właśnie tam, druga grupa, dzięki gościnności Warsztatów Kultury w Lublinie się na Starym Mieście. Istotne jest to, że obie te lokacje są otwartymi, miejskimi ośrodkami kultury, dzięki czemu nasi uczniowie i uczennice mogli korzystać z ich oferty i „ośmielać się” w bywaniu w tych przestrzeniach. Kiedy zmuszeni zostaliśmy do izolacji, lekcje naturalnie przeniosły się do sieci i na platformie Zoom kontynuowane były do grudnia. Największym kłopotem w czasie trwania projektu było skorzystanie z oferty kulturalnej (planowaliśmy zakup biletów dla uczniów, by poznawali język polski w praktyce i ośmielali się do uczestniczenia w tym, co dzieje się w mieście). Plan umarł! Wpadliśmy na pomysł „zabrania” uczniów i uczennice na Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty online. Język polski jest działaniem, które w całości finansowane jest z Waszego 1% podatku.


 • Więcej fotek w galerii
  Pojechaliśmy na wakacje! W 2020 roku tradycyjnie zaprosiliśmy naszych przyjaciół na seminarium wakacyjne, inne niż zwykle. Wycięliśmy się z sieci na kilka dni w przepięknych okolicznościach przyrodniczych i ludzkich w Wiązownicy – Kolonii. Ugościła nas Wiola i Jacek Piwowarscy w Fundacji PasjoDzielnia. Spaliśmy w namiotach i stodole, oglądaliśmy filmy w wiejskim kinie, spacerowaliśmy po krzaczorach, ćwiczyliśmy jogę i polewaliśmy się wodą z węża ogrodowego, kiedy temperatura przekraczała 30 stopni. Ach! Już latem wiedzieliśmy, że to będzie modne i morsowaliśmy tez w rzece Kacance bez ograniczeń.
 • Fot. Marta Sienkiewicz
  Więcej fotek w galerii
  Zorganizowaliśmy wystawę „Niewidzialni mieszkańcy”. Poprzez osiem przedmiotów umieszczonych na ośmiu stołach przykrytych obrusami z fragmentami historii migracyjnych, można było poznać ośmioro nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina. Wystawa została stworzona w Galerii Labirynt w Lublinie. Otwarcie zaplanowaliśmy na 11 Listopada - w dzień Święta Niepodległości Polski. I wystawa i realizacja jej całkowicie online to były zupełnie nowe dla nas działania. Sama wystawa powstawała kilka miesięcy, a w ciągu dwóch tygodni musieliśmy ją poddać analizie cyfrowej i pokazać tak, by dać jak najszersze jej zobaczenie, przeczytanie i posłuchanie. W tempie turbo ekspresowym Anna Dabrowska (pomysłodawczyni tegoz działania) stworzyła plan awaryjny: wykonaliśmy fotografie, nagrania video, montaż, tłumaczenie językowe i migowe (Magdalena Gach lowju). To był ogrom pracy! Wystawę można oglądać tutaj.


 • Fot. Marta Sienkiewicz
  Więcej fotek w galerii
  W 2020 dużo działo się na świecie. Odpowiedzieliśmy dwoma happeningami w przestrzeni Lublina. Pierwszy odbył się w sierpniu w nawiązaniu do dramatycznej sytuacji na Białorusi. Zorganizowaliśmy go pod hasłem "26. I wystarczy". Był to komentarz i podsumowanie ostatnich 26 lat świata. Świata, który zmienił się bardzo, podczas gdy w białoruskiej prezydenturze nie zmieniło się nic. Drugi - 25 września na Placu Litewskim, poświęciliśmy uchodźcom ze spalonego obozu Moria na wyspie greckiej Lesbos. W centrum miasta postawiliśmy stół dla rodziny z Morii, który miał przypomnieć, o kim mówimy, kiedy mówimy o uchodźcach.

 • W grudniu 2020 postanowiliśmy (analizując nasze doświadczenia w punkcie porad i obserwując sytuację pandemiczną i jej skutki) stworzyć pierwsza w Lublinie ofertę wsparcia psychologicznego i psychoedukacji dla migrantów. Dla osób potrzebujących konsultacji lub nawigacji związanej ze zdrowiem psychicznym w Lublinie, dostępny jest nasz numer telefonu, grupa w mediach społecznościowych i spotkania na platformie Zoom. Ofertę tą tworzą dwie psycholożki. Aktualnie przebijamy się z tym tematem do mediów, pojawiają się pierwsze osoby, jednak wypracowanie stabilnego miejsca, które stanie się bezpiecznym i znanym powszechnie kontaktem dla cudzoziemców i cudzoziemek w Lublinie wymaga czasu. Będziemy nad tym pracować, gdyż potrzeba jest bardzo duża. Przy grupie wsparcia pomaga nam Anna Szadkowska. 

 • Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy rozmowy z 70 migrantami i migrantkami w Lublinie sprawdzając ich doświadczenie w kwestii korzystania ze wsparcia w Lublinie (prawnego, psychologicznego, na Policji czy inne). Pytaliśmy o doświadczenia dyskryminacyjne, ich aktualne problemy i luki prawne, które powodują ich wykluczenie w różnych sferach życia społecznego i zawodowego. Aktualnie pracujemy nad zebraniem wyników i posiłkowaniem się nimi do tworzenia dalszych projektów dla integracji.
 • W 2020 miały miejsce niezwykłe i mocne protesty kobiet w odpowiedzi na realne zagrożenie prawnym zakazem aborcji w Polsce. Przygotowaliśmy poradnik dla protestujących i pomagaliśmy osobom zatrzymanym podczas protestów. Malowałyśmy transparenty, dużo spacerowałyśmy i głośno krzyczałyśmy brzydkie słowa. W zapętleniu ;)
 • No ale słuchajcie, 2020 to też cała masa niezwykłości! Były chemitrialsy, atak 5G, bestia ze wschodu, zamknięto lasy dla naszego zdrowia, a na stronie Ministerstwa Zdrowia powiadomiono, że w szczepionce na COVID-19 nie ma czipów (dziękujemy MZ). Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała rekordowe 186 milionów (w przeliczeniu na Sasiny to 2,5, ale w styczniu jeszcze tego nie wiedzieliśmy), wszyscy uczestniczyliśmy w lekcjach z TVP, a w wyszukiwarce Google pojawiła się lawina pytań o to czy można mrozić papier toaletowy. Kochani! Mieliśmy prawie dwa wydarzenia pod tytułem „wybory prezydenckie”, a Andrzej Duda został raperem (pamiętamy). Podejrzewamy, że to właśnie ostry cień mgły był przyczyną odwołanego Sylwestra 2020.


Jakby to chcieć podsumować, 2020 był dla nasogromnym źródłem inspiracji, poszerzaniem strefy komfortu (to wyższy level niż wychodzenie z tej strefy ;), wieloma nowymi relacjami partnerskimi z innymi organizacjami w Polsce, przewartościowaniem  stylu naszej pracy... Trochę rzeczy się nie udało, odpadło, nie miało szans na realizację. Widać nie ich byla pora teraz. 2020 byl takim wieloletnim projektem, w którym nie oceniono ryzyka, ale ostatecznie bilans wyszedl na plus :)